Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
.týždeň

Bojovné štáty a „politika výkonu“

.anton Vydra .názory

Generálna konferencia UNESCO ešte v novembri vyhlásila rok 2016 za Aristotelov rok. Reagovala tým na 2400 rokov od narodenia veľkého filozofa zo Stageiry. A to mi čosi pripomenulo.

.týždeň

Vodu káže, víno pije

.anton Vydra .názory

Niektoré príslovia sú presné aj vtedy, keď trošku pozmeníme význam toho, čo sa nimi chcelo pôvodne povedať. Tak je to aj s tým o víne, vode a kazateľskom umení.

Posadnuté knihami

Posadnuté knihami

.anton Vydra .kultúra

Čítajúce ženy priťahujú pozornosť, za čo asi môže niekoľko zakorenených predsudkov. Robia knihy ženy inteligentnejšími, sexuálne atraktívnejšími alebo trochu čudáckymi bytosťami?

Monštrum vážnosti

Monštrum vážnosti

.anton Vydra .spoločnosť

Čoskoro uplynie 110 rokov od narodenia francúzskeho filozofa Emmanuela Levinasa. Jeho spôsob myslenia bol netradičný, štýl písania originálny a život nenahraditeľný.

Viedenský kardinál ostro aj o Slovensku

Viedenský kardinál ostro aj o Slovensku

.štefan Hríb .anton Vydra .spoločnosť

Je jedným z kľúčových kardinálov v blízkom okolí pápeža. Zosmutnie, keď príde reč na utečencov, tvár sa mu rozjasní, keď uvažuje o Františkovej cirkvi a láske.

.týždeň

Zapečení v pragmatizme

.anton Vydra .názory

V jednej nedávnej .lampe použil tento výraz František Mikloško. Mieril ním presne. Presne na neuralgický bod našej spoločnosti. Sme zapečení v pragmatizme, ktorému sme prepadli.

.týždeň

Keď sa zo štátu stane iba územie

.anton Vydra .časopis .literatúra

V koncoročnej knižnej ankete .týždňa bola Čierna zem Timothyho Snydera často spomínaným titulom. Je to kniha, ktorá hovorí veľa o minulosti, ...

O troch knihách

O troch knihách

.anton Vydra .kultúra

Rok 2015 priniesol veľa zaujímavých kníh. Niektoré zarezonovali výrazne. No existujú aj také, o ktorých stojí zato napísať pár slov, pretože sú nesporne zaujímavé. Napríklad tieto.

Ako sa dívať na byzantské ikony?

Ako sa dívať na byzantské ikony?

.anton Vydra .kultúra

Rozprával som sa s niekoľkými slovenskými ikonopiscami a ľuďmi, ktorí sa tomu zvláštnemu umeniu venujú. Dozvedel som sa pritom aj veľa zaujímavého o tom, čo si všímať na ikonách.

.týždeň

Čo sa to, prosím vás, stalo?

.štefan Hríb .anton Vydra .časopis .rozhovor

Je jedným z kľúčových kardinálov v blízkom okolí pápeža. Zosmutnie, keď príde reč na utečencov, tvár sa mu rozjasní, keď uvažuje o Františkovej cirkvi a láske.