Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Anton Vydra
.anton Vydra
V .týždni má na starosti Knižnicu a Eseje, vyberá, pripravuje a píše texty, ktoré by mali pôsobiť rovnako silno ako fotografie. Prednášal filozofiu vysokoškolákom (napríklad Akademické písanie, Kritické čítanie, Dejiny filozofie 19. a 20. storočia, Francúzska filozofia vedy) a bavilo ho to. Dúfa, že aj študentov. Napísal štyri knihy a uverejnil množstvo filozofických štúdií v domácich i zahraničných časopisoch. Je tiež prekladateľ a editor. Doteraz písal o filozofii a o mnohých starých knihách, len od Shakespeara a o Shakespearovi má doma dve police kníh. Voľný čas trávi rád so svojimi troma deťmi. Lepí veľké a malé papierové modely, domy, lode, vlaky, to je vážna vec, zaberá to miesto a zbiera prach, a manželka ho za to má zaiste rada. Bicykluje, ale nepreháňa to. Hovorí ticho a svojsky ráčkuje. Má rád pivo, ale nie ledabolo načapované.
.posledné
Kde sú ľavičiari? Kto sú ľavičiari?

Kde sú ľavičiari? Kto sú ľavičiari?

.anton Vydra .spoločnosť

Zatiaľ čo si my lámeme hlavu nad otázkou, kde je dnes u nás protiváha politickej ľavice, francúzske ľavicové denníky naopak hľadajú novú definíciu ľavice a ľavicového intelektuála.

Prázdno na univerzitách

Prázdno na univerzitách

.anton Vydra .spoločnosť

Univerzitám dnes chceme rozumieť ako centrám vzdelanosti, z ktorých by mali prúdiť informácie, aby sa čo najskôr a bez skreslenia dostali k študentom. Naplní sa tým ich poslanie?

.týždeň

Posadnuté knihami

.anton Vydra .časopis .literatúra

Čítajúce ženy priťahujú pozornosť, za čo zrejme môže niekoľko zakorenených predsudkov.Robia knihy ženy inteligentnejšími, sexuálne atraktívnejšími alebo trochu čudáckymi bytosťami?

.týždeň

Výsmech vážnosti

.anton Vydra .časopis .klub

Ak niečo robí z ľudí komické bytosti, tak je to ich strojené správanie a prepiata vážnosť. Namiesto tejto schopnosti sa objaví sarkazmus a nactiutŕhanie.

.týždeň

Povesť filozofov

.anton Vydra .časopis .klub

Filozofia sa dnes u nás neteší najlepšej povesti. Je to vidno už z letmého pohľadu na rôzne diskusie o lukratívnych a nelukratívnych študijných odboroch. Za túto svoju povesť si do veľkej miery môže aj sama, hoci iní v tom nie sú nevinne.

.týždeň

Veda a omyly

.anton Vydra .časopis .klub

V poslednom období sa u nás často skloňovalo slovo veda a výraz „vedecké výsledky“. Veď výsledky sú takým drobným, no zato vplyvným bôžikom súčasnosti.

.týždeň

Ponuka, dopyt a univerzity

.anton Vydra .časopis .klub

Nedávno som sa zúčastnil na podivnom stretnutí. Bez problémov sa tam hovorilo o univerzitách ako o firmách a o študentoch ako o zákazníkoch. Zvrátená predstava.

.týždeň

Súčasná filozofia: Jean-Luc Marion

.anton Vydra .časopis .klub

Čo si má človek myslieť o tom, ak filozof vsúva do svojej argumentácie prvky vzaté z teológie, ak sa celé jeho myslenie pohybuje na ostrí medzi filozofiou a teológiou?

.týždeň

Súčasná filozofia: Peter Boghossian

.anton Vydra .časopis .klub

Prehovoriť tak, aby to inými otriaslo. Vložiť do slov všetku silu, ktorá by prebúdzala ospalých. Takéto očakávania máme od hlasu angažovaných intelektuálov.

.týždeň

Súčasná filozofia: Anthony J. Steinbock

.anton Vydra .časopis .klub

Veci sa nedajú vždy definovať len ako „čierne a biele". Stačí trochu zmeniť perspektívu a ukážu sa v iných odtieňoch.