Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Bijeme sa – vieme za čo?

Esej: Bijeme sa – vieme za čo?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 25.11.2022

Ktovie, možno by sme mali jasať nad tým, že Slovensko je dnes dostatočne európske a dostatočne svetové, aby jeho spoločnosť rozdeľovali ideové spory, ktoré sme sami nevynašli, no v ktorých pátose a zášti sa náhle cítime tak doma.

Esej: Reformácia a moderný svet

Esej: Reformácia a moderný svet

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 28.10.2022

Minulý rok som využil deň reformácie na priblíženie jej základného impulzu v osobnom zápase Martina Luthera. Dnes upriamim pozornosť na jej viac „objektívne pozorovateľné“, spoločenské stránky, ktoré sú dôležité aj pre aktuálne uvažovanie o niektorých problémoch moderného veku.

Esej: Fatamorgána jednotného sveta

Esej: Fatamorgána jednotného sveta

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 21.10.2022

„Spojené národy“ boli pôvodne členovia protifašistickej aliancie v druhej svetovej vojne. Organizácia Spojených národov oficiálne začala svoju riadnu činnosť 24. októbra pred 77 rokmi ako medzivládna organizácia na ochranu mieru.

Esej: „Prasknutý stĺp” a chýbajúca stratégia

Esej: „Prasknutý stĺp” a chýbajúca stratégia

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 07.10.2022

Predpoklad, že slobodná spoločnosť musí zvíťaziť nad tyraniami len preto, že je lepšia, znie príjemne, no zavádza. A zavádza nebezpečne. Iste, máme mnoho dôvodov pokladať slobodné zriadenie za lepšie. Z toho však nevyplýva žiadna predurčenosť víťazstva.

Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 30.09.2022

Zdá sa vám, že v politických diskusiách panuje zmätok v základných pojmoch? Čudujete sa, kto všetko sa u nás vie označiť za „liberála“, „konzervatívca“, a ktoviečo ešte? Máte pocit, že z vás robia hlupákov? Do istej miery ide o normálny jav – ale len do istej miery.

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.09.2022

Zhnusenie z politiky a z politikov nie je nová vec. Dnes sa však u nás dvíha jeho ďalšia vlna. Niežeby to nebolo pochopiteľné. No aj tak treba opakovať, že ide o nebezpečný trend. Povedzme to rovno: smrteľne nebezpečný.

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.09.2022

Na svete dnes sotva nájdete štátneho predstaviteľa s takou priazňou zástupov, aká vyžaruje z reakcií na skon Alžbety II. Povážte: kráľovná ako populárny štátnik v ére demokracie, vo svete, ktorý sa údajne zbavil tajomna. A k tomu v krajine známej tradíciou nekonformného buričstva!

Esej: Speje svet ku koncu?

Esej: Speje svet ku koncu?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 09.09.2022

Je príznakom doby, ak počúvame stále nové apokalyptické predpovede o blížiacich sa katastrofách. Nemožno poprieť, že sme svedkami, neraz obeťami a občas, žiaľ, i aktérmi krízových javov. Celá vec sa však nekončí v rovine vecnej kritiky neporiadkov, neduhov a nespravodlivostí tohto sveta.

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 02.09.2022

To, čo zvykneme nazývať modernou západnou civilizáciou, predstavuje zvláštnu dynamiku, ktorá v kritických okamihoch dejín rozšírila svoj vplyv na ostatný svet až do jeho najodľahlejších končín.

Esej: Osamelosť v dave

Esej: Osamelosť v dave

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 26.08.2022

Pandémia ustupuje neochotne, jej následky trvajú. K tomu krízové javy vrátane vojny na Ukrajine a náporu na ekonomiku. Psychologické a morálne dopady na veľké počty ľudí sa dajú očakávať, aj keby tomu nikto nepodkuroval idiotskou politikou... a to nie je všetko.