Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Doba vymknutá z kĺbov

Esej: Doba vymknutá z kĺbov

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.02.2024

Spomienka na február 1948 vyvoláva nepríjemné asociácie. Nie pre riziko doslovného opakovania udalostí; dejiny sa nepohybujú mechanicky v kruhu. A predsa sa v udalostiach môžu prejavovať isté konštanty, ktoré pôsobia na správanie aktérov; a aj následky takéhoto správania môžu byť podobné.

Esej: Kresťanstvo v pokušení II.

Esej: Kresťanstvo v pokušení II.

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.02.2024

Po tom, čo sme tu naposledy hovorili o konfrontácii kresťanstva v 20. storočí s nacizmom, komunizmom a ďalšími ideologickými hnutiami, som si musel s ľútosťou uvedomiť, že tu zostalo príliš mnoho nedopovedaného. Spomínaná konfrontácia bola len vyvrcholením oveľa dlhšieho vývoja. A ani tu, ako je zrejmé, sa príbeh nekončí.

Esej: Kresťanstvo v pokušení

Esej: Kresťanstvo v pokušení

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 09.02.2024

Problém nie je neznámy, a predsa ho tu máme v novej podobe, na ktorú nemusíme byť pripravení. Je aj dnešný a slovenský, no jeho kontext je oveľa širší a starší. Kresťanská cirkev (povedané so široko ekumenickým záberom) je znova v stave skúšky. A v krízach vyvstávajú pokušenia hľadania pochybných spojenectiev.

Esej: Lenin už zase živý

Esej: Lenin už zase živý

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 02.02.2024

21. januára sme si mohli pripomenúť okrúhle, totiž sté, no takmer zabudnuté výročie smrti V. I. Lenina. Zvláštny pocit: pamätám si z detstva oslavy Leninových nedožitých stých narodenín. Prečo však o tom dnes zase hovoriť?

Esej: Dámy a páni, umelá inteligencia!

Esej: Dámy a páni, umelá inteligencia!

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 26.01.2024

Keď som sa v predminulom čísle zaoberal otázkou nahraditeľnosti politiky (a nielen nej) exaktnou vedou, len letmo som sa zmienil o umelej inteligencii. A pritom ide o jav, ktorého existencia môže (prinajmenšom sa tak zdá) všetku predchádzajúcu argumentáciu rozbiť na márne kúsky ako vetchú starožitnosť.

Esej: „... a teraz ešte nejakých demokratov“

Esej: „... a teraz ešte nejakých demokratov“

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 19.01.2024

Na to, aby sme praktizovali demokraciu, potrebujeme aj adekvátne mysliacich a cítiacich občanov. Keď však príde na konkretizáciu predstáv, ako by mal taký občan vyzerať, kto to je, odkiaľ a aké bociany ho nosia, narážame na opakované nejasnosti, nezhody, ba aj urputné a na pohľad neriešiteľné spory.

Esej: Zbaviť sa politiky?

Esej: Zbaviť sa politiky?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 12.01.2024

Vlastne sa tu opakovane vraciam k téme, ktorú kedysi Petr Pithart vyjadril v názve knihy Obrana politiky – aj k tomu zodpovedajúcemu kontextu dnešného znechutenia z politiky. A pokušenia nahradiť politiku niečím lepším, čistejším; nejakou exaktnou kalkuláciou, ktorá by skoncovala s tým chaosom, ktorého máme všetci plné zuby...

Esej: Kým trvá tento svet

Esej: Kým trvá tento svet

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 15.12.2023

História kresťanstva po zrútení spráchnivených zvyškov normalizačného režimu na prelome rokov 1989 a 1990 v našej vlasti je dodnes príbehom s nejednoznačným vyznením. Niet divu, už preto, že je súčasťou širšieho a dlhšieho príbehu.

Esej: Lokomotívy dejín tam a späť

Esej: Lokomotívy dejín tam a späť

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.11.2023

Nešťastník Ľuboš Blaha vo funkcii podpredsedu NR SR odstránil zo svojej kancelárie vlajku EÚ a portrét prezidentky Slovenskej republiky nahradil Che Guevarom. Podarilo sa mu to v symbolickom čase. V novembri tu máme opäť dve výročia dvoch vzájomne protichodných revolúcií. A pre správanie novej moci sa nám viac než po uplynulé roky vnucuje aj spomienka na dobu normalizácie.

Esej: Teror tvárou v tvár

Esej: Teror tvárou v tvár

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 03.11.2023

Žijeme v zaujímavom období dejín a zaujímavé časy nebývajú šťastné a pokojné. Nuda nám nehrozí. Čeliť aktuálnym výzvam však neznamená len klásť ozbrojený odpor páchateľom násilia. Sú to aj výzvy na kritickú reflexiu – a tá je podmienkou vytvárania zmysluplných stratégií.