Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
.týždeň

Maľba nás stále priťahuje

.časopis .umenie

Keď boli na školskom výlete v Tate Gallery, povedala si, že raz by tam chcela pracovať. Po štúdiách v Cambridgei a dobrovoľníckom pôsobení v menších londýnskych galériách sa tam dostala. Na Slovensko prišla ako predsedníčka poroty Ceny VÚB Maľba. Kurátorka Amy Dickson.

.týždeň

Art brut na Slovensku

.lucia Gavulová .časopis .umenie

V bratislavskej Galérii 19 práve prebieha výstava Art brut na Slovensku, ktorej kurátorom je Vladimír Kordoš. Je súčasťou projektu, ktorý iniciovala Liga za duševné zdravie.

.týždeň

Spektákel, vtip a absolútno

.alexandra Tamásová .časopis .umenie

Cena Oskára Čepana (COČ) je už „dospelá“ – má osemnásť rokov. Aktuálne prebieha v Pisztoryho paláci v Bratislave výstava tohtoročných štyroch finalistov, kde bude 10. októbra vyhlásený aktuálny víťaz či víťazka.

.týždeň

Ľubo Stacho pozitívny

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Výstava Ľuba Stacha v Nitrianskej galérii nesie názov PH faktor pozitívny, čo odkazuje na Stachov vzťah k fotografii. Kurátorkou výstavy je Barbora Geržová.

.týždeň

Kniha ako výzva

.ľubomír Longauer .časopis .umenie

Konečne vychádza dlhoočakávaná kniha Ivy Mojžišovej. Završuje ňou dlhoročný výskum histórie Školy umeleckých remesiel v Bratislave.

.týždeň

Ďurčekova Pravda

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Hoci má nedávno otvorená retrospektívna výstava Ľubomíra Ďurčeka v Slovenskej národnej galérii svoje úskalia, záujem pozorných divákov si nepochybne zaslúži.

.týždeň

V depe metra, ktoré nikdy nebude

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Andrej Dúbravský vystavil v zatopenom depe metra na kraji Petržalky svoje vzrušujúce, magické akvárium.

.týždeň

ESSL v Galérii Medium

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Pozitívom ESSL Award je možnosť predstaviť sa v medzinárodnom kontexte. Negatívom je upevnenie pocitu, že výtvarné umenie sa dnes produkuje pre uzavreté publikum odborníkov.

.týždeň

Viedeň a videoart

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Koncom apríla som strávil vo Viedni dva dni na stretnutí, venovanom desiatemu výročiu tranzitu, sieti nezávislých organizácií, orientovaných na podporu súčasného umenia v krajinách strednej Európy.

.týždeň

Viditeľné trvanlivosti v Nedbalke

.juraj Kováčik .časopis .umenie

Výstavou Viditeľné trvanlivosti, ktorú zostavila kurátorka Katarína Müllerová, vykročila Nedbalka prvýkrát na územie súčasného umenia.