Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
Knihy a zrkadlá

Knihy a zrkadlá

.anton Vydra .kultúra .umenie 22.09.2019

Galéria Mesta Bratislavy usporiadala výstavu diel dvoch umelcov – otca a syna. Výtvarník Juraj Krén zomrel pred 50 rokmi, jeho syn Matej v otcovej ceste pokračuje, hoci celkom inak. Za svoje hlavné médium si už dávno zvolil knihy. Čo s nimi robí dnes?

Skrotil som svoj zrak

Skrotil som svoj zrak

.anton Vydra .kultúra .umenie 11.08.2019

V pražskom Veľtržnom paláci práve prebieha výstava venovaná dielu švajčiarskeho umelca Alberta Giacomettiho. Čo z neho spravilo veľkého a dôležitého sochára a maliara dvadsiateho storočia?

Mudrochove Zrkadlenie tmy

Mudrochove Zrkadlenie tmy

.peter Zajac .kultúra .umenie 15.07.2019

Nedávna výstava v Galérii umenia Ernesta Zmetáka v Nových Zámkoch predstavila aj umeleckú tvorbu Mariána Mudrocha s názvom Zrkadlenie tmy. Mudrochovo dielo si zaslúži nasledujúcich sedem poznámok:

Kubínčan revisited

Kubínčan revisited

.peter Bálik .kultúra .umenie 07.07.2019

Jeho život zmarila vojna. Na dlhé desaťročia takmer zmizol z dejín a učebníc slovenského výtvarného umenia. Dnes sa do nich právom vracia. Arnold Peter Weisz-Kubínčan.

Zmutovaný paradox

Zmutovaný paradox

.juraj Mojžiš .kultúra .umenie 28.04.2019

Mohol z toho byť rafinovaný problém, no išlo len o bizarný podfuk. A o zaznamenateľný úkaz, ktorý poznáme ako oblažujúcu škodoradosť, že nám ktosi „na lep naletel“. Konkrétne ja v pozícii kurátora výstavy obrazov a objektov Mariána Čunderlíka Výskumy vizuality I. v Turčianskej galérii v Martine.

Výstava v SNG učí rozumieť krajinomaľbe

Výstava v SNG učí rozumieť krajinomaľbe

.anton Vydra .kultúra .umenie 07.04.2019

Čo je to „portrét krajiny“? Umelci robia portréty významným či menej významným ľuďom, škaredým alebo krásnym, zámožným alebo celkom chudobným. Ale čo znamená tvár krajiny? A prečo vôbec umelci prišli s touto metaforou?

V imaginárnom svete

V imaginárnom svete

.marian Meško .kultúra .umenie 24.02.2019

Svet sa vytráca do sna – pod týmto názvom prezentovala mladá slovenská výtvarníčka Ivana Filkorová svoje kresby a maľby v Galérii Z na Ventúrskej ulici v Bratislave. Prečo sa oplatí jej umeleckú prácu aj naďalej sledovať a k akým témam nás obracia?

.týždeň

Zvuk krídla

.časopis .umenie 22.11.2014

Nerád počúva, že je zázračné dieťa, pretože jediným naozaj zázračným dieťaťom bol podľa neho Mozart. Názor na jeho hru si môžete urobiť sami – youtube na to poskytuje dostatok materiálu. Martin Chudada.

.týždeň

Spaľujúce maľovanie Petra Ondreičku

.peter Zajac .časopis .umenie 21.09.2014

Výstava Milovanie – smrť – maľovanie v Galérii mesta Bratislavy (4. septembra – 19. októbra 2014) je pozoruhodná z niekoľkých dôvodov. Peter Ondreička žil spaľujúco a doslova zhorel životom a láskou.

.týždeň

Animovaný film

.časopis .umenie 29.06.2014

Vyskúšala rôzne druhy umenia, od výtvarného až po hudbu a tanec. Dnes má štrnásť rokov a vie už celkom jednoznačne, ktorému z nich sa chce v budúcnosti venovať. Ema Lavríková.