Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
Ježek Art: Umenie je všetko, čo vieme vyjadriť a čo nám skrášľuje život

Ježek Art: Umenie je všetko, čo vieme vyjadriť a čo nám skrášľuje život

.bibiána Kristína Danitová .rozhovory .umenie 05.05.2023

O umení a jeho propagácii sme sa rozprávali s maliarkou Ivetou Ježekovou, známou ako Ježek Art. Výtvarníctvo nikdy neštudovala, ako sama vraví, je samouk. Popri maľovaní robí kurzy, krúžky pre deti a usporadúva lov na umenie.

Legendárny Minisalon 1984 opäť ožíva

Legendárny Minisalon 1984 opäť ožíva

.marian Jaslovský .kultúra .umenie 09.12.2022

V orwellovskom roku 1984, v časoch posledného kŕča normalizácie, poslal výtvarník Joska Skalník škatuľky s rozmerom 15 × 15 × 5 cm takmer 300 umelcom, aby ich kreatívne využili. Vznikla unikátna zbierka s 244 prácami.

Čas na umenie

Čas na umenie

.kristína Braxatorová .spoločnosť .umenie 25.04.2020

Už šesť týždňov nás koronavírus drží doma. Rodiny spolu trávia viac času. Väčšina z nás sa v tejto situácii ocitla prvýkrát a zatiaľ čo pre jedných znamená karanténa prechod na pohodlnejší homeoffice, pre iných je konfrontáciou s novou rolou – tou učiteľskou. A to ponúka možnosť priviesť deťom do života umenie.

Múzy nespia

Múzy nespia

.štefan Chrappa .kultúra .umenie 29.03.2020

Leonardo da Vinci si na okraj svojich skíc urobil poznámku, že veľké umenie neexistuje bez ozajstnej lásky k ľuďom. Čas krízy, karantény, biedy, či vojny preverí tvorcov i milovníkov umenia. Ako je to v našej krajine? Zdá sa, že umenia, solidarity aj lásky máme dosť.

Škľabošky Mareka Ormandíka

Škľabošky Mareka Ormandíka

.anton Vydra .kultúra .umenie 02.02.2020

Pozerajú sa na nás v hrozivých výrazoch, jedno oko majú zakaždým akoby privreté, z rozďavených úst im vytŕčajú krivé zuby, z nosov sa stali skôr nozdry, líca sú prepadnuté, až máme pocit, že skôr než ksichty vidíme živomŕtve lebene.

Oči, ktoré videli Máriu Teréziu. Rozhovor o dlho stratenom obraze, ktorý sa opäť našiel

Oči, ktoré videli Máriu Teréziu. Rozhovor o dlho stratenom obraze, ktorý sa opäť našiel

.anton Vydra .kultúra .umenie 19.01.2020

V roku 2018 sa istý zberateľ umenia ohlásil s tým, že by rád predal veľmi pekný portrét. Je na ňom namaľovaná mladá žena v elegantnej modrej róbe. O príbehu dámy v modrom rozpráva kunsthistorička Ingrid Halászová.

Dürer v Albertine

Dürer v Albertine

.martin Čičo .kultúra .umenie 15.12.2019

Renesančne univerzálny, neúnavne zvedavý, umelecky tvorivý, bádateľsky vynaliezavý, objaviteľsky odvážny, ale aj obchodnícko-praktický a tiež usilovný a pracovitý. Jeho œuvre, najmä v oblasti grafiky, ale aj kresby, ďaleko presahuje možnosti jednej výstavy.

Detstvo v bublinách

Detstvo v bublinách

.anton Vydra .kultúra .umenie 24.11.2019

Keď prekročíte prah Galérie Jána Koniarka v Trnave, ocitnete sa v týchto dňoch pred obrazmi maliara, hudobníka a pedagóga Ivana Csudaia. Ušatí mackovia, psíci, pinocchiovská čiapka, lampy, vane a bubliny – a farebné kruhy, štvorce alebo ovály. Ste na výstave V zrkadle maľby.

Ukazovať a odkazovať

Ukazovať a odkazovať

.peter Zajac .kultúra .umenie 13.10.2019

Socha vo verejnom priestore je tým najsamozrejmejším pojmom, hovoriacim o význame sochy v architektúre. Veľmi však neuvažujeme o funkciách architektúry pre sochu. Je predsa rozdiel, či ju vystavujeme vo verejnom priestore, inštalujeme v domácej záhrade, v parku alebo v galérii.

Van Rijn

Van Rijn

.anton Vydra .kultúra .umenie 29.09.2019

Pred 350 rokmi, 4. októbra 1669, zomrel v Amsterdame jeden z najväčších maliarov západného umenia a predstaviteľ holandského zlatého veku, portrétista a majster šerosvitu Rembrandt Harmenszoon van Rijn. Napriek veľkej sláve zomrel v úplnej chudobe.