Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.umenie
.týždeň

Koľko stojí rozostlaná posteľ?

..ako je to (s)právne .umenie 31.05.2010

Dvesto eur alebo 150-tisíc libier? Závisí od toho, kto v tej posteli (údajne) spal a následne ju nazval umeleckým dielom, kde bola posteľ vystavená a kto ju kupuje...

.týždeň

Štefan Schwartz

.časopis .umenie 22.05.2010

Do konca mája je v nenápadnej bratislavskej Galérii 19 komorná výstava diel Štefana Schwartza, významného výtvarníka s pohnutým osudom. Ako pozvánku na výstavu prinášame niekoľko reprodukcií jeho diel, ako aj texty znalcov jeho diela Rudolfa Fillu a Kataríny Bajcurovej.

.týždeň

Galéria plná otáznikov

.juraj Kováčik .časopis .umenie 03.05.2010

V Esterházyho paláci Slovenskej národnej galérie bola otvorená Vedecko-fantastická retrospektíva Júliusa Kollera. Bez preháňania ju možno označiť za grandióznu a veľkolepú.

.týždeň

Strašidlo v skrini Matthewa Barneyho

.juraj Kováčik ..ako je to (s)právne .umenie 19.04.2010

Na otvorenie výstavy Skriňa Matthewa Barneyho som išiel s nedôverou. Slávne meno v názve plus téma pohľadu do súkromia umelcov...

.týždeň

Výstava o túžbe po slobode

.juraj Kováčik .časopis .umenie 11.04.2010

Rok 1968 bol globálne rokom otrasov a zmien. Jedným zo zlomov, ktoré priniesol, bol prelom vo vývoji československo-ruských vzťahov. Sovietsky zväz sa rozhodol riešiť hrozbu straty kontroly nad bývalým Československom s eleganciou väzenského bachara.

.týždeň

Liečivé umenie

.ján Klíma .časopis .umenie 03.04.2010

Pani Slávka nás privítala v tichom dome plnom sôch na okraji Lamača. Rozprávali sme sa o jej tvorbe, o práci s postihnutými deťmi, ale aj o zodpovednosti, liečivosti či škodlivosti v umení. Akademická sochárka, terapeutka a profesorka Jaroslava Šicková-Fabrici.

.týždeň

Návraty neexistujú

.časopis .umenie 28.03.2010

Rozhovor s jubilujúcim výtvarníkom Miroslavom Cipárom o jeho výstave a vzťahu k Danubiane.

.týždeň

Krajina Danubiana

.časopis .umenie 28.03.2010

Je to výnimočný úkaz. Múzeum moderného umenia uprostred rieky na polostrove pri vodnom diele, na hranici troch štátov. Danubiana je zhmotnený sen dvoch ľudí, Slováka a Holanďana. Trvá už desať rokov.

.týždeň

Syzýgia – konjunkcia štyroch planét

.juraj Kováčik .časopis .umenie 28.03.2010

Je skvelé a úžasné sledovať moderné umenie, ktoré už nie je moderné. Keď už nie je dôležité, či bol niekto prvý, alebo druhý, ale to, čo okolo seba videl a čo o tom dokázal povedať.

.týždeň

Rytieri krásy

.juraj Kováčik .časopis .umenie 28.02.2010

Každý, kto sa niekedy hral na pieskovisku, vie, ako dlho trvá niečo postaviť a aké ľahké je to zničiť. Ak k tomu pridáme náchylnosť ľudskej povahy na temnú rozkoš deštrukcie, tú neznesiteľnú ľahkosť skazy a zmaru, musí nás prekvapiť, že svet okolo nás nie je iba spleťou nepravidelne roztrúsených kráterov. Jedinou silou, ktorá nám bráni padnúť do víru entropie, je naša túžba po kráse.