Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.profil
Muž, na ktorom vyrástol Macron

Muž, na ktorom vyrástol Macron

.anton Vydra .slovensko .profil

V roku 2000 bol Emmanuel Macron asistentom významného filozofa a fenomenológa Paula Ricœura. K odkazu tohto muža sa dodnes hrdo hlási. Čo je to za odkaz?

Ficov nenaplnený sen

Ficov nenaplnený sen

.michal Novota .slovensko .profil

To, čo sa v roku 2014 nepodarilo Ficovi, dokázal Aleksandar Vučić v Srbsku. Tento v kresle silno usadený premiér začiatkom apríla vyhral prezidentské voľby, a to hneď v prvom kole, so ziskom viac ako 55 percent hlasov.

Jan Patočka: od neistoty k odvahe

Jan Patočka: od neistoty k odvahe

.anton Vydra .klub .profil

Pred 40 rokmi zomrel český filozof Jan Patočka, hovorca Charty ´77. Jeho pohreb bol ukážkou nechutnej hrubosti komunistického režimu. Kto bol tento vzdelaný muž a s akými výzvami musel zápasiť?

Ten druhý Affleck

Ten druhý Affleck

.filip Olšovský .kultúra .profil

Matt Damon, Ben Affleck a Casey Affleck. Trojica bostonských hercov a priateľov z detstva, z ktorej má hereckého Oscara iba jediný. Ten najmladší a najmenej známy.

Milo, americký Kollár

Milo, americký Kollár

.marína Gálisová .spoločnosť .profil

Tridsaťtriročný publicista, komentátor a internetový trol s gréckym menom a britským prízvukom Milo Yiannopoulos má jediný cieľ: živiť sa provokáciami.

Bol to jed?

Bol to jed?

.marína Gálisová .slovensko .profil

Vladimír Vladimírovič Kara-Murza, jeden z najznámejších kritikov Putinovho režimu, minulý týždeň takmer podľahol vážnym zdravotným problémom. Niečo veľmi podobné sa mu prihodilo už predvlani – a vtedy lekári potvrdili, že bol otrávený. Tentoraz to také jasné nie je.

Starosta s dušou tuláka

Starosta s dušou tuláka

.andrej Bán .reportáže .profil

Vladimíra Ledeckého (50) môžete stretnúť obvykle na dvoch miestach. V „jeho“ slávnej dedine Spišský Hrhov. Alebo kdesi na Kaukaze či na Ukrajine, kde sa rád túla.

Ja, François Fillon

Ja, François Fillon

.anton Vydra .časopis .profil

Drobná narážka na jeho takmer menovca Françoisa Villona, majstra renesančnej šibeničnej piesne, je len v podobnosti mien. No možno aj vo využívaní protikladov – tentoraz v politickom jazyku.

Justin Trudeau: Politik pre hipsterov

Justin Trudeau: Politik pre hipsterov

.marína Gálisová .časopis .profil

Kanadský premiér mal dlho reputáciu pána dokonalého. Zo súčasných lídrov najviac pripomínal ideál liberálnej ľavice: sympatického politika s progresívnou agendou. Po smrti Fidela Castra si to pokazil. Chválil ho neuveriteľným spôsobom.

Bude to Giuliani?

Bude to Giuliani?

.marína Gálisová .časopis .profil

Ťažko povedať, akú politiku bude Donald Trump robiť v role prezidenta. Práve táto nepredvídateľnosť spôsobila, že všetky oči sa upierajú na jeho budúci kabinet. Pre Európu je osobitne dôležité, kto bude ministrom zahraničia.