Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.profil
Štuchanec nie je všeliek

Štuchanec nie je všeliek

.martin Vlachynský .ekonomika .profil

Ekonomický nobelovec Richard Thaler ukazuje, ako pomôcť ľuďom v rozhodovaní a pritom im neubrať zo slobody rozhodovania. Za posledných sedem rokov, čo píšem do .týždňa o ekonomických nobelovcoch, som čelil väčšinou tomu istému problému.

Umelec dvoch svetov

Umelec dvoch svetov

.marína Gálisová .kultúra .profil

Nobelovu cenu za literatúru získal Kazuo Ishiguro, britský spisovateľ japonského pôvodu. Prečo? Dôvodov je viac, ale k tým vtipnejším patria tieto dva: nie je ani Bob Dylan, ani Haruki Murakami.

Rezník šéfom RTVS?

Rezník šéfom RTVS?

.eva Čobejová .spoločnosť .profil

Koalícia sa stále nedohodla na spoločnom kandidátovi na post šéfa RTVS. Opozícia a Most-Híd sa pravdepodobne priklonia k Michalovi Ruttkayovi. Smer a SNS budú hlasovať za súčasného šéfa TASR Jaroslava Rezníka. To je človek, ktorý nie je síce tak mediálne zbehlý, ale pre politikov má svoju cenu.

Iný ako iní

Iný ako iní

.andrej Bán .spoločnosť .profil

V najužšom okruhu vážnych kandidátov na šéfa RTVS, možno až povestným čiernym koňom, je verejnosti doteraz málo známy Michal Ruttkay. Kto to je?

Muž, na ktorom vyrástol Macron

Muž, na ktorom vyrástol Macron

.anton Vydra .slovensko .profil

V roku 2000 bol Emmanuel Macron asistentom významného filozofa a fenomenológa Paula Ricœura. K odkazu tohto muža sa dodnes hrdo hlási. Čo je to za odkaz?

Ficov nenaplnený sen

Ficov nenaplnený sen

.michal Novota .slovensko .profil

To, čo sa v roku 2014 nepodarilo Ficovi, dokázal Aleksandar Vučić v Srbsku. Tento v kresle silno usadený premiér začiatkom apríla vyhral prezidentské voľby, a to hneď v prvom kole, so ziskom viac ako 55 percent hlasov.

Jan Patočka: od neistoty k odvahe

Jan Patočka: od neistoty k odvahe

.anton Vydra .klub .profil

Pred 40 rokmi zomrel český filozof Jan Patočka, hovorca Charty ´77. Jeho pohreb bol ukážkou nechutnej hrubosti komunistického režimu. Kto bol tento vzdelaný muž a s akými výzvami musel zápasiť?

Ten druhý Affleck

Ten druhý Affleck

.filip Olšovský .kultúra .profil

Matt Damon, Ben Affleck a Casey Affleck. Trojica bostonských hercov a priateľov z detstva, z ktorej má hereckého Oscara iba jediný. Ten najmladší a najmenej známy.

Milo, americký Kollár

Milo, americký Kollár

.marína Gálisová .spoločnosť .profil

Tridsaťtriročný publicista, komentátor a internetový trol s gréckym menom a britským prízvukom Milo Yiannopoulos má jediný cieľ: živiť sa provokáciami.

Bol to jed?

Bol to jed?

.marína Gálisová .slovensko .profil

Vladimír Vladimírovič Kara-Murza, jeden z najznámejších kritikov Putinovho režimu, minulý týždeň takmer podľahol vážnym zdravotným problémom. Niečo veľmi podobné sa mu prihodilo už predvlani – a vtedy lekári potvrdili, že bol otrávený. Tentoraz to také jasné nie je.