Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.profil
.týždeň

Labouristi prestávajú byť štandardnou stranou

.marína Gálisová .časopis .profil

Prekvapivé zvolenie Jeremyho Corbyna do čela britských labouristov vyvolalo rozpaky ešte aj v ľavej časti politického spektra. Jeremy Corbyn môže totiž svoju stranu pochovať – a to aj v prípade, že jej v budúcich parlamentných voľbách zabezpečí slušný zisk.

.týždeň

Handrár z Emáuz

.tomáš Hupka .časopis .profil

Pravidelne sa umiestňoval na popredných miestach rebríčka popularity vo Francúzsku. A keď sa v uliciach Paríža protestuje za právo na bývanie, mladí príslušníci ľavice, hoci neveriaci, často nesú v rukách jeho portréty. Kňaz, ktorý inšpiroval mnohých, aby sa starali o ľudí bez domova. Abbé Pierre.

.týždeň

Návrat Adeliných portrétov

.elena Akácsová .časopis .profil

Keď sa v roku 2006 vrátila Dáma v zlatom, teda Portrét Adele Bloch-Bauerovej, do rúk jej príbuzným, podnietila aj ďalšie židovské rodiny, aby sa pokúsili vymôcť od Rakúšanov umelecké diela, o ktoré prišli počas anšlusu.

.týždeň

Rakúska Mona Lisa

.eva Čobejová .časopis .profil

Obraz mladej ženy s červenými perami, vyčesanými tmavými vlasmi a mandľovými očami namaľoval Gustáv Klimt v roku 1907. Ženu stvárnil ako ikonu v zlatej mozaike. Adele Bloch-Bauer sa ocitla na najvýznamnejšom obraze viedenskej belle epoche.

.týždeň

Dlhá cesta

.martin Petro .časopis .profil

Do profesionálneho kolotoča naskočil ako 17-ročný a takmer okamžite sa zaradil do kategórie mladých talentov. Dnes sa 30-ročný rodák z Lausanne dostáva na absolútnu špičku. Stanislas Wawrinka.

.týždeň

Prídavky Charlesa Aznavoura

.peter Bálik .časopis .profil

Hovoril, že keď bude mať 90, už nebude pracovať. Dnes má 91 a v apríli vydal svoj nový album Encores, ktorým bilancuje svoj dlhý život. Francúzska spevácka legenda Charles Aznavour.

.týždeň

Sila G

.peter Bálik .časopis .profil

„Desil som sa tohto okamihu,“ povedal Steven Gerrard pred zaplneným štadiónom FC Liverpool. Plné tribúny sa prišli rozlúčiť so svojím kapitánom, ktorý tomuto klubu slúžil sedemnásť rokov.

.týždeň

Maratónec

.časopis .profil

Ján Hazucha zo Zvolena, 71-ročný bežec, zvíťazil nedávno vo svojej vekovej kategórii na slávnom Bostonskom maratóne. Bežal aj cez miesta, kde bol pred dvoma rokmi spáchaný teroristický bombový útok a kde zahynuli traja ľudia.

.týždeň

Chirurg na harleyi

.jaroslav Daniška .časopis .profil

Koncom týždňa prejdú Slovenskom a Bratislavou ruskí motorkári Noční vlci. Ich vodca Alexander Zaldostanov je stelesnením ruskej transformácie po páde komunizmu.

.týždeň

Chlap, ktorého Putin neodhadol

.časopis .profil

Americký investor Bill Browder patril k najhlasnejším americkým obhajcom Vladimíra Putina. Dnes patrí k jeho najostrejším kritikom. A kremeľský režim si s touto kritikou akosi nevie poradiť.