Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.profil
Nina L. Khrushcheva: Dva svety, dva systémy, jedna žena

Nina L. Khrushcheva: Dva svety, dva systémy, jedna žena

.marína Gálisová .časopis .profil

Občas sa posťažuje, že jej priezvisko vyvoláva v jej novom domove, USA, veľa emócií. Spomienka na Nikitu Chruščova, ktorý Američanom kedysi odkázal „Pochováme vás!“, stále trvá.

Bol by to nečakaný prezident – ale ktovie?

Bol by to nečakaný prezident – ale ktovie?

.marína Gálisová .časopis .profil

Meno Garyho Johnsona mnohí na svete (aj v Spojených štátoch amerických) prvý raz počuli v týchto týždňoch. Muž, ktorý sníva, že bude prezidentom USA, a nepatrí ani k jednej z hlavných strán, si myslí, že má reálnu šancu.

.týždeň

Život napísaný krvou

.anton Vydra .časopis .profil

Počúvať o vzoroch slobody je vždy vzrušujúce. Vtedy, keď nás nadchýnajú svojimi autentickými životmi, i vtedy, keď prenikáme hlbšie do toho, v čom zlyhali. Taký je príbeh Marcela Strýka. Prudké vzopätie muža, ktoré vyústilo do trpkého konca.

Slovenský Jan Svěrák?

Slovenský Jan Svěrák?

.peter Bálik .časopis .profil

Snímka Eva Nová sa stala slovenským kandidátom na prestížne filmové ocenenie Oscar v kategórii Najlepší cudzojazyčný film. O jej režisérovi Markovi Škopovi sme písali v apríli.

.týždeň

Frauke nie je Marine

.lukáš Krivošík .časopis .profil

Je sebavedomá, výrečná a surfuje na vlne obáv z masy utečencov. Hlavný mediálny i politický prúd v Spolkovej republike nevie, či ňou pohŕdať, alebo sa pred jej politikou, naopak, t

.týždeň

Sväté dieťa svätých rodičov

.sestra Hermana .časopis .profil

Terézia z Lisieux. Veľká malá svätá. Svätá, učiteľka cirkvi, patrónka Francúzska, patrónka misií a misionárov. Kto bola a kto je Terézia z Lisieux?

.týždeň

Labouristi prestávajú byť štandardnou stranou

.marína Gálisová .časopis .profil

Prekvapivé zvolenie Jeremyho Corbyna do čela britských labouristov vyvolalo rozpaky ešte aj v ľavej časti politického spektra. Jeremy Corbyn môže totiž svoju stranu pochovať – a to aj v prípade, že jej v budúcich parlamentných voľbách zabezpečí slušný zisk.

.týždeň

Handrár z Emáuz

.tomáš Hupka .časopis .profil

Pravidelne sa umiestňoval na popredných miestach rebríčka popularity vo Francúzsku. A keď sa v uliciach Paríža protestuje za právo na bývanie, mladí príslušníci ľavice, hoci neveriaci, často nesú v rukách jeho portréty. Kňaz, ktorý inšpiroval mnohých, aby sa starali o ľudí bez domova. Abbé Pierre.

.týždeň

Návrat Adeliných portrétov

.elena Akácsová .časopis .profil

Keď sa v roku 2006 vrátila Dáma v zlatom, teda Portrét Adele Bloch-Bauerovej, do rúk jej príbuzným, podnietila aj ďalšie židovské rodiny, aby sa pokúsili vymôcť od Rakúšanov umelecké diela, o ktoré prišli počas anšlusu.

.týždeň

Rakúska Mona Lisa

.eva Čobejová .časopis .profil

Obraz mladej ženy s červenými perami, vyčesanými tmavými vlasmi a mandľovými očami namaľoval Gustáv Klimt v roku 1907. Ženu stvárnil ako ikonu v zlatej mozaike. Adele Bloch-Bauer sa ocitla na najvýznamnejšom obraze viedenskej belle epoche.