Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fototéma
.týždeň

Námestie nebeského nepokoja

.štefan Hríb .časopis .fototéma

Pred 25 rokmi bolo v centre Pekingu povraždených tisíce mladých ľudí. Chceli menej korupcie a lepšiu perspektívu.

.týždeň

Grace v nóbl spoločnosti

.scarlett Čanakyová .časopis .fototéma

Filmový festival v Cannes otvorila svetová premiéra filmu Grace of Monaco, filmu o hollywoodskej hviezde Grace Kellyovej, zachytávajúceho jej život po tom, ako sa vydala za monacké knieža Rainiera III. V tom čase sa rozhoduje, či prijať ponuku Alfreda Hitchcocka na ďalšie filmovanie, alebo sa zapojiť do boja za osud novej vlasti. Na monackú kňažnú a jej fotografie spomína scenáristka Scarlett Čanakyová.

.týždeň

Opustená Sýria

.časopis .fototéma

Sýria vstupuje do štvrtého roku občianskej vojny. Pozornosť sveta, ešte donedávna upretá týmto smerom, sa presunula k výbojnému Rusku. Akoby sýrska hrozba stratila naliehavosť. Aj keď Sýria s ruskými imperiálnymi snami súvisí viac, než sa nám páči.

.týždeň

Svätý

.štefan Hríb .spoločnosť .fototéma

Karol Wojtyla sa na začiatku ako pápež výrazne pričinil o pád komunizmu a na konci ukázal dôstojnosť slabosti a umierania. Ale nielen preto bol Ján Pavol II. koncom apríla spolu s Jánom XXIII. vyhlásený za svätého.

.týždeň

Môj Ján Pavol II.

.františek Mikloško .časopis .fototéma

Jána Pavla II. nesprevádzala v živote schopnosť bilokácie, levitácie alebo iných viditeľných zázrakov, ako to bolo u mnohých iných svätých, ktorí tvoria súčasť dejín cirkvi. A predsa slová „Santo subito“ (svätý hneď), ktoré ľudia spontánne skandovali na jeho pohrebe, nikto nespochybňuje. V čom spočívala jeho svätosť?

.týždeň

Vysnívané jedlo

.peter Bálik .róbert Csere .časopis .fototéma

Prinášame vám projekt talianskeho fotografa o probléme hladu v Indii. Fotografie vznikli v najľudnatejšom štáte Uttarpradéš, ktorý patrí medzi najchudobnejšie časti krajiny.

.týždeň

Moja cesta k ľadovým medveďom

.ivan Mikloš .časopis .fototéma

Otužilcov som vždy obdivoval a vravel som si, že by som to rád skúsil, ale zároveň som predpokladal, že to chce nejakú špeciálnu prípravu a tréning. Tak som sa otužoval aspoň tak, že na konci každej sprchy som si ju dal studenú. Nie dlho, ale aspoň takú pol minútu, minútu.

.týždeň

Divý holub

.nurmuhemmet Jasin .časopis .fototéma

Novela mladého ujgurského spisovateľa Nurmuhemmeta Jasina pôsobivo zobrazuje hlbokú nespokojnosť jeho národa, ktorý žije pod panstvom Pekingu. Medzi Ujgurmi sa novela dočkala pozitívneho ohlasu, no autora stála život.

.týždeň

Field Trip

.martin Kollár .časopis .fototéma

Počas roka, ktorý som strávil v Izraeli, sa mi intenzívne vracali záblesky spomienok na detstvo. Celkom neočakávane som si spomínal na chvíle z dospievania za Železnou oponou počas normalizácie v komunistickom Československu. Plot okolo vlasti nám bránil prejsť za hranice, chránil nás pred vplyvmi zvonka a tiež pred nami samotnými. Známy pocit z prísne ohraničeného územia, tentoraz medzi múrom a morom, sa začal v mojej mysli spájať a prelínať. Vo vzduchu viselo napätie a pocit telesného aj psychického ohrozenia – veľmi ľudské emócie, ktoré nemožno ignorovať.

.týždeň

Vissarion

.časopis .fototéma

Na Sibíri, v kraji krutej zimy a horúceho leta, žije spoločenstvo vissarionovcov. Ľudia, ktorí pod vedením „prevteleného Krista“ objavili recept na problémy tohto sveta. Žijú v súlade s prírodou, nepotrebujú peniaze a sú šťastní. Alebo to aspoň tak vyzerá.