Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.fototéma
.týždeň

Endbargo?

.časopis .fototéma

Vzťahy medzi Kubou a Spojenými štátmi americkými sa normalizujú. Tak to aspoň vyzerá po obnovení diplomatických stykov v roku 2014. Aký bude rok 2015? Skončí sa takmer 55-ročné embargo, ktoré Kubánci nazývajú el bloqueo?

.týždeň

Hlboko pod čiernou zemou

.eva Čobejová .časopis .fototéma

Kedysi boli uhoľné bane Donbasu veľkou pýchou nášho východného suseda. Kvalitné antracitové uhlie je čierne zlato Ukrajiny. Ale dnes jej dokonca aj toto zlato chýba.

.týždeň

Korene

.daniel Laurinc .časopis .fototéma

V minulých rokoch sme boli svedkami presunu ľudí z vidieka do miest. Medzi dnešnými tridsiatnikmi sa už nájdu aj takí, ktorých to láka opačným smerom. Vidiek je pre nich magické miesto, ktoré ich priťahuje.

.týždeň

Kde domov môj?

.časopis .fototéma

Palestínčania, národ bez domova. Mnohí aj bez strechy nad hlavou. A ďalší, ktorí žijú takmer tak ako my, len si to zriedka uvedomujeme. Akí teda sú?

.týždeň

Na východ od raja

.eva Čobejová .časopis .fototéma

Spomienky na pád komunizmu pred 25 rokmi vzbudzujú v nás, čo sme to zažili, stále euforické pocity. Veď sme zažili niečo, čo Milan Šimečka výstižne nazval koniec nehybnosti. Ale zažili sme aj roky deväťdesiate. Aké boli? Ťažké? Úžasné? Hrozné? Krásne?

.týždeň

Staré písmo, starý ľad

.juraj Petrovič .časopis .fototéma

Tak ako bola Rosettská doska kľúčom k jazyku minulosti, teda k hieroglyfom, môže byť sonda Rosetta kľúčom k lepšiemu pochopeniu vzniku života na Zemi.

.týždeň

Antisocialistický realizmus

.josef Moucha .časopis .fototéma

Socialistický realizmus bol umeleckým štýlom minulého komunistického režimu. Predstavoval svet lepších zajtrajškov, no realita bola iná. Český fotograf Josef Moucha zachytil v rámci tohto ročníka Mesiaca fotografie vo svojich snímkach skutočnú realitu šedivého života na cestách po krajinách komunistického bloku.

.týždeň

Fiesta!

.časopis .fototéma

Kto povedal, že len Španieli sa vedia zabávať? Katalánci by tvrdili, že to vedia lepšie. Niežeby chcel niekto znevažovať serióznu tému úsilia o nezávislosť. Ale s trochou humoru možno povedať, že aj za touto snahou je odhodlanie Kataláncov užívať si život po svojom.

.týždeň

Bavorský Woodstock

.michael Kasarda .časopis .fototéma

Oktoberfest sa z ľudovej zábavy vyšvihol na turistickú atrakciu, ktorá ročne pritiahne 6 miliónov turistov. Čím to je?

.týždeň

Exodus

.tomki Němec .časopis .fototéma

V týchto dňoch si pripomíname 25. výročie úteku východných Nemcov cez Prahu na Západ. Český fotograf Tomki Němec bol vtedy pri tom. Prečítajte si jeho spomienky a pozrite si fotografie.