Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Lockout, bojkot, memorandum

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor

Má jednu zlatú a dve strieborné medaily z majstrovstiev sveta. Vlastní prsteň víťaza Stanley Cupu. A stojí v čele odporu slovenských hokejistov proti neférovej voľbe prezidenta Slovenského zväzu ľadového hokeja. Michal Handzuš.

.týždeň

Zničili katolíci USA?

.martin Mojžiš .názory

V polovici 19. storočia ovládal Američanov strach z neutíchajúceho prílevu chudobných katolíkov s údajným sklonom k zločinnosti. Strach iracionálny i racionálny.

.týždeň

Mobilná aplikácia

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma

Minulé leto strávil na stáži v Googli v Krakove. Toto leto trávi na stáži vo Facebooku v Silicon Valley v Kalifornii. Rozhovor sme robili cez skype. Jozef Marko.

.týždeň

Krok za krokom – 50 km

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor

Po prvom mieste na svetovom pohári 2010 ho poznali všetci priaznivci slovenskej atletiky. Po druhom mieste na ME 2014 ho poznali všetci športoví fanúšikovia. Teraz, po prvom mieste na MS 2015, ho pozná celé Slovensko. Matej Tóth.

.týždeň

Smutná kniha

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

Na prvý raz som tú knihu nekúpil, niečo ma odradilo. Potom som rozhodnutie zmenil, ale prestal som ju čítať po pár desiatkach strán, niečo mi na nej nesedelo. Nakoniec som sa k nej vrátil. Našťastie.

.týždeň

Z akých kvarkov sa skladá nukleón?

.martin Mojžiš .časopis .veda

Atómy sa skladajú z elektrónov a jadra, atómové jadrá sa skladajú z nukleónov (protónov a neutrónov), nukleóny sa skladajú z kvarkov. Ako presne sa z tých kvarkov skladajú? To nevieme. Dokonca nevieme ani len to, koľko tam tých kvarkov vlastne je.

.týždeň

Grafický lis

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma

Má dvadsaťtri rokov, študuje v Poľsku, chystá sa do Nemecka. Venuje sa maľbe, soche, grafike. Jeho dielo je často súčasťou krajiny a krajina súčasťou diela. Jozef Pilát.

.týždeň

SNP očami poručíka Viesta

.martin Mojžiš .časopis .téma

Hodnosť v nadpise nie je chybou. Nejde totiž o veliteľa povstaleckej armády generála Rudolfa Viesta, ale o jeho synovca Dušana Viesta. Ten sa na Povstaní zúčastnil ako spravodajský dôstojník. A napísal o tom pamäti, ktoré nikdy nevyšli.

.týždeň

Zem 2.0 !!!(?)!

.martin Mojžiš .časopis .veda

Dňa 23. 7. 2015 oznámila NASA objav planéty Kepler-452b, ktorú označila za možnú Zem 2.0. Čo to vlastne objavili? Kedy a ako to objavili? Máme z toho byť nejako zvlášť vzrušení? Alebo vlastne ani veľmi nie?

Cíger a Švehla

Cíger a Švehla

.martin Mojžiš .spoločnosť

Dobre to ten Širokého človek robí. Najprv Lintner, teraz Cíger so Švehlom. Nijaká vzbura sa konať nebude.