Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Bill zabil

.marína Gálisová .názory 07.09.2012

Pred nominačným zjazdom to s americkými demokratmi vyzeralo všelijako. Žiadny div – všelijako to totiž vyzerá predovšetkým s krajinou, ktorej Barack Obama vládne a opäť by vládnuť chcel. Potom však prišiel Bill a všetko zmenil. Alebo ani nie?

.týždeň

Sloboda v závoji?

.marína Gálisová .názory 07.09.2012

Egypt uvidel prvú hlásateľku so závojom v štátnej televízii a je z toho búrlivá debata. Znamená to pre Egypťanky, ktoré si zväčša aj tak nejakým spôsobom zakrývajú hlavu, krok k slobode, alebo práve naopak?

.týždeň

Ľudská stránka krízy

.marína Gálisová .názory 09.08.2012

Grécku toto leto akosi nepraje. Kríza odstrašila časť zahraničných turistov a tí, ktorí prichádzajú, míňajú peniaze opatrnejšie. Pokračujúce škandály so zázračne vidiacimi slepcami podnecujú v ostatných európskych krajinách pocit nadradenosti a dojem, že v Grécku je nenapraviteľný neporiadok. Až také jednoznačné to však nie je.

.týždeň

Pamätáte sa, keď ste do toho klubu vstupovali?

.marína Gálisová .názory 05.06.2012

Predstavte si, že vstúpite do nejakého spolku. Je to kultivovaný klub, jeho členovia majú dobré spôsoby a vedia, na čo sa používa aká vidlička.

.týždeň

Vzdal sa Ron Paul?

.marína Gálisová .názory 16.05.2012

Z predvolebného boja v americkej Republikánskej strane sa sťahuje jediný kandidát, ktorý priniesol výrazné posolstvo, osobnú integritu a zároveň dokázal pozoruhodne osloviť aj tých voličov, ktorí by inak tieto prezidentské zápasy – rozhodne tie primárkové – odzívali. Je však pre Rona Paula všetko stratené?

.týždeň

Podporuje švédska ministerka ženskú obriezku?

.marína Gálisová .názory 25.04.2012

Švédsko sa zaoberá bizarným škandálom. Ministerka kultúry je obvinená z rasizmu a z podporovania ženskej obriezky, neľudského a rozhodne nelekárskeho postupu, aký sa vykonáva v niektorých krajinách tretieho sveta. Je to vôbec možné?

.týždeň

Len správy

.marína Gálisová .názory 26.03.2012

Interrupcie sú citlivá téma. Nečudo, ide pri nej o veľa. O život, o psychiku, o intimitu, o pocity viny či neviny. Je ťažké o tejto téme hovoriť, pretože aj pri tých najcitlivejšie volených argumentoch – či za alebo proti – sa vždy niekto cíti nemilo zasiahnutý.

.týždeň

Samé dobré správy

.marína Gálisová .názory 12.03.2012

Pred týmito voľbami som netušila všeličo. A najmä nie to, že hoci pri vhadzovaní obálky do urny budem počuteľne škrípať zubami, po voľbách budem v podstate spokojná.

.týždeň

Nech je nový rok

.marína Gálisová .názory 02.01.2012

Tieto medziročné predely sú výsostne umelá záležitosť, ale nech. Bilancujeme a prognózujeme, pretože to pomáha vytvárať dojem istého usporiadania. Trápiť sa preto na začiatku januára, aký rok nás očakáva, či bude dobrý, či hrozivý, je len prechodná nemoc, ktorá nás zvyčajne opustí už o niekoľko dní.

.týždeň

Ach, bejby, bejby

.marína Gálisová .názory 25.11.2011

Kali volá svojej bejby. Bejby sa hnevá na Paťu. Koluje to po internete a je to smiešne aj mrazivé čítanie. A lieči to verejnosť z posledných ilúzií o novinároch.