Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
Kultúra života a kultúra smrti

Kultúra života a kultúra smrti

.marína Gálisová .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Minulý týždeň sa veľa hovorilo o tom, ako sa na štátnych školách vyučuje náboženstvo a čo je obsahom tohto predmetu. Diskusiu spustila stránka z učebnice náboženstva pre ôsme triedy ZŠ. Na nej sú dva stĺpčeky s pojmami. Jeden je označený ako „kultúra života“, druhý ako „kultúra smrti“.

Prezidentské menu

Prezidentské menu

.marína Gálisová .svet .fototéma

Ak sa spomenie jedlo a voľby, u nás naskočia asociácie ako predvolebný guláš a sľuby, z ktorých sa nenajeme. V Spojených štátoch tiež, ale okrem toho tam stoja na začiatku prezidentského zápasu dve veľké gastronomické podujatia.

Skúsme byť proti systému

Skúsme byť proti systému

.marína Gálisová .názory

Sme v šoku z Kočnera aj Gorily. Obávame sa, ako tieto informácie vyprovokujú verejnosť a podporia tzv. antisystémové sily. Skúsme si radšej priznať, že takýto „systém“ je nanič.

Kurdov stále niekto zrádza, aj Trump ich len využil

Kurdov stále niekto zrádza, aj Trump ich len využil

.marína Gálisová .svet .politika

Dejiny Kurdov sú plné zlých skúseností so Západom. Teraz pribudla ďalšia: Donald Trump stiahol americké jednotky zo zóny pri sýrsko-tureckých hraniciach a pre Kurdov to znamená, že im Turci môžu opäť ubližovať.

Herbertov epos o vesmírnom džiháde je stále aktuálny

Herbertov epos o vesmírnom džiháde je stále aktuálny

.marína Gálisová .kultúra

Na budúci rok 8. októbra oslávime sté výročie narodenia Franka Herberta, amerického autora kultovej nadžánrovej série kníh. A ja si teraz, krátko po tom deväťdesiatom deviatom, oslávim malé výročie vlastného objavenia Duny.

Trump vs Biden – komu to vyhovuje?

Trump vs Biden – komu to vyhovuje?

.marína Gálisová .svet .politika

Do amerických prezidentských volieb zostáva približne trinásť mesiacov. Dosť málo na to, aby sa úplne premenil terén prezidentských kandidátov. Ale zdá sa, že presne to sa chystá.

London, stand with Hong Kong!

London, stand with Hong Kong!

.marína Gálisová .svet

Londýnsku ulicu Oxford Street len tak niečo neupchá. Cez víkend som však videla, ako sa to stalo. Demonštrácia solidarity s hongkonským hnutím za slobodu išla priamo stredom rušnej dopravnej a obchodnej tepny Londýna.

Ticho je druhé meno bolesti

Ticho je druhé meno bolesti

.marína Gálisová .kultúra .knižnica

Básnická zbierka vo výtvarne bezchybnej podobe je dielom autorky, ktorá tají svoje meno, ale všetko ostatné dáva k dispozícii čitateľom. Ráchel Noa a jej Havran v kávomate.

.týždeň

Hľadanie krásy

.marína Gálisová .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Začiatkom tohto roka napísal Benjamin Sutton na vplyvnom umeleckom portáli Artsy.net zaujímavý článok o tom, ako sa vyvíjal postoj Katolíckej cirkvi k výtvarnému umeniu – konkrétne v podobe finančnej podpory. 

Dospelejší rozmer futbalu a Dankova poistka

Dospelejší rozmer futbalu a Dankova poistka

.marína Gálisová .názory ..týždeň

Vďaka novému publiku odohrali hráči dospelý futbal. Andrej Danko si chce dohodou s KDŽP poistiť tzv. konzervatívnych voličov. Dokedy vydrží nová, už štvrtá tvár Robert O´Brien po