Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Hlava 22 večne mladá

.marína Gálisová .názory 28.10.2011

Európska únia bojuje na mnohých frontoch. Kto by si bol pomyslel, že jedným z tých frontov raz bude aj voľný pohyb informácií? Asi len ten, kto vidí, že oklieštenie jednej slobody si časom logicky vyžiada oklieštenie slobody ďalšej.

.týždeň

Pád vlády? Úplne nesprávna dilema

.marína Gálisová .názory 11.10.2011

Predpokladám, že onedlho budeme vedieť, či sa premiérka Iveta Radičová rozhodla pre demisiu alebo nie. Za jej demisiu však nebude môcť ani Richard Sulík ani žiadny iný odporca eurovalu. (Inak, SaS som nevolila – preto, že som nepovažovala za možné, aby bola táto pred voľbami instantne pôsobiaca strana, vo svojej obrane slobody principiálna.)

.týždeň

Všetka česť Schröderovi

.marína Gálisová .názory 06.09.2011

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder nie je politická ľahká váha. Preto sa dá predpokladať, že vie vážiť slová. A keď hovorí o nutnosti vytvoriť Spojené štáty európske, iste to myslí vážne.

.týždeň

Prebudenie občianskej neposlušnosti?

.marína Gálisová .názory 08.06.2011

Výsledok sčítania vraj bude rozpačitý. Hovorí sa aj o jeho zmarení. Ja sa nazdávam, že výsledok sčítania bude pozitívny: prebudilo ducha občianskej neposlušnosti.

.týždeň

„Nejde vo mně, nejde vo tebe... De vo ty děcka!“

.marína Gálisová .názory 28.04.2011

Keď ide o deti, všetci v sebe nájdeme zásoby mravného rozhorčenia i nadmerné vedomie povinnosti. (Aj postava Bolka Polívku v Kurvahošigutentágu.) Štát ho nachádza predovšetkým – napokon, jednou z jeho úloh je vyhľadávať údajné nedostatky reality a potom ich s veľkou pompou naprávať.

.týždeň

Sme všetci Egypťania?

.marína Gálisová .názory 07.02.2011

Economist ešte pred pár dňami písal, že západní turisti nemusia z Egypta utekať. Vraj majú aj lepšiu možnosť: byť svedkami týchto historických okamihov. Už vtedy, a to sa ešte nezačal pohon na novinárov v Káhire, som z toho mala zmiešané pocity.

.týždeň

Bez ospravedlnenia

.marína Gálisová .názory 25.01.2011

Dvadsiaty štvrtý január 2011, 16.32, moskovské letisko Domodedovo. Samovražedný atentátnik – a možno viacerí atentátnici – tu odpálili nálož, ktorá zabila 35 ľudí, zranila ich 168, z toho takmer 50 zranených je vo veľmi vážnom stave, uvádzajú ruské médiá.

.týždeň

EÚ nefunguje

.marína Gálisová .názory 18.01.2011

Živo si spomínam na časy, tesne pred vstupom Slovenska do Európskej únie, keď tých zopár ľudí, ktorí neboli nadšene za, dostávalo nálepku bláznov. Keď sa vyjadrili, že Európska únia je molochom etatizmu, ktorý reguluje, čo sa len regulovať dá, a čo nereguluje, to regulovať chce, vyslúžili si výsmech.

.týždeň

Assange a jeho bulvár

.marína Gálisová .názory 09.12.2010

Zamýšľať sa nad tým, či je Julian Assange hrdina, je marením času. Nie je to ani Robin Hood, ani spasiteľ sveta. Časť verejnosti ho tak vníma, to však nič nemení na skutočnosti, že je to jednoducho bulvárny vydavateľ.

.týždeň

Koniec červenej Bystrice?

.marína Gálisová .názory 29.11.2010

Banská Bystrica si užila hanby dosť. Pôsobenie primátora Igora Presperína bolo však aspoň hanbou lokálneho charakteru. Potom prišiel Ivan Saktor, a to už aj mnohí pravicovo zmýšľajúci Bystričania dostali pocit, že Presperín bol mierne lepší. Ale iba preto, že nebol neslávne preslávený po celom Slovensku.