Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Slovensko pozastavuje prvé dávky AstraZenecy. Ministerstvo zdravotníctva zvažuje viaceré alternatívy

.cirkev pod lupou: Stĺp svetla nad nami

.marína Gálisová .stĺpčeky .cirkev pod lupou

Dobre, že ten Mariánsky stĺp v Prahe vztýčili. Matka Božia, vzývaná mnohými krásnymi básnickými výrazmi, sa v dejinách Cirkvi spomína aj ako svetlo všetkých ľudí. Jej venovaný pamätník na Staromestskom námestí namieril silný lúč na dejiny Európy, vzťah Čechov k náboženstvu, ale najmä schopnosť človeka rešpektovať vyšší morálny princíp.

.cirkev pod lupou: Stĺp svetla nad nami

stĺp po prvý raz stavali ešte v roku 1650, cisár Ferdinand III. tak ďakoval Panne Márii za to, že Praha sa dva roky predtým ubránila švédskym vojskám. Strhli ho v roku 1918 – spisovateľ Franta Sauer, kamarát Jaroslava Haška, nahovoril hasičom, že to od nich chce Národný výbor československý (orgán, ktorý zohral rolu pri začiatkoch samostatného Československa). Po Nežnej revolúcii prišli snahy o obnovu stĺpu. Neprebehlo to bez sporov, predsa len, české kraje a katolicizmus, to je vášnivý vzťah v pozitívnom i negatívnom zmysle.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite