Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Ľudský faktor v Španielsku

.marína Gálisová .názory

Španielsko je tohto leta na tom raz zle, raz horšie. Byty, ktoré si už nikdy nikto nekúpi, civejú prázdnymi oknami do ulíc. Celá krajina prežíva smútok s pozostalými po obetiach železničného nešťastia v Santiagu. Politika a veľký biznis si navzájom umývajú špinavé ruky. A predsa ten ľudský faktor, ktorý stojí za mnohými omylmi a tragédiami, je stále dôvodom na nádej.

.týždeň

V hraničnom pásme totality

.marína Gálisová .názory

Ministrovi Kaliňákovi ide karta. V istom období ho tuším nejaké ľudové hlasovanie označilo za najsexi osobu v parlamente, ale to nič nebolo. Teraz ašpiruje rovno na ikonický status, ba možno sa jeho tvár dostane aj na tričká s nejakými vtipnými nápismi.

.týždeň

Telenovela v hlavných správach

.marína Gálisová .názory

Neviem ako to kto má, ale ja to mám tak, že mi je v zásade jedno, či bývam v takej alebo onakej zemepisnej šírke a dĺžke. No nie je mi jedno, v akom civilizačnom priestore sa nachádzam.

.týždeň

Chávez odišiel

.marína Gálisová .názory

Zomrel Hugo Chávez, ďalší z radu politikov, ktorí sa vo svojej krajine odhodlali na marxistické experimentovanie so spoločnosťou. Robil to, ako tvrdil, v mene ľudu. Čo dosiahol?

.týždeň

Sme sa pobavili

.marína Gálisová .názory

Nebudem predstierať, že tento blog je mimoriadne závažný. Je totiž inšpirovaný jedným úplne nezávažným, ale zato zábavným vyhlásením.

.týždeň

Predsa len sme bratské národy

.marína Gálisová .názory

Chvíľami som až nechápala, koľko energie sa v diskusiách pred priamou voľbou prezidenta v Česku uvoľnilo. Vravela som si, že je to len čaro – alebo skôr nečaro – novoty.

.týždeň

Krajina vyzerala divo, neľútostne a cudzo

.marína Gálisová .názory

Dnes, vo štvrtok 22. 11. si Američania pripomínajú Deň vďakyvzdania. Od roku 1941 je to v USA štátny sviatok. Založili ho po príchode do Nového sveta tzv. Pilgrim Fathers, Pútnici. Prinášame preklad textu, ktorý od roku 1961 vychádza každoročne na Deň vďakyvzdania ako úvodník v americkom denníku Wall Street Journal.

.týždeň

Jimmy to už nevyrieši

.marína Gálisová .názory

Veľká Británia prežíva škandál, ktorý ju zrejme prinúti veľa zmeniť. Meno Jimmy Savile, donedávna pozitívne spojené s mediálnymi podobami dobročinnosti, sa stalo menom sexuálneho predátora, ktorý útočil na bezbranné obete – deti.

.týždeň

Jazýček

.marína Gálisová .názory

Voľby vo Veľkej Británii sa budú konať až v roku 2015. Ale volebná kampaň, to je niečo iné. Aj zo Slovenska vieme, že politici ju pre istotu vedú stále. Lebo – po á – voľby môžu nastať kedykoľvek, teda tie predčasné, a – po bé – aj keby voľby nastali až v riadnom termíne, neslobodno vyjsť ani na okamih z cviku.

.týždeň

Bill zabil

.marína Gálisová .názory

Pred nominačným zjazdom to s americkými demokratmi vyzeralo všelijako. Žiadny div – všelijako to totiž vyzerá predovšetkým s krajinou, ktorej Barack Obama vládne a opäť by vládnuť chcel. Potom však prišiel Bill a všetko zmenil. Alebo ani nie?