Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.humanitas
Umenie je politický akt

Umenie je politický akt

.anton Vydra .veda .humanitas 03.04.2017

Dejiny a teóriu umenia považuje stále za humanitnú disciplínu. Zaujíma ho, ako môžu umelci formovať spoločnosť a čo, naopak, spoločnosť žiada od umelcov. Kunsthistorik a kurátor Daniel Grúň.

Naša veda žije v byrokratickom pekle

Naša veda žije v byrokratickom pekle

.anton Vydra .veda .humanitas 06.03.2017

Dá sa spojiť záujem o súčasné ekonomické teórie so skúmaním dejín novovekej vedy? Dá. Príkladom je slovenský ekonóm a historik Andrej Svorenčík. A to ešte medzitým študoval aj teoretickú fyziku.

Ivana Taranenková: Chýba nám presná veta

Ivana Taranenková: Chýba nám presná veta

.anton Vydra .veda .humanitas 19.02.2017

Vždy ju lákala literatúra. Keď sa prihlásila na doktorát, dostala za úlohu skúmať dielo Svetozára Hurbana Vajanského. K súčasnej slovenskej literatúre vie byť veľmi kritická, ale drží jej palce.

Čo robí environmentálny ekológ

Čo robí environmentálny ekológ

.martin Mojžiš .veda .humanitas 12.02.2017

Odteraz sa bude na tomto mieste striedať seriál .humanitas Antona Vydru s predstavovaním rôznych prírodných vied a ľudí, ktorí sa týmito vedami zaoberajú. Začíname rozhovorom s Petrom Fedorom.

V piesku je toho ešte veľa

V piesku je toho ešte veľa

.anton Vydra .veda .humanitas 05.02.2017

Keď sa chlapec z malej slovenskej dediny Ležiachov, kde žije 150 ľudí, rozhodne spolupracovať na svetovom egyptologickom výskume, vyzerá to priam neuveriteľne. Martin Odler a jeho príbeh.

.týždeň

O Indii, Kollárovi a našom pôvode

.anton Vydra .veda .humanitas 29.01.2017

O mimoeurópskych kultúrach a našom vzťahu k nim toho vieme stále iba málo. A ak sme si aj mysleli, že už o nich niečo vieme, otázniky sú vždy namieste. Literárny vedec a indológ Róbert Gáfrik.

.týždeň

Aká teória práva, taký jeho výklad

.anton Vydra .veda .humanitas 22.01.2017

Je právo len strnulou zbierkou predpisov a zákonov? Je iba raz a navždy daným a nemenným systémom pravidiel, alebo žije interpretáciami tých, ktorí sa ním zaoberajú? Lucia Berdisová odišla hľadať odpoveď aj na univerzitu v Cambridgei.

Mŕtve je len to, o čo nie je záujem

Mŕtve je len to, o čo nie je záujem

.anton Vydra .veda .humanitas 15.01.2017

Predstavte si, že držíte v rukách kúsok textilu. Všeličo hovorí o svojich dejinách, štruktúre a pôvode. No podľa etnológa Juraja Zajonca dokáže povedať veľa aj o ľuďoch.

.týždeň

Čo je pod zemou, nech tam aj ostane

.anton Vydra .veda .humanitas 08.01.2017

Už ako malý chlapec kopal u starej mamy na záhrade. Z hliny vyťahoval staré črepiny, očistil ich, roztriedil a zlepil. Keď vyrástol, rozhodol sa pre archeológiu. Erik Hrnčiarik.

  •