Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Naši top hokejisti prehovorili

Naši top hokejisti prehovorili

.martin Mojžiš .štefan Hríb .spoločnosť

Po kongrese hokejového zväzu a víťazstve Igora Nemečka hlasmi ním vybraných funkcionárov mohlo ostať ticho. Hviezdy nášho hokeja sa však našťastie nevzdali.

Veľa šťastných životov, dalajláma!

Veľa šťastných životov, dalajláma!

.juraj Kušnierik .spoločnosť

Dnes má štrnásty tibetský dalajláma osemdesiate narodeniny. Prajeme mu veľa radosti, múdrosti a sily!

Manželstvo, ktoré nebolo

Manželstvo, ktoré nebolo

.eva Čobejová .fero Múčka .spoločnosť .téma

Civilné rozvody sú dnes už len formalitou, no prisahať vernosť pred oltárom dva razy sa nedá. Ale aj v katolíckej cirkvi cítiť, že ide o horúcu tému.

Vyhlásime nekonečné prázdniny?

Vyhlásime nekonečné prázdniny?

.vladimír Burjan .spoločnosť .spoločnosť

Mnoho ľudí si vie predstaviť kolonizáciu Marsu, ale nie svet bez škôl. Bude tu škola navždy, alebo ju tiež čaká osud kláštorov a parných lokomotív?

Ženy na cestách

Ženy na cestách

.marína Gálisová .spoločnosť .spoločnosť

Je dosť ľudí, ktorí nosia túlavé topánky. A je medzi nimi aj čoraz viac žien. Križujú zemeguľu, navštevujú krajiny vo všetkých jej kútoch. Potom sa niekde usadia a budujú si tam domov. Začas pobudnú, opäť sa pohnú ďalej. Čo hľadajú?

Rastú nám digitálni dementi?

Rastú nám digitálni dementi?

.eva Čobejová .lukáš Krivošík .spoločnosť .téma

Nemecký psychiater Manfred Spitzer napísal knihu Digitálna demencia: Ako pripravujeme sami seba a naše deti o rozum. Vyhlasuje, že keď prenášame intelektuálnu prácu na digitálne médiá, potom ju už nevykonáva náš mozog a stávame sa digitálnymi dementmi.

Slovenské putovanie za svätými

Slovenské putovanie za svätými

.spoločnosť .téma

Keď je reč o svätcoch, predstavia si mnohí akési rozprávkové bytosti bez ľudských vlastností. No aj dnes je veľa ľudí, dokonca vzdelaných a úspešných, ktorí sú svätosťou fascinovaní. A v živote svätcov vidia dokonca osobnú výzvu.

Ako zachrániť remeslo

Ako zachrániť remeslo

.eva Čobejová .martin Hanus .spoločnosť .téma

Stredné odborné školstvo je dlhodobo v kríze. Nie je nič horšie ako získať stigmu učňovkára. Masy rodičov chcú mať preto zo svojich detí maturantov a neskôr vysokoškolských absolventov, a to aj čudesných odborov ako sociálna práca. Existuje iná perspektíva?

Štát, dieťa a tyran

Štát, dieťa a tyran

.eva Čobejová .martin Hanus .spoločnosť .téma

Oba prípady šokovali celé Slovensko. Matke Ivane Boórovej zobrali sociálni pracovníci vo Veľkej Británii dve deti, hoci nie je jasné prečo. Slovenskí sociálni pracovníci si zas tri roky nevšimli, že dieťa z problémovej rodiny chýba. Prečo zlyhal náš systém ochrany detí?

Nechceme inú nedeľu?

Nechceme inú nedeľu?

.eva Čobejová .jozef Majchrák .spoločnosť .téma

Tá téma sa objaví pravidelne v čase, keď parlament ide meniť Zákonník práce. Vtedy sa ozvú hlasy, že treba zakázať nedeľný predaj alebo aspoň predaj počas sviatkov. Téma je tu opäť – no tentoraz ju treba využiť na skutočné zmeny.