Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.spoločnosť
Limity Limitov rastu

Limity Limitov rastu

.fedor Gál .spoločnosť

V prvej polovici 80. rokov doputoval do Bratislavy sociológ Josef Alan. Predtým patril do tímu Pavla Machonina, ktorý rozmetali normalizační papaláši. Vraj za monografiu, ktorú pod jeho vedením a názvom Československá spoločnosť publikovali začiatkom Pražskej jari v roku 1967.

.týždeň

Každý máme na viac

.miroslav Benian .spoločnosť .za slušné slovensko

Keď som bol mladý, o politiku som sa veľmi nezaujímal. Bol som totiž presvedčený, že lepšie platové ohodnotenie, kariérny rast a uznanie v spoločnosti sa dá dosiahnuť jedine poctivou a svedomitou prácou.

Študenti na barikádach

Študenti na barikádach

.marta Glossová .spoločnosť .história

Nebol to len sedemnásty november, keď vysokoškoláci verejne vystúpili na obranu slobody a demokracie. Od roku 1939 sme tu mali hneď niekoľko výrazných dejinných momentov, v ktorých na barikády vystúpili práve vysokoškoláci. A neostalo to nikdy bez reakcie štátu.

.fenomény doby: Obete medzi nami
1:39:54

.fenomény doby: Obete medzi nami

.frédérique Hazéová .spoločnosť

.obvinenie zo sexuálneho násilia dokáže v spoločnosti vyvolať pobúrenie, ale aj spochybňovanie. Prečo majú ľudia tendenciu obetiam neveriť? Aké predsudky sa spájajú so znásilnením či zneužívaním mužov, žien aj detí a čo by sa malo zmeniť, aby sme chránili tých, ktorí to skutočne potrebujú?

 .týždeň Štefana Hríba: Nová sila Slovenska

.týždeň Štefana Hríba: Nová sila Slovenska

.štefan Hríb .spoločnosť

​Máme za sebou náročný týždeň – voľby, vypočúvanie organizátorov zhromaždení Za slušné Slovensko, novinky o Babišovom únose vlastného syna. Čo bude ďalej? Čo nám prinesú prezidentské aj parlamentné voľby? Formuje sa na Slovensku niečo nové? Viac sa dočítate v novom .týždni.

Erik Baláž: Malé vodné elektrárne ničia naše rieky
5:38

Erik Baláž: Malé vodné elektrárne ničia naše rieky

.eugen Korda .spoločnosť

Malé vodné elektrárne menia podľa Erika Baláža, podpredsedu strany SPOLU - občianska demokracia, horské rieky na lenivé toky, v ktorých už nedokážu žiť pôvodné ryby a kedysi vodákmi hojne navštevované rieky strácajú rybárov a vodákov.

Veselé a segregované deti

Veselé a segregované deti

.denisa Gdovinová .spoločnosť .školstvo

V mestách žijú Rómovia zvyčajne na jednom mieste, čo znamená, že deti spadajú pod jeden školský obvod. Aké sú dôsledky? Vznikajú čisto rómske triedy či celé školy. Mesto Vranov nad Topľou dostalo ako prvé sťažnosť na to, že takto segreguje.

Pieta Eduarda Gregora z Tajova

Pieta Eduarda Gregora z Tajova

.wanda Gregorová .spoločnosť

Sté výročie vzniku Československa nie je oprášením iba veľkých dejín, ale aj malých príbehov jednotlivcov. Jedným takým je príbeh Eduarda Gregora, brata Jozefa Gregora Tajovského, ktorý v prvej svetovej vojne prišiel o ruku, a napriek tomu sa stal rezbárom.

Štát vyrába z obetí páchateľov
10:13

Štát vyrába z obetí páchateľov

.eugen Korda .spoločnosť

Vo štvrtok sa pred Okresným súdom v Košiciach v role obvinených ocitli obete brutálneho policajného zákroku spred piatich rokov v Moldave nad Bodvou. Súd o ich vine či nevine nerozhodol. Súdny proces sledoval aj zástupca ambasády USA.

Slovensko Digital: Boj o lepšie IT pokračuje
5:50

Slovensko Digital: Boj o lepšie IT pokračuje

.daniel Kazankov .spoločnosť

Slovensko Digital presadilo neschválenie dokumentu o IT tendroch, ďalej si stojí za presadením tendrov pre menšie firmy a lepšie autorské práva pre štát. Upozorňujú, že model, za ktorý bojujú, funguje už dlhšie v štátoch, ako sú Veľká Británia alebo Estónsko. S Rašiho úradom pokračuje diskusia.