Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.knižnica
.týždeň

Ohlodaný na kosť

.mário Gešvantner .kultúra .knižnica 12.06.2017

Pre niekoho môže byť kniha marockého autora Mohameda Šukriho Nahý chlieb pornografiou. Predovšetkým je to však príbeh človeka, ktorý sa vyhrabal zo špiny a zla na piedestál rešpektovaného arabského spisovateľa.

Kto napísal tento článok?

Kto napísal tento článok?

.anton Vydra .kultúra .knižnica 04.06.2017

O čom nemožno hovoriť, na tom treba frčať. Tak ako Pavel Vilikovský. Jedna vec je to, čo slová v knihe priamo vyjadrujú, iná zas to, čo tie isté slová iba naznačia. To druhé je dôležitejšie. Ale koho by to zaujímalo?

Život, umenie a dobrá káva

Život, umenie a dobrá káva

.peter Bálik .kultúra .knižnica 15.05.2017

Po debutovej próze Just Kids prišla pred dvoma rokmi s novou knižkou M Train. Po živote s Robertom Mapplethorpom nás Patti Smith pozýva do svojho vnútorného sveta.

.týždeň

Boh je stratégia

.michal Novota .kultúra .knižnica 07.05.2017

Alastair Cambpell je britský novinár a vyliečený alkoholik s vášňou pre dve ľudské činnosti úzko spojené so súťaživosťou: politiku a šport. O oboch napísal pútavú knihu.

.týždeň

Máme čítať túto dôležitú knihu?

.martin Mojžiš .kultúra .knižnica 30.04.2017

The Epoch Times sú čínske disidentské noviny vydávané od roku 2000 v USA. Deväť článkov publikovaných v týchto novinách vyšlo v roku 2005 knižne. Teraz vyšiel český preklad.

Tekuté piesky mužskej dospelosti

Tekuté piesky mužskej dospelosti

.anton Vydra .kultúra .knižnica 23.04.2017

Vo veku 85 rokov zomrel Philip Roth, spisovateľ, ktorého zaujímala ľudská psychika a vzťahy medzi fikciou a realitou. Prečítajte si text o jeho knihe, v ktorej je témou dospelosť muža.

.týždeň

Trhlina v priestore literatúry

.marína Gálisová .kultúra .knižnica 16.04.2017

Porota ceny Anasoft litera si tento rok musela vypočuť už dosť výčitiek, a to ešte ani nepoznáme výsledky hodnotenia. Stačilo pár mien, ktoré priradila medzi finalistov. Napríklad Jozef Karika.

.týždeň

Dvadsať prikázaní pre Trumpov svet

.filip Olšovský .ekonomika .knižnica 10.04.2017

Po zvolení Donalda Trumpa prišlo na všetky možné reakcie a fejsbúkové statusy. Jeden taký napísal aj Timothy Snyder. Na rozdiel od väčšiny ostatných však nezostal len pri ňom.

.týždeň

Trpká, ale férová kniha

.anton Vydra .kultúra .knižnica 03.04.2017

Keď som dočítal tú knihu, bolo mi jasné, čo spravím. Napíšem jej autorovi. A to som aj urobil. Odpoveď, ktorú mi poslal, dodala k čítaniu jeho reportáží o vrstvu navyše: výpoveď autora.

.týždeň

Námetov na noir plný rezervoár

.filip Olšovský .kultúra .knižnica 26.03.2017

Štrnásť českých spisovateľov, štrnásť temných poviedok umiestnených do dnešnej Prahy. V koncepte, ktorý si nástojčivo pýta aj svoju slovenskú verziu.