Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.knižnica
Knižnica .týždňa: Streľba v Kodani

Knižnica .týždňa: Streľba v Kodani

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 20.11.2021

„Keď umrú ľudia, niečo sa stane. Začne to byť vážne,“ povedal švédsky umelec Lars Vilks o streľbe v Kodani. Bolo to v januári 2015, len niekoľko týždňov po parížskom teroristickom útoku na redakciu časopisu Charlie Hebdo, pri ktorom teroristi zastrelili dvanásť ľudí.

Vyrovnávanie sa s minulosťou v Severnom Írsku

Vyrovnávanie sa s minulosťou v Severnom Írsku

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica 06.11.2021

Po každom zabíjaní zostávajú osobné i kolektívne pamäťové stopy. Putovanie po nich je nezriedka náročnejšie ako schopnosť prežiť v čase zabíjania. Chýba pôvodné odhodlanie a vášeň pre “svätú” vec, zostáva len bolesť, hanba a vina.

Naozaj je Limonov kontroverzný?

Naozaj je Limonov kontroverzný?

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 31.10.2021

Ak by nebolo jedného z najpoprednejších francúzskych autorov literatúry faktu Emmanuela Carrèra, zrejme by Eduard Limonov, ruský spisovateľ a líder Nacionálnoboľševickej strany v Rusku, upadol do zabudnutia.

Churchillov rok – ako sa živel stal autoritou

Churchillov rok – ako sa živel stal autoritou

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica 24.10.2021

Záhada silného vodcu nebude nikdy definitívne vyriešená. A hádankou zostáva aj neviditeľná hranica, ktorú treba prekročiť, aby sa priemerný politik premenil na lídra a legendu.

Kniha českého premiéra: Rozumom proti populizmu

Kniha českého premiéra: Rozumom proti populizmu

.šimon Jeseňák .kultúra .knižnica 17.10.2021

Niektoré knihy dokážu vyvolať silné emócie, a to i v prípade, že ide o knihu rozhovorov s politikom. Počas čítania knihy Rozum proti populizmu sa v čitateľovi môžu miešať dve antagonistické emócie: eufória a depresia.

Vnútorná vojna Donalda Trumpa

Vnútorná vojna Donalda Trumpa

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 10.10.2021

Kniha Přežít autokracii vznikla počas prvého verejného vypočutia v procese impeachmentu bývalého prezidenta Donalda Trumpa, keď proti nemu Snemovňa reprezentantov predložila Senátu ústavnú žalobu.

Zweigov trojportrét Liečba duchom

Zweigov trojportrét Liečba duchom

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica 02.10.2021

Zweigov trojportrét ukazuje dôležitosť ciest za poznaním. Zázračné okamihy, ktoré menia staré obrazy sveta, si zdanlivo odporujú. Práve v ich súhre a doplnení sa však rodí pravda o ľudskom živote a svete.

História slovenského cukru nie je sladká

História slovenského cukru nie je sladká

.ľubomír Jaško .kultúra .knižnica 26.09.2021

Smutný príbeh slovenských cukrovarov spojených pod značkou Eastern Sugar dokumentuje riziká ekonomickej transformácie. Zmena sa môže zvrhnúť na zánik. A modla ekonomickej racionality má svoje limity. Je čas uvažovať citlivejšie, aby Východ nebol iným menom ranokapitalistického cynizmu.

Spomienky na Sýriu

Spomienky na Sýriu

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 19.09.2021

Sýria je pre mnohých z nás úplne nepredstaviteľná. Je to krajina, do ktorej sa už posledné roky ľudia neodvážia ísť ani len zo zvedavosti, nechodí sa tam na dovolenky ani popíjať výbornú arabskú kávu v uliciach mesta. A pritom sa v nej nachádzali oblasti, kam sa ešte nedávno cestovalo a boli jedny z najnavštevovanejších. Samozrejme, kým neprišla vojna, ktorá všetko zmenila a ponorila krajinu do tmy, v ktorej sa brodí doteraz.

Príbehy autizmu a neurodiverzity

Príbehy autizmu a neurodiverzity

.alexandra Jurišová .kultúra .knižnica 12.09.2021

Nie je jednoduché „byť iný“. Ale čo to vlastne znamená byť iný? Uvažovať inak? Správať sa inak? Vyzerať inak? Nie sme „iní“ tak trochu všetci?