Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Bach a jeho veľké pašie

.stanislav Šurin .časopis .esej

Dňa 21. marca uplynulo 331 rokov od narodenia lipského kantora Johanna Sebastiana Bacha. Jeho pašie zaznievali v pôstnom období po celom svete.

.týždeň

Svet podľa Trumpa

.bernard-Henri Lévy .časopis .esej

Podľa slovníka je výraz „trump“ len obmenou slova „triumf“. A keďže Donald Trump, americký prezidentský kandidát, pravdepodobne získa nomináciu od Republikánskej strany, ...

.týždeň

Mali sme bojovať? A chceli sme vôbec?

.roman Jančiga .časopis .esej

Iba málo udalostí má v našej historickej pamäti také výsadné miesto ako Mníchovská konferencia. Tá udalosť je zdrojom nespočetných špekulácií o tom, ...

.týždeň

O vede, ktorá chce skúmať šťastie

.vladislav Suvák .časopis .esej

Nedávno som vošiel do viedenského kníhkupectva, v ktorom som nebol takmer dvadsať rokov. Prekvapilo ma, koľko kníh pribudlo v časti vyhradenej pre osobný rozvoj a vedenie života.

.týždeň

Chrám a palác

.ryszard Kapuściński .časopis .esej

Jeseň roku 1812. Napoleon na čele svojej rozbitej a zdecimovanej armády opustil Moskvu a odchádza z Ruska. Utrpel zdrvujúcu porážku, Rusi rozvíjajú ofenzívu, triumfujú.

.týždeň

Spojené štáty rozmanité II

.charles Murray .časopis .esej

Pokračovanie článku amerického politológa Charlesa Murraya o americkej národnej kultúrnej identite, ktorá splýva s principiálnou rozmanitosťou.

.týždeň

Spojené štáty rozmanité I

.charles Murray .časopis .esej

Prinášame prvú časť významného článku o americkej kultúrnej identite od uznávaného amerického politológa Charlesa Murraya.

.týždeň

Je Boh moslimov a kresťanov ten istý?

.daniel Pastirčák .časopis .esej

V roku 2013 povedal pápež František na stretnutí predstaviteľov svetových náboženstiev toto: „Zdravím srdečne tých, ktorí patria do iných náboženských tradícií: ...

.týždeň

Naděje nového roku 2016

.alexander Tomský .časopis .esej

Evropa má za sebou annus horribilis, rok hrůzy. Sebevražední vrazi al-Káidy v lednu šokovali Paříž, když téměř vyvraždili redakci humoristického časopisu ...

.týždeň

Levice sú Slovensko

.radovan Potočár .časopis .esej

To, čo Karel Schwarzenberg označil pri utečeneckej kríze za českú „malosť“ a „zamindrákovanosť“, by mohol zopakovať aj u nás.