Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Aj my veríme konšpiračným teóriám

Aj my veríme konšpiračným teóriám

.martin Mojžiš .názory .esej 22.07.2022

Konšpiračné teórie sú celosvetovou pliagou, ich popularita však nie je všade rovnaká. Napríklad na Slovensku dosahuje obľúbenosť týchto teórií výrazne nadpriemerné parametre. Prečo je to tak a čo sa s tým dá robiť? Zdá sa, že pri hľadaní odpovedí na tieto otázky stále opakujeme jednu chybu.

Esej: Vidieť svetu do žalúdka

Esej: Vidieť svetu do žalúdka

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 15.07.2022

„Všetko je inak, než nám hovoria.“ „Niekto v nás vytvára ilúzie, aby nám mohol vládnuť.“ „Manipulujú s nami.“ „Ovládajú nás.“ Američania nepristáli na Mesiaci, Štefánikova smrť nebola nehoda a aby sme nezabudli, holokaust je židovský výmysel. Zoznam by sa dal rozširovať donekonečna. Opäť sme pri téme konšpiračných „teórií“.

Esej: Prerušené partnerstvo?

Esej: Prerušené partnerstvo?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 08.07.2022

Kontroverzie okolo prelomenia verdiktu Roe v. Wade ilustrujú oveľa rozsiahlejší problém. Ten zasahuje základy chápania pojmov ústavy, vlády zákona, slobody a práv, delenia a kontroly moci. Zároveň vplýva na mnoho sporných otázok, ktoré sa môžu javiť ako neriešiteľné a vrhajú tieň na budúcnosť slobodného zriadenia.

Esej: Fašizmus a komunizmus dnes

Esej: Fašizmus a komunizmus dnes

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 01.07.2022

Niečo sa s tou našou prekliatou demokraciou deje. Umiernenosť už nie je politická cnosť, hľadanie kompromisov je podozrivé. Práve v dobe, keď sa politika opäť v rastúcej miere stáva synonymom morálneho bahna, rastie sklon politických vodcov vyjadrovať sa v pojmoch absolútneho dobra a zla a pateticky moralizovať.

Esej: Do krajnosti

Esej: Do krajnosti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 24.06.2022

Dňa 22. júna 1941 zaútočili ozbrojené sily nacistického Nemecka a spojencov Osi na Sovietsky zväz. Druhá svetová vojna vstúpila do novej fázy, do najničivejšieho konfliktu, aký ľudstvo poznalo. Nejde len o kvantitatívne údaje. Vojnu na východnom fronte chápali obe strany ako konflikt novej kvality – ideologický konflikt. Následky sú dodnes s nami.

Bude, ako nebolo! (premeny idey socializmu)

Bude, ako nebolo! (premeny idey socializmu)

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.06.2022

Za starého režimu kolovali vtipy o Rádiu Jerevan, ktoré vedelo odpovedať na každú otázku. Tie otázky aj tie odpovede spravidla roztomilým spôsobom nakopávali systém reálneho socializmu a jeho ideologické fikcie. Až jedného dňa prišla smutná správa, po ktorej už nič nebolo ako predtým.

Esej: Trampoty živočícha politického

Esej: Trampoty živočícha politického

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 03.06.2022

V akom zmysle je človek „živočích politický“? Je ním vôbec? Je politika svinstvo, nutné zlo, brutálny boj o moc alebo vznešená realizácia ľudských možností? Existuje ľudská prirodzenosť, na ktorú by sa pri hľadaní odpovede na podobné otázky dalo odvolať?

Esej: Neviditeľná ruka

Esej: Neviditeľná ruka

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 29.05.2022

Aplikácia evolučných poznatkov na úvahy o ľudských inštitúciách je téma, ktorá je stále kontroverzná, rovnako je však zdrojom porozumenia a cenných poučení. A to aj napriek rozdielom v interpretáciách zistených skutočností.

Esej: Veda, pseudoveda a politika

Esej: Veda, pseudoveda a politika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 22.05.2022

Politická obec je predmetom neustálej nespokojnosti. Je príliš svetská, kompromisná a príliš sa v nej zrkadlí hriešnosť ľudskej povahy. Môže sa tiež javiť ako „nevedecká“, iracionálna, založená na neoverených predpokladoch. Z pohľadu technokrata je neefektívna.

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

Cena Dominika Tatarku: Na krásu slov sa nezabúda

.erik Jakub Groch .daniel Liška .redakcia .kultúra .esej 15.05.2022

Konzervatívny inštitút M. R. Štefánika udelil tento rok Cenu Dominika Tatarku Erikovi Jakubovi Grochovi za jeho básnickú zbierku viety. Prinášame vám tatarkovskú reč laureáta.