Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Tyrania tvárou v tvár

Esej: Tyrania tvárou v tvár

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 21.07.2023

Nové kolo globálnej konfrontácie demokracií s rôznymi „alternatívami“ režimov založených na svojvôli a neslobode nás núti oprášiť niektoré z minulosti známe otázky. A čuduj sa, pokrokový svet, tie otázky sa môžu začať javiť neotrepane nové. Ani tie odpovede nie sú také samozrejmé, ako sa zdalo.

Esej: More a vojna

Esej: More a vojna

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 07.07.2023

V máji 1940 sa v Dunkerque vojská Britského expedičného zboru so zvyškami francúzskych a belgických spojencov ocitli v obkľúčení medzi nemeckými vojskami a morom, ktoré delilo francúzsku pevninu od britských ostrovov. Stovkám tisícov spojeneckých vojakov hrozilo nemecké zajatie. Jedinou únikovou cestou bolo more.

Esej: Znova medzi Západom a Východom

Esej: Znova medzi Západom a Východom

.tomáš Zálešák .názory .esej 29.06.2023

Máme viac než tri dekády od pádu železnej opony aj od konca tunajšieho komunistického režimu. A znova trpíme úzkosťou ohľadom našej destinácie. Budeme Východ alebo Západ? Kam teda patríme? A čo pre nás znamená Západ v politickom zmysle?

Esej: Neľahké hľadanie globálnej stratégie

Esej: Neľahké hľadanie globálnej stratégie

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 09.06.2023

Vojna na Ukrajine zobudila demokratickú časť sveta do reality novej studenej vojny, podobne ako niekdajšia vojna v Kórei (1950 – 1953) definitívne zobudila svet do tej studenej vojny, ktorú dnes študujeme ako históriu. No pozor, ani tá stará studená vojna sa celkom neskončila.

Esej: Ak nechceme prísť o demokraciu...

Esej: Ak nechceme prísť o demokraciu...

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 26.05.2023

Túto tému sme preberali už viackrát, no treba sa k nej vracať. Demokratické zriadenie nie je samozrejmosť. Kým toto píšem, ešte stále tu je. Ak ho chceme zachovať a chceme o potrebe toho presvedčiť aj iných, mali by sme mu rozumieť: jeho zmyslu, povahe, pôvodu a hodnote.

Esej: Demokracia v stave úzkosti

Esej: Demokracia v stave úzkosti

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 19.05.2023

Nervózna a sklamaná atmosféra v krajine smerujúcej k ďalším predčasným voľbám kontrastuje s radosťou v roku 1989 a bezprostredne po ňom. Tento odliv demokratického nadšenia však nie je slovenské špecifikum. Má svoj medzinárodný kontext.

Esej: Európa – tvorivo nejednotný kontinent

Esej: Európa – tvorivo nejednotný kontinent

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 12.05.2023

Vlastne by sme mali hovoriť o subkontinente, o výbežku Eurázie. To je však zemepisný termín. Vzaté politicky, inštitucionálne a kultúrne, Európa behom svojej dlhej histórie vytvorila zvláštny svet s vlastným sebavedomím.

Esej: Konzervatívci verzus liberáli

Esej: Konzervatívci verzus liberáli

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 28.04.2023

Šermovanie termínmi „konzervativizmu“ a „liberalizmu“ sa u nás udomácnilo natoľko, až to prekrylo skutočnosť, že tieto mená sú v našom jazyku pomerne nedávnym importom. Nehovoriac o tom, že aj tam, kde tieto mená vznikli, zmenili mnohokrát svoj konkrétny obsah.

Esej: Tunelujeme demokraciu?

Esej: Tunelujeme demokraciu?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 21.04.2023

Sú naša demokracia a sloboda na tom naozaj tak zle, ako sa niekedy tvrdí? Alebo ide o poplašnú správu, ktorá sama môže naše ústavné systémy rozkolísať a priviesť do krízy? Vieme dostatočne rozpoznávať skutočné hrozby? A vieme, ako im čeliť?

Esej: Sen a túžba po moci

Esej: Sen a túžba po moci

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 14.04.2023

Bývajú chvíle, keď stav snenia a stav bdenia nie sú jasne oddelené. Niekedy si aj v spánku či polospánku uvedomujeme, že snívame. Inokedy sa pod nadvládou sna ocitáme aj vtedy, keď sme presvedčení o jasnosti svojho vnímania reality. A bývame až agresívni, ak nám niekto náš sen berie.