Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Krajná možnosť

Esej: Krajná možnosť

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.01.2022

Môcť povedať „moja generácia nezažila vojnu“ je v dejinách šťastné privilégium. Iste, ľudia u nás zažili po druhej svetovej vojne nástup komunistov, znárodňovanie, stalinský teror, inváziu v roku 1968, normalizáciu a ani to, čo zažívame dnes, nie je práve pohoda. A predsa náš dnešný stav nie je samozrejmý.

Esej: Strach, násilie a politický poriadok

Esej: Strach, násilie a politický poriadok

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.01.2022

Strach ako faktor v politickom rozhodovaní je oddávna známou témou. Reč bude o niekoľkých vybraných príkladoch vzťahu strachu a moci a tiež o tom, ako sa strach kompenzuje agresivitou či premieňa na nenávisť.

Esej: Povinné očkovanie a demokracia

Esej: Povinné očkovanie a demokracia

.matej Barta .spoločnosť .esej 09.01.2022

Vypuknutie pandémie koronavírusu na konci roku 2019 bolo (a stále je) pre drvivú väčšinu populácie neočakávanou – a o to ťažšou – skúškou. Životy ľudí sa zmenili prakticky zo dňa na deň a rovnako rýchlo si spoločnosť musela zvyknúť na nový štandard.

Čo môžu stredná a východná Európa naučiť Západ?

Čo môžu stredná a východná Európa naučiť Západ?

.nicolas Tenzer .spoločnosť .esej 02.01.2022

To, čo vyzerá ako hlboký politický rozkol medzi krajinami západnej Európy a tých z jej východu a stredu, vôbec nie je nové. My, ktorí sme boli pri diskusiách o integrácii krajín bývalého sovietskeho bloku do Európskej únie, si pamätáme spory, ktoré predchádzali rozšíreniam EÚ v rokoch 2004 a 2007.

Esej Tomáša Zálešáka: Pokoj a nepokoj vo sviatočných posolstvách

Esej Tomáša Zálešáka: Pokoj a nepokoj vo sviatočných posolstvách

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 12.12.2021

Druhý rok prežívame Vianoce v režime zvláštnych opatrení. Verejná výzdoba je skromnejšia, nájazdy na obchodné domy a boje v tlačeniciach sa nekonajú, vystriedali ich nájazdy na e-shopy, hoci priškrtený rozpočet môže obmedziť aj tie. No v pochmúrnejších časoch sa dá možno uvidieť niečo, čo si inokedy nevšimneme.

Esej Tomáša Zálešáka: Verejnosť a súkromie: kam sa podeli?

Esej Tomáša Zálešáka: Verejnosť a súkromie: kam sa podeli?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 05.12.2021

Ďalšie vlny pandémie a nový lockdown nás vytláčajú čoraz viac do súkromia. Verejné priestranstvá miest osireli a nepomôže, keď ich obsadia antisystémoví radikáli, ktorí rozhodne nereprezentujú občiansky étos. Ten je vykázaný do kybernetického priestoru, tam však nenachádza zodpovedajúce podmienky a jeho prirodzené prejavy sa nutne deformujú.

Esej Tomáša Zálešáka: Blažené ostrovy

Esej Tomáša Zálešáka: Blažené ostrovy

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 28.11.2021

Doba, v ktorej žijeme, prináša radikálnu nespokojnosť a s ňou návrat snov o únikoch do nejakej „alternatívnej“ reality. V politickej rovine sa to premieta do radikálnych protestov proti „systému“. Sny však vždy zákonite narážajú na zložitosť života a ľudskej povahy, čo môže ústiť do nových ideologických konfliktov so známymi možnými následkami.

Esej Tomáša Zálešáka Ako chce komunizmus donútiť ľudstvo ku šťastiu

Esej Tomáša Zálešáka Ako chce komunizmus donútiť ľudstvo ku šťastiu

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 06.11.2021

Dňa 7. novembra je už 104. výročie začiatku udalostí, ktoré komunistické režimy pomenovali „Veľká októbrová socialistická revolúcia“. Ak túto príležitosť využijeme na pripomenutie istých vecí, reč nebude o uzavretej a irelevantnej minulosti.

Reformácia: rozumieme jej?

Reformácia: rozumieme jej?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 31.10.2021

Deň reformácie je príležitosť ohliadnuť sa na jeden z príbehov ohlasujúcich zrod moderného veku. Iste, je aj súčasťou traumatického obdobia európskych dejín. Tragické zvraty, temné vášne a omyly v histórii tohto sveta by nám však nemali zastrieť poučenia, ktoré z tohto príbehu vyplývajú, ani povzbudenie, ktoré z neho možno čerpať.

Univerzitné vzdelanie na plytčine

Univerzitné vzdelanie na plytčine

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 17.10.2021

Je to aj o Slovensku, no nie výlučne. Nechcem tentoraz ani hovoriť o „reformách“ v tunajšom obvyklom zmysle a štýle. Z našich debát o problémoch a potrebách vzdelávacej sústavy by nezaujatý poslucháč mohol nadobudnúť dojem, že nejde o nič iné, než o rozpočty rezortu, platy pedagógov, účasť personálu na riadení či zavádzanie nových technológií do výučby.