Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

Esej: „To je dialektika, súdruh!“​

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 30.09.2022

Zdá sa vám, že v politických diskusiách panuje zmätok v základných pojmoch? Čudujete sa, kto všetko sa u nás vie označiť za „liberála“, „konzervatívca“, a ktoviečo ešte? Máte pocit, že z vás robia hlupákov? Do istej miery ide o normálny jav – ale len do istej miery.

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

Esej: „Panské huncútstvo“ a jeho alternatívy

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 23.09.2022

Zhnusenie z politiky a z politikov nie je nová vec. Dnes sa však u nás dvíha jeho ďalšia vlna. Niežeby to nebolo pochopiteľné. No aj tak treba opakovať, že ide o nebezpečný trend. Povedzme to rovno: smrteľne nebezpečný.

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

Esej: Chvála konštitučnej monarchie

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 16.09.2022

Na svete dnes sotva nájdete štátneho predstaviteľa s takou priazňou zástupov, aká vyžaruje z reakcií na skon Alžbety II. Povážte: kráľovná ako populárny štátnik v ére demokracie, vo svete, ktorý sa údajne zbavil tajomna. A k tomu v krajine známej tradíciou nekonformného buričstva!

Esej: Speje svet ku koncu?

Esej: Speje svet ku koncu?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 09.09.2022

Je príznakom doby, ak počúvame stále nové apokalyptické predpovede o blížiacich sa katastrofách. Nemožno poprieť, že sme svedkami, neraz obeťami a občas, žiaľ, i aktérmi krízových javov. Celá vec sa však nekončí v rovine vecnej kritiky neporiadkov, neduhov a nespravodlivostí tohto sveta.

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

Esej: Rozum, viera a podstata politiky

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 02.09.2022

To, čo zvykneme nazývať modernou západnou civilizáciou, predstavuje zvláštnu dynamiku, ktorá v kritických okamihoch dejín rozšírila svoj vplyv na ostatný svet až do jeho najodľahlejších končín.

Esej: Osamelosť v dave

Esej: Osamelosť v dave

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 26.08.2022

Pandémia ustupuje neochotne, jej následky trvajú. K tomu krízové javy vrátane vojny na Ukrajine a náporu na ekonomiku. Psychologické a morálne dopady na veľké počty ľudí sa dajú očakávať, aj keby tomu nikto nepodkuroval idiotskou politikou... a to nie je všetko.

Esej: Ako biť rozum históriou

Esej: Ako biť rozum históriou

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 19.08.2022

Nie je to prvýkrát, čo sa ústavné princípy liberálnej demokracie stávajú predmetom radikálnych pochybností. V 20. storočí museli demokracie čeliť náporu ideologických hnutí, ktoré dnes môžu vyzerať skompromitovane a smiešne, no v istých chvíľach mali hypnotický vplyv. A to nielen na masy, ale aj na elity a špeciálne na intelektuálov.

Esej: Kamene úrazu na ceste pokroku

Esej: Kamene úrazu na ceste pokroku

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 12.08.2022

Náš verejný jazyk je plný fráz o doháňaní, zaostávaní, o chvostoch a čelách svetového aj európskeho vývoja, o tých, ktorí posúvajú veci „dopredu“ (dobré), aj tých, ktorí nás vraj vracajú dozadu (zlé). No ako ten pokrok neustále doháňame, vždy znova sa zdá, že sme vykročili zlou nohou, že sme základ našej skvelej konštrukcie položili akosi chybne, alebo sa niekde po ceste „stali chyby“.

Esej: Vzbury, reštarty, revolúcie…

Esej: Vzbury, reštarty, revolúcie…

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 05.08.2022

Pohľad na tých vyše 30 rokov, ktoré uplynuli od pádu komunistických režimov v našich končinách, môže ukázať isté zmeny nálad a striedanie trendov v nazeraní na náš údel. Optimizmus 90. rokov je preč. Krízy a úzkosť z budúcnosti menia pohľad na etablovaný politický systém. A nielen to.

Esej: Občania a svetoobčania

Esej: Občania a svetoobčania

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 29.07.2022

Výraz „kultúrna vojna“ sa u nás zabýval ako súčasť slovníka opisujúceho konflikty v našej neskoro modernej spoločnosti. Zväčša vyjadruje postoje stúpencov strán konfliktu. Tieto postoje môžu odhaliť hlbšie a dlhodobejšie prítomné vzorce myslenia a správania.