Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
Esej: Kým trvá tento svet

Esej: Kým trvá tento svet

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 15.12.2023

História kresťanstva po zrútení spráchnivených zvyškov normalizačného režimu na prelome rokov 1989 a 1990 v našej vlasti je dodnes príbehom s nejednoznačným vyznením. Niet divu, už preto, že je súčasťou širšieho a dlhšieho príbehu.

Esej: Lokomotívy dejín tam a späť

Esej: Lokomotívy dejín tam a späť

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 10.11.2023

Nešťastník Ľuboš Blaha vo funkcii podpredsedu NR SR odstránil zo svojej kancelárie vlajku EÚ a portrét prezidentky Slovenskej republiky nahradil Che Guevarom. Podarilo sa mu to v symbolickom čase. V novembri tu máme opäť dve výročia dvoch vzájomne protichodných revolúcií. A pre správanie novej moci sa nám viac než po uplynulé roky vnucuje aj spomienka na dobu normalizácie.

Esej: Teror tvárou v tvár

Esej: Teror tvárou v tvár

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 03.11.2023

Žijeme v zaujímavom období dejín a zaujímavé časy nebývajú šťastné a pokojné. Nuda nám nehrozí. Čeliť aktuálnym výzvam však neznamená len klásť ozbrojený odpor páchateľom násilia. Sú to aj výzvy na kritickú reflexiu – a tá je podmienkou vytvárania zmysluplných stratégií.

Esej: Spoločnosť nie je stádo

Esej: Spoločnosť nie je stádo

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 20.10.2023

Nebolo potrebné vyčkávať u nás na výsledok volieb, aby bolo dostatočne zrejmé, že už zase to akosi „spolu nezvládame“. Platilo by to, aj ak by bol výsledok relatívne lepší, než je ten aktuálny. Problém sa v každom prípade netýka len „politického systému“ v dnes obvyklom, obmedzujúcom zmysle slova.

Esej: Otázka politickej teológie

Esej: Otázka politickej teológie

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 13.10.2023

Musím štuchnúť do osieho hniezda. A v tom si treba počínať obozretne. Tak ako osy, aj ľudia dokážu zachovať pokoj a aspoň predstierať nadhľad, ak necítia, že by boli dotknuté ich bytostné záujmy. V opačnom prípade začujete hukot a môžete pocítiť ďalšie následky.

Esej: Koniec alebo nový začiatok?

Esej: Koniec alebo nový začiatok?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 28.09.2023

V novembri to bude 34 rokov od začiatku pádu normalizačného režimu v našej vlasti. Medzitým sme prešli viacerými krízami. Je tá dnešná v niečom iná? Je vážnejšia než tie predchádzajúce?

Esej: Keď sa lotri delili

Esej: Keď sa lotri delili

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 15.09.2023

V mesiaci september sa nám množia ďalšie výročia spojené s druhou svetovou vojnou. Okrem začiatku druhej svetovej vojny v Európe, jej oneskoreného konca v Ázii a Tichomorí na začiatku tohto mesiaca a Mníchovskej dohody na jeho konci tu máme aj 17. september 1939, začiatok sovietskej okupácie Poľska na základe tajného dodatku nemecko-sovietskeho „paktu o neútočení“.

Esej: Omrzela vás politika?

Esej: Omrzela vás politika?

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 08.09.2023

Keď som tu naposledy písal o tragickej povahe veľkých štátnických rozhodnutí, pokúšal som sa tým načrtnúť charakter politiky ako umenia vo sfére možného.

Esej: Spoločenská zmluva

Esej: Spoločenská zmluva

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 01.09.2023

Ak by som tu hneď na začiatku povedal, že naša dnešná slovenská situácia je vlastne to, čo sme chceli, mnohí sa naježia. Ale veď nahnevaní sme tak či tak. A radi k tomu dodáme ďalšie slová, dnes už znejúce ako zaklínadlá: sme „rozčarovaní“, „znechutení“, „sklamaní“.

Esej: Tragická politika

Esej: Tragická politika

.tomáš Zálešák .spoločnosť .esej 25.08.2023

Keď v januári roku 1965 zomrel Winston Churchill, Leo Strauss pri tejto príležitosti začal svoju prednášku z politickej filozofie pripomenutím povahy politiky pre tých, ktorí sa ňou zaoberajú ako študijným predmetom a musia túto jej povahu správne poznať.