Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Politika voľného času

.jennie Dielemans .časopis .esej 26.09.2016

V spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy švédskej novinárky Jennie Dielemans Vitajte v raji, ktorá je kritickým pohľadom na rozmach masového turizmu.

Ivo Možný: Kouzlo a léčka slova chudoba

Ivo Možný: Kouzlo a léčka slova chudoba

.ivo Možný .časopis .esej 18.09.2016

Priekopník československej sociológie Ivo Možný napísal túto esej pred dvadsiatimi rokmi. Počas života sa venoval sociológii rodiny a intimity. Založil Fakultu sociálnych štúdií v Brne. Zomrel 10. septembra 2016 vo veku 84 rokov

Esej: O diletantoch, ktorých potrebujeme

Esej: O diletantoch, ktorých potrebujeme

.anton Vydra .časopis .esej 11.09.2016

Slovo diletant dnes znie nezaslúžene škaredo a pejoratívne. Pod diletantmi máme na mysli nedoukov, ktorí veci robia iba na kolene a neodborne. A predsa sa ich chcem zastať, lebo ich potrebujeme.

Čo by s nami bolo bez Slovenského národného povstania?

Čo by s nami bolo bez Slovenského národného povstania?

.stanislav Sekereš .spoločnosť .esej 29.08.2016

Prínos a význam SNP si ako spoločnosť dodnes plne neuvedomujeme. Vo všeobecnosti vládne predstava, že Povstanie bolo hlavne nevydarenou a zbabranou akciou, ktorá nás na konci vojny síce postavila na stranu víťazov, ale priniesla tiež množstvo utrpenia a veľa strát na životoch.

Premeny hviezdicových pevností

Premeny hviezdicových pevností

.ondrej Zajac .časopis .esej 21.08.2016

Forma sa riadi funkciou. Tú poučku poznáme z modernistickej architektúry. Platí však aj v prípade starých hviezdicových pevností. Ich vznik podmienil vtedajší spôsob vedenia vojen. No dnes sa na ne dívame inak.

Noční pútnici

Noční pútnici

.wojciech Jagielski .časopis .esej 15.08.2016

v spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Noční pútnici. Kniha zachytáva životy unesených ugandských detí, z ktorých tamojší partizáni stvorili neľútostných vrahov.

.týždeň

Vzbura banánových republikánov

.james Kirchick .časopis .esej 08.08.2016

Keď som cestoval do Clevelandu, v minibuse idúcom na letisko so mnou sedela nemecká rodina. Vodič zapol rádio a pravidelný prehľad správ nám priniesol dobre známe zhrnutie problémov Ameriky.

.týždeň

Vzostup a pád individuality

.tomáš Zálešák .časopis .esej 31.07.2016

Keď ešte v našich končinách vládla komunistická štátostrana, „individualizmus“ patril na oficiálny zoznam nerestí, ktoré sme zdedili po zanikajúcom kapitalizme.

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

Péter Esterházy: Čo naisto existuje, je len fikcia!

.péter Esterházy .časopis .esej 25.07.2016

„Európa je vlasťou mnohosti. Mnoho národov, mnoho jazykov, mnoho tradícií.“ V súvislosti s úmrtím maďarského spisovateľa Pétera Esterházyho prinášame jeho esej o kráse Európy.

.týždeň

Čo zostalo z Blatnohradu

.alexander Nagy .martin Šujan .časopis .esej 18.07.2016

Pred 1 170 rokmi, 10. januára 846 prijal východofranský kráľ Ľudovít Nemec Pribinu do svojich služieb. Ako léno mu zveril územie v okolí Blatenského jazera (Balatonu). Pribina tu vybudoval kniežatstvo s centrom v Blatnohrade (súčasný Zalavár).