Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Keď naša myseľ zarastie trstinou...

.tomáš Zálešák .časopis .esej

Obdobie „bojujúcich štátov“ v Číne v rokoch 475 – 221 pr. Kr., kalendárne sa približne kryjúce s úpadkom a koncom dynastie Čou, bolo obdobím politickej krízy, intelektuálne plodným, ale rozhodne nie príjemným. Do tejto doby spadá aj život majstra Čuanga Cʼ (cca 370 – 301 pr. Kr.). 

.týždeň

Špióni, lži a sila pravdy

.jeffrey Gedmin .časopis .esej

„Kde sa začína utajovanie a tajnostkárstvo, tam neresť a lotrovstvo nikdy nie sú príliš ďaleko,“ napísal kedysi anglický esejista Samuel Johnson. Prinášame vám štyri lekcie, ktoré vyplývajú z histórie Rádia slobodná Európa/Rádio sloboda vo vojne proti autoritárskej propagande.

.týždeň

Toľko zrady a zapredanosti vidím

.stanislav Vallo .časopis .esej

Koncom júla pred 140 rokmi sa v Pribyline narodil Ján Lajčiak. Stanislav Vallo napísal pri tejto príležitosti esej, ktorá je akýmsi rozhovorom ponad čas s týmto významným teoretikom kultúry i sociológom.

.týždeň

Malá Odesa

.emine Ziyatdinova .časopis .esej

Môj zvyčajný prúd myšlienok sa zastavil a myseľ úplne stíchla počas tej polhodiny, keď som kráčala po Neptune Avenue ku Brighton Beach. Okolo mňa sa množili nápisy v azbuke. Slogany a reklamy na budovách mi pripadali známe – a to som tu ešte nikdy nebola.

.týždeň

Bratislavský päťuholník

.ferenc Czinki .časopis .esej

Spisovateľ Ferenc Czinki prežil na jar tohto roku niekoľko týždňov v Bratislave ako maďarský štipendista Medzinárodného vyšehradského fondu. Počas svojho pobytu absolvoval „subjektívnu gastro-urbanistickú pochôdzku” po meste a o tom, čo videl, napísal túto literárnu reportáž.

.týždeň

Iný vesmír

.štefan Hríb .časopis .esej

Keď som sledoval inauguračný deň nového prezidenta, mal som okrem nádeje, že hlava tohto štátu bude po 20 rokoch konečne dôstojná, ešte jeden neodbytný pocit: akoby sa viackrát stretli iné, neprekrývajúce sa svety, ktoré sa nemôžu dorozumieť, ani keby veľmi chceli.

.týždeň

Thajsko All Inclusive

.juraj Uvíra .časopis .esej

Podľa oficiálnych údajov navštívilo v roku 2012 Thajsko 24 miliónov turistov. Z tohto počtu tvorí 60 percent mužov a z nich až 70 percent navštívi krajinu za účelom sexturizmu.

.týždeň

Ako sa známkuje balet?

.elena Akácsová .časopis .esej

Začínajú sa prázdniny, ponúka sa slovné klišé o osirelých školských laviciach. V prípade tanečného konzervatória by však lepšie sedeli osirelé sály a zrkadlá. V novej sérii fotiek zo zákulisia zachytával fotograf Matúš Zajac vzťahy, emócie i výkon adeptov tanečného kumštu.

.týždeň

Dni sýrskych detí

.časopis .esej

Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí prinášame fotografie sýrskych detí, ktoré žijú v krvavej občianskej vojne. Požiadali sme dvanásťročných slovenských školákov, aby napísali, ako vnímajú osudy týchto detí. Uverejňujeme najlepší text.

.týždeň

Levy, Oscary, Dosky

.anna Šišková .časopis .esej

Až teraz si uvedomujem, že v roku 2001 som dostala všetky najprestížnejšie ceny v hereckom svete, no v tom istom roku sa mi rozpadlo manželstvo.