Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.esej
.týždeň

Čo zostalo z Blatnohradu

.alexander Nagy .martin Šujan .časopis .esej

Pred 1 170 rokmi, 10. januára 846 prijal východofranský kráľ Ľudovít Nemec Pribinu do svojich služieb. Ako léno mu zveril územie v okolí Blatenského jazera (Balatonu). Pribina tu vybudoval kniežatstvo s centrom v Blatnohrade (súčasný Zalavár).

.týždeň

Nikomu neustúpim

.anton Vydra .časopis .esej

Nikdy sa nepovažoval za Holanďana, Nemca, Angličana či Taliana. Cítil sa kozmopolita, čo vtedy znamenalo Európan. Desiderius Erazmus Rotterdamský zomrel pred 480 rokmi 12. júla 1536. Pre Európu sa stal symbolom boja za modernosť.

.týždeň

Za čo vďačí Európa Rimanom

.peter Fraňo .časopis .esej

„Rím bol od základu niečím násilne vytvoreným, ničím pôvodným,“ napísal Hegel v Prednáškach o filozofii dejín. O niekoľko desaťročí neskôr zas Nietzsche skonštatoval: „Ako nápadne sa Rimania svojou suchou vážnosťou odlišujú od geniálnych Grékov.“

.týždeň

Puritáni v čase fejsbúku

.lukáš Krivošík .časopis .esej

Sociálne siete na internete v kombinácii s ľavicovo-liberálnou politickou korektnosťou vytvorili toxickú zmes, ktorá pripomína praktiky puritánov v 17. storočí. Aj s rozdávaním šarlátových písmen a honbami na bosorky.

.týždeň

Kniha jedného z nás

.åsne Seierstad .časopis .esej

V spolupráci s vydavateľstvom Absynt prinášame úryvok z knihy Jeden z nás. Anders Breivik mal už v roku 2010 pripravený dokument („manifest“), ktorý napísal v angličtine.

.týždeň

Fašizmus a štát ako domček z karát

.jakub Betinský .časopis .esej

Zlú knihu vie predať príťažlivý obal a fašizmus jeho vonkajšie znaky. No skrýva sa za tým aj mnoho nevypovedaného. Je úlohou politickej filozofie, aby kládla ťažké otázky tam, ide iní rozdávajú iba povrchné odpovede.

.týždeň

Legenda o dobrom kráľovi

.tomáš Němeček .časopis .esej

Európske krajiny, ktoré mávali svojich vlastných kráľov, majú toto vedomie zapísané v národnej DNA. Oslavy 700. výročia narodenia Karla IV. sú preto pre Čechov čosi ako kolektívny návrat domov. Do bezpečia. Ku kráľovi.

.týždeň

O hrdinstve a zbabelosti

.fedor Gál .matej .časopis .esej

Vzájomná korešpondencia medzi Fedorom Gálom a mladým neonacistom Matejom pokračuje aj po knihe Cez ploty (Absynt 2016). A otvára aj nové témy.

.týždeň

Cirkev nie je skanzen

.karol Moravčík .július Marián Prachár .pavol Zaťko .časopis .esej

Prinášame úryvok z knihy Radosť evanjelia na Slovensku, ktorá nedávno vyvolala búrlivú a emotívnu diskusiu v rámci Bratislavských Hanusových dní. Text je redakčne krátený.

.týždeň

Dedičná neúcta k vzdelávaniu

.hana Chorvátová .časopis .esej

Aktivity učiteľov odhaľujú viac než stav školstva. Poukazujú na vzťah celej spoločnosti k vzdelaniu, ktorý sa dá zhrnúť do otázky, ktorá skutočne zaznela na konferencii ...