Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.dobré jedlo
Detské aj kráľovské

Detské aj kráľovské

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 02.09.2018

Sú malé a okrúhle. Keď otvoríme vrecko, skoro z neho vyskočia. Sypké slniečka, čo pomaličky vlhnú na jazyku a menia sa na sladkú omamnú kašu. Rýchla nevinná sladkosť pre drobcov, základ jednoduchých ovocných tort. Piškóta.

Somáriky

Somáriky

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 27.08.2018

Šťavnaté mleté či natrhané mäso zavinuté spolu s ďalšími fantastickými ingredienciami v jemnej pšeničnej placke. Človek do tej zmesi štiav a vôní zahryzne, chvíľu nič, no potom sa to začne. Karneval dunivých bubnov na jazyku, v ušiach zaerdžia mariachi (mariači). Burrito.

Gorgóna

Gorgóna

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 19.08.2018

Prechádzate sa po prímorskom letovisku. Všade slnko, zubatí opálení ľudia, na domoch tyrkysové okenice, vo vzduchu more a sladké ničnerobenie. Prechádzate okolo reštaurácie a zrazu skameniete. Na tanieri pri jednom stole leží ona. Presnejšie jej chápadlo. Chobotnica.

Keď zmizne jeseter

Keď zmizne jeseter

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 13.08.2018

Tie škvrny sa nedajú vyprať. Nemal by ho preto jesť niekto, kto sa pri každom jedle okycká ako autor tohto článku. Hoci pri takej lahôdke je to výzva aj pre skutočných majstrov spôsobného jedenia. Je krvavočervený, je plný slnka. Ajvar.

Tehla v bazéne

Tehla v bazéne

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 05.08.2018

Podľa všetkého je uholným (základným) kameňom európskej kultúrnej tradície, predchodcom všetkých syrov. Biela kompaktná tehla, ktorá v Grécku nesmie chýbať v žiadnom šaláte. No nielen tam. Nátierky, plnky, koláče. To všetko dokáže obhospodáriť legendárna feta.

Štyri hodiny hluku

Štyri hodiny hluku

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 30.07.2018

Je taká známa, že ju ponúkajú skoro úplne všade. Kde podávajú pizzu, určite majú na lístku aj túto omáčku k cestovinám. Celý svet ju volá bolonská a podáva ju so špagetami. Pýtajte si ich v Bologni. Spoznáte, čo je to talianska nátura.

Všadebol

Všadebol

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 22.07.2018

Ak na nás niečo naozaj vyskakuje z každej konzervy, lesklého čokoládového obalu či chladničky, nie je to celebritka našej európskej periférie, ale – čuduj sa svete – jedna nenápadná a do osemnásteho storočia nami pomerne málo preskúmaná strukovina. Volá sa sója.

Griotka: Prasknutá struna Antona Pavloviča

Griotka: Prasknutá struna Antona Pavloviča

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 16.07.2018

Strom, na ktorom rastie, je o niečo menší a prikrčenejší ako domov jej slávnej sladkej sestry. Ona sama je síce zovňajškom pôsobivá, guľatučká a šťavnato karmínová, no keď ju ochutnáme, jej trpká chuť nám trošku vykriví ústa. Plod východnej Európy – višňa.

Olivový olej, tekuté zlato

Olivový olej, tekuté zlato

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 08.07.2018

Okolo Stredozemného mora sa vyskytuje skoro na každom stole. Hovie si v malej úzkej fľaštičke a čaká na svoj čas. Jagavý elixír, ktorý položil základy celej našej civilizácie. Nikdy nechýbal pri jej základných spoločenských aktivitách – pri jedle, v kúpeli a chráme. Olivový olej.

Čaro okamihu

Čaro okamihu

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 02.07.2018

Pôvabne klenuté chodidlá v sandáloch, slamené klobúky so širokou strieškou, hodvábne šatky vejúce vo vlahom vetre, opálené predlaktia, na nich cinkajúce náramky. A kopec zvonivého ženského smiechu. Vo vzduchu cítiť more, letné dobrodružstvo, a na jazyku bublinky z posledného dúšku prosecca.