Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.dobré jedlo
Keď sa mlynár obuje do chleba

Keď sa mlynár obuje do chleba

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 25.03.2019

Prekročíme talianske hranice a odvšadiaľ na nás zíza. Horizontálne prekrojená, naplnená všakovakými syrmi, šunkami a zeleninou. Vyzerá ako bageta, no nie je to bageta. Správa sa ako sendvič, nie je to sendvič. Počúva na meno ciabatta (čabata).

Buchty z Číny: Bao

Buchty z Číny: Bao

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 17.03.2019

Vyzerá to trochu čudne. Biele akoby pootvorené ústočká z kysnutého cesta, pripraveného nad parou, naplnené rôznymi ingredienciami – nakladanou zeleninou, trhaným bravčovým mäsom a bylinkami. To všetko úhľadne naskladané na tanieri alebo podávané len tak do ruky. Bao.

Krajina, kde sa topí sneh: Jablčník

Krajina, kde sa topí sneh: Jablčník

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 10.03.2019

Prechádza okolo vitríny s pečivom a zákuskami. Okom zavadí o niečo, čo nohám prikáže razom zastať. Pokúša sa pohnúť ďalej, nejde to. Zacúva, postaví sa slušne do radu a rozochveným hlasom si vypýta ten prekliaty kúsok zasneženého jablčného pité.

Galangal - Zabudnutá korenina

Galangal - Zabudnutá korenina

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 03.03.2019

Pláva si vo všetkých tých voňavých juhoázijských jedlách, je nenápadný, pretože je ho tam málo, no bez neho kokosová polievka tom ka či ostrý vývar tom yam nemá tie správne grády. Hrčovitý pakoreň s intenzívnou vôňou a chuťou – galangal.

Kladivo na politikov

Kladivo na politikov

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 24.02.2019

Vyníma sa v obchodoch, púta našu pozornosť, no mnohí si nevedia predstaviť, čo s ňou. Pričom počas svojho pobytu po našom boku našla naozaj využitie na všeličo, len v týchto končinách sme na ňu trošku pozabudli. Bieloskvúca líčkatá kráska – vodnica.

Ako chutí stredovek

Ako chutí stredovek

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 17.02.2019

Odkrojíme si poriadny krajec chleba. Pukne viečko na malom pohári alebo o povrch stola zaškrípe malá terakotová mištička. V ruke sa zablysne príborový nôž a mäkko sa zaborí do čohosi krásne vláčneho. Vo vzduchu sa rozleje vôňa pečeňovej paštéty.

Hebké potešenie mníchov: Pivný syr

Hebké potešenie mníchov: Pivný syr

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 10.02.2019

Zvyčajne ich kúpime v škatuľke alebo rovno v mäkkom obale potiahnutom hliníkovou fóliou. V niektorých obchodoch sú pre citlivejšie povahy dokonca zatavené. Siahneme po jednom kúsku a vieme, že s ním treba ísť rovno domov. Žiadne návštevy, žiadne hromadné dopravné prostriedky. Pivný syr.

Lepkavé rozpaky

Lepkavé rozpaky

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 03.02.2019

Niekde sa na ráno croissant zapíja kávou, inde hlcú čudné biele fazuľky s klobáskou, slaninou a vajíčkami alebo je na tanieri krajec chleba s maslom a marmeládou. V Japonsku vyberú niečo hnedé, príšerne lepkavé, a hodia to na ryžu. Volajú to natto.

Slepačí vývar: Polievka do nepohody

Slepačí vývar: Polievka do nepohody

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 27.01.2019

Mnohí ľudia sa v týchto dňoch cítia doslova pod psa. Najmä tí, čo sú citliví na pravidelný prísun slnečného svitu. Výpadok takzvaných hormónov šťastia sa snažia dohnať pravidelným cvičením či vycestovaním do exotiky za slnkom. Staré mamy by im však navarili slepačiu polievku.

Nostalgia

Nostalgia

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 20.01.2019

Kedysi pomerne luxusná pochúťka ťahaná prútmi z divokých vôd, dnes niečo ako kuracie mäso medzi morskými rybami. Zažíva taký úspech, že nám dokonca drzo doplávala rovno na štedrovečerný stôl. Kto by odolal krásne pruhovanému, ružovo-oranžovému mäsu delikátne pripraveného lososa?