Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.dobré jedlo
Malina na strome

Malina na strome

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 03.06.2018

Človek by si myslel, že sa pozerá na ostružiny, no čosi ho mýli. Tie čierne bublinkové potvory, čo vedia v ústach spustiť hotový ohňostroj, nerastú na kríčku, ale na poriadne košatom strome. Hompáľajú sa z vetvičiek a lákajú. Moruše.

Mohamedove zrnká

Mohamedove zrnká

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 28.05.2018

Biely nápoj podobný kyslému mlieku, no na jazyku pôsobí smotanovejšie. A nielen to. Je perlivý a obsahuje malé množstvo alkoholu. Pije sa na uhasenie smädu, pije sa kvôli zdraviu. Má mnoho poetických mien, my ho však poznáme ako kefír.

Sneh

Sneh

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 21.05.2018

To bolo vykrúcačiek a prevracania očí, keď sa k nám blížila babička s metličkou a miskou, v ktorom boli pripravené vaječné bielky so štipkou soli. Išla sa robiť bublanina. Babička vždy miešala vajíčka s cukrom a my sme zasa šľahali sneh.

Pukotavé slnko Sardínie

Pukotavé slnko Sardínie

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 14.05.2018

Vyzerá ako pozlátený kotúč s čudnými vráskami a krátermi. Je veľký asi ako LP platňa a keď ho držíme v ruke, máme pocit, akoby to bola prehistorická maketa mesiaca, s ktorou kedysi pračlovek v jaskyni vyučoval predmet nočná obloha. Pane carasau.

Egyptský vankúšik

Egyptský vankúšik

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 07.05.2018

Malá penová hubka, veľká približne ako palec. Nemôže chýbať ani v jednej hollywoodskej rodinnej komédii. Ikonická americká cukrovinka, ktorú Európania berú s veľkou rezervou. A pritom ju práve oni skultivovali a poslali do nového sveta na skusy. Marshmallow (máršmelou).

Elitný svinčík

Elitný svinčík

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 30.04.2018

Začína sa sezóna špargle a holandskej omáčky. Žĺtka idú na dračku, míňajú sa jedno za druhým a bielka zostávajú v chladničke celkom na ocot. Vyvstáva naliehavá otázka, čo s nimi. Je tu, našťastie, jeden čarovný recept. Volá sa Eton mess. (čítame: ítn mes)

Rozdeľuj a panuj!

Rozdeľuj a panuj!

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 23.04.2018

Bez neho si nevieme predstaviť thajskú, vietnamskú, indickú či mexickú kuchyňu. Jeho ploché lístky s typickou citrusovo-anízovou chuťou si počas tisícročí opantali doslova celý svet. A keď nie lístky, tak potom určite jeho plody – nenápadné voňavé guľôčky koriandra.

Korenie chudobných

Korenie chudobných

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 16.04.2018

Malinká roztomilá bylinka. Dva zelené lístočky pripnuté k podlhovastej stonke tenkej ako nitka. Kedysi z núdze cnosť, skromná prísada do receptúr starých materí, dnes kráľovná večerných tabúľ reštaurácií, čo vyznávajú škandinávsku jednoduchosť a čistú prírodnú chuť. Žerucha.

Arašidové maslo: Indiánska nátierka

Arašidové maslo: Indiánska nátierka

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 08.04.2018

Druhý apríl je v USA Národný deň arašidového masla. Naozaj! Tak si ho pripomeňme článkom Jozefa Kolejáka.

Krvavý láskavec

Krvavý láskavec

.jozef Koleják .lifestyle .dobré jedlo 01.04.2018

Malé béžové semienka, učupené v priehľadných vreckách na poličkách bio obchodov hneď vedľa quinoy a chia. V posledných rokoch sa o nich hovorí ako o plodine budúcnosti. Treba však povedať, že ani jeho minulosť sa nenechá zahanbiť. Amarant.