Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
.týždeň

Zozbierať tú energiu

.juraj Kušnierik .filip Olšovský .časopis .architektúra 08.02.2015

Tento rok spúšťa pod hlavičkou OZ My sme mesto druhé kolo projektu Mestské zásahy. O vzťahu medzi mestom a jeho obyvateľmi rozpráva s entuziazmom, ktorý sa len tak nevidí. Architekt Matúš Vallo.

.týždeň

Spoločne zdieľať priestor

.eva Čobejová .časopis .architektúra 07.12.2014

Ateliér GutGut so svojimi spolupracovníkmi si na tohtoročných Cenách za architektúru zobral tri ceny zo šiestich – za loft, rodinný dom a kompletne prerobený panelák. Práve ten bol dlho očakávanou udalosťou slovenskej architektúry. Hovoríme so Štefanom Polakovičom a Lukášom Kordíkom.

.týždeň

Developer je dnes nadávka

.denisa Gdovinová .časopis .architektúra 29.11.2014

Architekti v ateliéri Šebo Lichý radi experimentujú. Môžu si to dovoliť, lebo sú klientmi sami sebe. Už desať rokov fungujú totiž aj ako developeri a snažia sa zmeniť vnímanie tohto slova verejnosťou.

.týždeň

Všetky ceny pre Kasárne

.eva Čobejová .časopis .architektúra 23.11.2014

Slovenský architekt, ktorý má vďaka otcovi aj gruzínske korene a pre nás netradičné meno, si tento rok nemôže sťažovať na neúspech. Irakli Eristavi totiž zbiera ceny, kade chodí. Môžu za to košické Kasárne/Kulturpark.

.týždeň

Weinwurmova nová vecnosť

.eva Čobejová .časopis .architektúra 12.10.2014

Dejiny novodobej slovenskej architektúry majú dve, vlastne tri veľké mená. Presne takto sa to zväčša uvádzalo: dve veľké mená – Dušan Jurkovič, Emil Belluš. No a potom sa zvyčajne dodalo, že je tu vlastne ešte jedno dôležité meno. Friedrich Weinwurm.

.týždeň

Benátske bienále bez architektúry

.michal Janák .časopis .architektúra 06.09.2014

Na plátnach nad hlavami sa premietajú scény z filmov, zo stien sa valia informácie a štatistiky. V pozadí javiská pre tanečníkov, z diaľky počuť opernú áriu. Chaos ako pracovná metóda. Architektúra tu je prítomná, ale nečakajte domy a už vôbec nie súčasné. 14. benátske Bienále architektúry.

.týždeň

Eva funguje, aspoň vonku

.eva Čobejová .časopis .architektúra 23.08.2014

Možno túžite okúpať sa na modernom kúpalisku s nerezovým bazénom, jacuzzi kúpeľom a toboganmi. Takých kúpalísk už máme aj na Slovensku dosť. Ale zážitkom môže byť aj niečo iné – okúpať sa na kúpaliskách, ktoré majú patinu času.

.týždeň

Zabudnuté Öryho kúpalisko

.eva Čobejová .časopis .architektúra 21.07.2014

V registri modernej architektúry na Slovensku sú tri kúpaliská. Všetky tri sú kultúrnymi pamiatkami, lebo sú to významné funkcionalistické stavby. Všetky tri potrebujú opravu. Aj jedinečné a takmer zabudnuté kúpalisko architekta Oelschlägera v Košiciach.

.týždeň

Ako nezahubiť Žabu

.eva Čobejová .časopis .architektúra 22.06.2014

Lesná cesta vedie strmo nahor. Zrazu sa les roztvorí a už ho vidíme – legendárne kúpalisko Zelená žaba. Zničené, spustnuté, napriek tomu stále fascinujúce. Kvalitná funkcionalistická architektúra od talentovaného tvorcu vytvára jedinečný areál, ku ktorému má mnoho obyvateľov Slovenska silný vzťah. Zelenú žabu treba zachrániť.

.týždeň

Moderna je už pamiatka

.eva Čobejová ..ako je to (s)právne .architektúra 25.05.2014

Sídlo nitrianskej poľnohospodárskej univerzity si nemožno nevšimnúť, keď človek prechádza Nitrou, pretože budova auly pripomína ufo, ktoré pôvabne pristálo v zelenom parku medzi univerzitnými pavilónmi. Školský areál sa v apríli tohto roka stal národnou kultúrnou pamiatkou, a v niečom je to prelomové rozhodnutie.