Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
.týždeň

Ako nezahubiť Žabu

.eva Čobejová .časopis .architektúra 22.06.2014

Lesná cesta vedie strmo nahor. Zrazu sa les roztvorí a už ho vidíme – legendárne kúpalisko Zelená žaba. Zničené, spustnuté, napriek tomu stále fascinujúce. Kvalitná funkcionalistická architektúra od talentovaného tvorcu vytvára jedinečný areál, ku ktorému má mnoho obyvateľov Slovenska silný vzťah. Zelenú žabu treba zachrániť.

.týždeň

Moderna je už pamiatka

.eva Čobejová ..ako je to (s)právne .architektúra 25.05.2014

Sídlo nitrianskej poľnohospodárskej univerzity si nemožno nevšimnúť, keď človek prechádza Nitrou, pretože budova auly pripomína ufo, ktoré pôvabne pristálo v zelenom parku medzi univerzitnými pavilónmi. Školský areál sa v apríli tohto roka stal národnou kultúrnou pamiatkou, a v niečom je to prelomové rozhodnutie.

.týždeň

Čo dobré sa postavilo a ocenilo

.eva Čobejová .časopis .architektúra 05.01.2014

Čo dobré sa postavilo v uplynulých mesiacoch, aké architektonické diela získali významnejšie ocenenia za minulý rok. Poďme sa na to pozrieť bližšie.

.týždeň

Verejné priestory patria ľuďom

.dominika Belanská .zuzana Žúžiová .časopis .architektúra 04.08.2013

Kamenným námestím denne prejdú tisíce ľudí. Exkluzívna poloha v dotyku s historickým jadrom by z neho mala robiť atraktívne miesto. Ale opak je pravda a cenná lokalita už desaťročia pustne. Iniciatíva Námestie pre ľudí sa pokúša zvrátiť úpadok námestia a pritiahnuť pozornosť ľudí k otázkam kvality verejného priestoru.

.týždeň

Na ceste k hľadaniu kontinuity?

.peter Szalay .časopis .architektúra 04.08.2013

Stavba obchodného domu znamenala pre Bratislavu 20. storočia vždy symbol pokroku, snahu priniesť ducha metropoly do malomestského prostredia našej „little big city“.

.týždeň

Čo s Kamenným námestím

.katarína Andrášiová .časopis .architektúra 04.08.2013

Komplex obchodného domu a hotela na Kamennom námestí v Bratislave patrí medzi popredné diela slovenskej architektúry druhej polovice 20. storočia. Napriek tomu čelí v ostatných rokoch možnému znehodnoteniu až likvidácii.

.týždeň

Dobrá fasáda

.eva Čobejová .časopis .architektúra 24.06.2013

Raz za dva roky sa dozvieme, ktoré nové či zrekonštruované domy dostali najlepšiu fasádu. Minulý týždeň bolo vyhodnotenie súťaže Fasáda roka 2012.

.týždeň

Expo Koliba, alebo v starom sa žiť nedá

.henrieta Moravčíková .časopis .architektúra 08.06.2013

Keď sme na konci deväťdesiatych rokov pripravovali monografiu o slovenskej architektúre 20. storočia, kolega Matúš Dulla kdesi objavil knihu komunistického prezidenta Zápotockého s názvom Po staru se žít nedá aj jeho zľudovenú verziu „Se starou se žít nedá“.

.týždeň

Keď sa stavba stane architektúrou

.nina Bartošová ..ako je to (s)právne .architektúra 19.05.2013

Z hľadiska architektúry nie je montážna hala v bratislavskom Vlčom hrdle ničím výnimočná. Jej konverzia na kultúrno-spoločenský priestor Refinery Gallery však určite stojí za pozornosť.

.týždeň

Nové v starom – večný spor

.peter Szalay .časopis .architektúra 29.04.2013

Bytový dom s polyfunkciou – Rezidencia Leonardo Trnava