Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
.týždeň

Sídliskové hniezdo

.filip Olšovský .časopis .architektúra 09.11.2015

V architektonickej súťaži CE∙ZA∙AR 2015 si komunitné centrum Máj vyslúžilo prvé miesto vo svojej kategórii, ako i superlatívy hlavného porotcu, ktorý ho nazval výnimočným dielom.

.týždeň

Infraštruktúra je dominantná

.matúš Vallo .časopis .architektúra 26.09.2015

Sedemdesiatjedenročný Massimiliano Fuksas patrí medzi špičku súčasnej svetovej architektúry. Rodák z Ríma je známy širokým záberom svojej tvorby – od príboru pre značku Alessi až po letisko v Číne. Navrhoval nové milánske výstavisko, interiér pre značku Armani na Piatej avenue New Yorku alebo centrálu a výskumné stredisko automobilky Ferrari. V súčasnosti má svoj ateliér v Ríme, v Paríži a v čínskom Šen-čene. V Bratislave je autorom obchodného centra Bory.

.týždeň

Červená minulosť, sivá budúcnosť

.filip Olšovský .časopis .architektúra 19.09.2015

Niektorí ju volajú Veľká či jednoducho Petržalská. Najčastejšie však Červená. Je v tom kus irónie. Pošta číslo 55 na petržalskej Furdekovej ulici je totiž už zopár rokov sivá. A nájde sa len zopár ľudí, ktorým tento paradox prekáža.

.týždeň

Prievidza a jej socialistický šarm

.lukáš Krivošík .časopis .architektúra 16.08.2015

Metropola Hornej Nitry si začína naplno uvedomovať hodnotu svojich architektonických pamiatok postavených v štýle socialistického realizmu. A aktívni jednotlivci spomedzi občanov rozmýšľajú nielen ako ich chrániť, ale aj využiť v cestovnom ruchu.

.týždeň

Hotel Danube nie je veľdielo

.eva Čobejová .časopis .architektúra 09.08.2015

Bratislava má zaujímavý spor. Noví investori a majitelia sa po dvojročnom váhaní rozhodli, že nebudú Hotel Danube prestavovať ani rekonštruovať, ale rovno ho zbúrajú. Hotel postavili pred štvrťstoročím. Začali ho stavať ešte v socializme, dokončili v postsocialistickej ére. A túto rozpoltenosť si tragicky nesie so sebou dodnes..

.týždeň

Danube nebude Bratislave chýbať

.imro Vaško .časopis .architektúra 09.08.2015

Hotel Danube je priemerná a architektonicky neveľmi zaujímavá stavba hotela. Je to anonymná architektúra bez zásadných architektonických kvalít, ktoré by reprezentovali skrytý potenciál slovenskej architektúry tejto doby. Bol postavený v zaujímavej dobe konca osemdesiatych a začiatku deväťdesiatych rokov, keď sa zrútil bipolárny svet a menil sa spoločenský status krajiny, ale zároveň sa vo svete menili aj architektonické paradigmy.

.týždeň

Poddať sa elektrárni

.filip Olšovský .časopis .architektúra 12.07.2015

O neodborných rekonštrukciách či priamo búraniach industriálnych budov sa na Slovensku rozpráva takmer nepretržite. O to viac poteší pohľad na objekt, ktorý sa podobnému osudu vyhol a dnes môže ísť pokojne príkladom ostatným.

.týždeň

Čerešnička na budove

.denisa Gdovinová .časopis .architektúra 14.06.2015

Dostatok svetla na hranie, presný počet metrov, či dokonca kubíkov vzduchu na jedno dieťa. Na podobné veci nesmú architekti pri stavbe materských škôl zabudnúť. Kto by potom myslel ešte aj na peknú fasádu?

.týždeň

Škaredá architektúra?

.imro Vaško .časopis .architektúra 17.05.2015

Prvého mája bolo po dvoch rokoch výstavby v New Yorku otvorené nové Whitney múzeum amerického umenia – The New Whitney. Počas výstavby vzbudzovala budova nedôveru a opäť sa hovorilo o „škaredej architektúre“.

.týždeň

Kultový architekt a anarchista

.peter Smolík .časopis .architektúra 12.04.2015

Martin Rajniš je jedna z najvýraznejších osobností českej architektonickej scény. Posledných dvadsať rokov sa hlási k anarchizmu a vyznáva „prirodzenú architektúru“. Jeho názory sú veľmi vyhranené a mnohých poburujú. No stále je to legenda architektúry. Minulý rok získal v Paríži prestížne ocenenie nadácie Locus za výnimočný prínos k svetovej architektúre.