Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
.týždeň

Čo zostane, keď bublina spľasne?

.peter Szalay .časopis .architektúra 17.03.2013

Košiciam ako Európskemu hlavnému mestu kultúry nehrozí len netransparentné rozdeľovanie (veľkých) peňazí, ale aj stavebná megalománia. Projekt SPOTs ukazuje, že to nemusí byť jediná cesta.

.týždeň

Tak trochu punková chalupa

.henrieta Moravčíková .časopis .architektúra 03.03.2013

Záujem o ľudovú architektúru, odchody z mesta na vidiek, návraty ku koreňom, to všetko sú prejavy trendu, ktorý sa v určitých intervaloch pravidelne vracia do laických aj odborných architektonických diskusií.

.týždeň

Samozrejmá architektúra spoločného priestoru

.mária Topolčanská .časopis .architektúra 16.02.2013

Na budovy pre kultúru a vzdelávanie sa v Európe dá pozerať ako na prehliadku najlepšej súčasnej architektúry. Súčasnej kvalitnej architektúry, vyhľadávanej súťažami, ktoré majú zmysel, nie sú formálnym prekrytím iných než verejných záujmov.

.týždeň

Zelená architektúra a jej iná krása

.peter Szalay .časopis .architektúra 28.01.2013

Všimli ste si, že architektúra okolo nás je čoraz masívnejšia, hrubšia, uzavretejšia? Štíhlosť a vzdušnosť stavieb minulého storočia, doby optimistickej viery v technologický pokrok a nevyčerpateľnosť zdrojov, sa už z projektov dnešných architektov vytráca.

.týždeň

Mostné peripetie

.henrieta Moravčíková .časopis .architektúra 07.01.2013

Mosty vždy predstavovali nielen dopravné spojenia, ale aj symboly, odkazujúce na ich stavebníkov. Výberu architekta, autora mostu, sa preto prikladala mimoriadna dôležitosť.

.týždeň

Svetový dom na zadných dvoroch

.mária Topolčanská .časopis .architektúra 09.12.2012

Ústrania zadných dvorov a striech, kolónie bývalých záhrad a vinohradov na okrajoch vnútorného mesta a víkendové chaty pri jazerách sú rozptýleným útočiskom intelektuálne najvyspelejšej architektúry na Slovensku.

.týždeň

Znovuobjavenie nádvoria

.peter Szalay .časopis .architektúra 26.11.2012

Galérie súčasného umenia bývajú priestorom, kde kvasia nové myšlienky a experimenty, a to nielen vo výtvarnej sfére. Aj architektúra samotných výstavných priestorov je často novátorská a extravagantná, podobne ako diela, ktoré sú v nej vystavené.

.týždeň

Taká obyčajná bytovka

.eva Čobejová .časopis .architektúra 17.11.2012

Aj Cena ARCH, ktorú už pätnásť rokov udeľuje najlepšiemu architektonickému dielu časopis ARCH, tohto roku prekvapila.

.týždeň

Architektúra alebo stavebná produkcia?

.henrieta Moravčíková .časopis .architektúra 11.11.2012

Keď som roku 2009 sumarizovala v knihe Nová slovenská architektúra architektonické dianie v našej krajine v uplynulom desaťročí, musela som konštatovať, že z architektonického hľadiska išlo dlhodobo o jedno z najúspešnejších období.

.týždeň

Prečo vyhrali?

.eva Čobejová .časopis .architektúra 21.10.2012

Na Slovensku sa na jeseň udeľujú až tri prestížne ceny, ktoré oceňujú dobrú architektúru. Jedna z týchto súťaží už pozná svojich víťazov – udelené boli ceny CE•ZA•AR.