Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.architektúra
Brno je nová Praha

Brno je nová Praha

.denisa Gdovinová .klub .architektúra

Viac ako tristo budov s kvalitnou architektúrou, ktoré sú roztrúsené po celom meste v kľukatých uliciach. Desiatky dobrých kaviarní a klubov, ktoré sú vizitkou študentského mesta. Najväčšou devízou Brna je jeho neobjavená atmosféra.

Prečo sa architekti nehrnuli na Luník IX?

Prečo sa architekti nehrnuli na Luník IX?

.peter Lényi .spoločnosť .architektúra

Pred mesiacom mesto Košice zverejnilo výsledky ideovej urbanisticko-architektonickej súťaže na pretvorenie sídliska Luník IX. Popri primitívnych nenávistných komentároch zaznelo aj zopár rozumnejších. V nich sa polemizovalo, či súťaž v danej forme povedie k reálnemu zlepšeniu situácie.

Útulný interiér? Kdeže!

Útulný interiér? Kdeže!

.denisa Gdovinová .klub .architektúra

Na severe Talianska stojí v lyžiarskom stredisku Obereggen chata, ktorá pripomína trojhlavého draka. Stavba zbiera medzinárodné ocenenia. Navrhol ju pritom slovenský architekt Pavol Mikolajčák, ktorý už osem rokov žije v Taliansku.

Chrámy vizuálneho pokoja

Chrámy vizuálneho pokoja

.denisa Gdovinová .kultúra .architektúra

Významné architektonické ceny v tomto roku zbierajú aj sakrálne stavby. Ako dnešná moderná architektúra chápe ich rozmer? Trúfalo naznačuje, že do kostola dnes ľudia chodia trochu inak než pred niekoľkými storočiami.

.týždeň

Architekt príležitosti

.matúš Vallo .časopis .architektúra

Verím, že veľa mladých slovenských ateliérov by pri zákazkách a možnostiach, aké majú ich zahraniční kolegovia, dosahovalo podobné úspechy a kvalitu.

.týždeň

Dedeček a SNG z iného pohľadu

.ján M. Bahna .časopis .architektúra

Ako v celej našej spoločnosti, aj v architektúre chýba opozičný pohľad a diskusia k súčasnej  prezentácii tvorby, čo často vedie k zahmlievaniu pravdy. 

.týždeň

Architekt a legionár Tvarožek

.ján M. Bahna .časopis .architektúra

Málokto pozná meno architekta najefektnejšieho schodiska na Slovensku -- teda priestorového ónyxového šperku v budove bývalej Mestskej sporiteľne na Námestí SNP v Bratislave.

.týždeň

Veľmi prívetivý dom

.eva Čobejová .časopis .architektúra

Opakuje sa to pravidelne a má to svoju logiku. Architektonické ceny často získavajú architekti za domy, ktoré navrhli pre seba a svoju rodinu.

.týždeň

Sídliskové hniezdo

.filip Olšovský .časopis .architektúra

V architektonickej súťaži CE∙ZA∙AR 2015 si komunitné centrum Máj vyslúžilo prvé miesto vo svojej kategórii, ako i superlatívy hlavného porotcu, ktorý ho nazval výnimočným dielom.

.týždeň

Infraštruktúra je dominantná

.matúš Vallo .časopis .architektúra

Sedemdesiatjedenročný Massimiliano Fuksas patrí medzi špičku súčasnej svetovej architektúry. Rodák z Ríma je známy širokým záberom svojej tvorby – od príboru pre značku Alessi až po letisko v Číne. Navrhoval nové milánske výstavisko, interiér pre značku Armani na Piatej avenue New Yorku alebo centrálu a výskumné stredisko automobilky Ferrari. V súčasnosti má svoj ateliér v Ríme, v Paríži a v čínskom Šen-čene. V Bratislave je autorom obchodného centra Bory.