Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Metes a Vodislavská

.martin Mojžiš .časopis .kauza 20.07.2015

V decembri minulého roku Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK vylúčila zo štúdia dvoch študentov za závažný disciplinárny priestupok. Napriek tomu obidvaja štúdium riadne ukončili a univerzita im zrejme bude musieť vydať diplomy. Vitajte v Absurdistane.

.týždeň

Nepohoda

.martin Mojžiš .názory 14.07.2015

V sobotu večer som sa na Pohode rozprával s dvoma členmi známej slovenskej kapely. A potom s inými dvoma. Svorne tvrdili, že sa medzi sebou dosť hádajú.

.týždeň

Dobré vzdelanie pre všetkých

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor 12.07.2015

Minulý týždeň prišla na Slovensko otvoriť druhý ročník programu Teach for Slovakia. Nikto povolanejší prísť nemohol. Zakladateľka programov Teach for America a Teach for All. Wendy Kopp.

.týždeň

Na Pohode s Vladom Černým

.martin Mojžiš .názory 08.07.2015

V piatok o 19.00 budem na Pohode v stane .týždňa diskutovať s Vladom Černým na tému "Čo robí fyzik v CERNe". O čom bude reč? To nikto nevie.

Naši top hokejisti prehovorili

Naši top hokejisti prehovorili

.martin Mojžiš .štefan Hríb .spoločnosť 06.07.2015

Po kongrese hokejového zväzu a víťazstve Igora Nemečka hlasmi ním vybraných funkcionárov mohlo ostať ticho. Hviezdy nášho hokeja sa však našťastie nevzdali.

.týždeň

Medzi biológiou a medicínou

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor 05.07.2015

Má dvadsať rokov, študuje medicínu a v tomto ročníku grantovej súťaže Talenty novej Európy patrila celkom jednoznačne k najvýraznejším finalistom. Na vizitke má pod svojím menom uvedené len jedno slovo – researcher (výskumník). Emília Petríková.

Hľadáme Howarda Hughesa

Hľadáme Howarda Hughesa

.martin Mojžiš .spoločnosť 04.07.2015

Slovenským vedcom sa málokedy podaria objavy, kvôli ktorým sa možno budú prepisovať učebnice. Jemu a jeho tímu sa taký objav podaril. No zaujíma ho nielen vlastný výskum, ale záleží mu na celej slovenskej vede. Jozef Nosek.

.týždeň

Keď Čaplovič napráva Mikolaja #40/2013

.martin Mojžiš .spoločnosť 30.09.2013

Ficovi ministri školstva riadia rezort spôsobom, pri ktorom zostáva rozum stáť. Mikolaj pod heslom slobody uvrhol na školy neuveriteľnú byrokratickú záťaž. Čaplovič sa pod heslom nápravy chýb chystá túto záťaž predlžovať.

.týždeň

Dve správy o stave školstva

.martin Mojžiš .spoločnosť 10.06.2013

V apríli uzreli svetlo sveta dve správy o stave slovenského školstva. Jednu z nich predložil minister vláde, ktorá ju zobrala na vedomie. Druhú predložilo niekoľko učiteľov verejnosti, a tá by ju nemala nechať nepovšimnutú. Skutočnú správu o stave školstva totiž dostaneme až porovnaním týchto dvoch správ.

.týždeň

Inšpekcia, byrokracia, a tak vôbec

.martin Mojžiš .spoločnosť 06.05.2013

Od spustenia Mikolajovej „reformy“ sú riaditelia a učitelia nezmyselne zaťažení často úplne absurdnou byrokraciou. Školská inšpekcia kontroluje, či sa riaditelia a učitelia neulievajú, či majú všetky papiere vyplnené tak, ako treba. Naozaj to treba? Porozprávali sme sa s bývalým hlavným školským inšpektorom Vladislavom Rosom.