Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Z akých kvarkov sa skladá nukleón?

.martin Mojžiš .časopis .veda 29.08.2015

Atómy sa skladajú z elektrónov a jadra, atómové jadrá sa skladajú z nukleónov (protónov a neutrónov), nukleóny sa skladajú z kvarkov. Ako presne sa z tých kvarkov skladajú? To nevieme. Dokonca nevieme ani len to, koľko tam tých kvarkov vlastne je.

.týždeň

Grafický lis

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma 29.08.2015

Má dvadsaťtri rokov, študuje v Poľsku, chystá sa do Nemecka. Venuje sa maľbe, soche, grafike. Jeho dielo je často súčasťou krajiny a krajina súčasťou diela. Jozef Pilát.

.týždeň

SNP očami poručíka Viesta

.martin Mojžiš .časopis .téma 23.08.2015

Hodnosť v nadpise nie je chybou. Nejde totiž o veliteľa povstaleckej armády generála Rudolfa Viesta, ale o jeho synovca Dušana Viesta. Ten sa na Povstaní zúčastnil ako spravodajský dôstojník. A napísal o tom pamäti, ktoré nikdy nevyšli.

.týždeň

Zem 2.0 !!!(?)!

.martin Mojžiš .časopis .veda 23.08.2015

Dňa 23. 7. 2015 oznámila NASA objav planéty Kepler-452b, ktorú označila za možnú Zem 2.0. Čo to vlastne objavili? Kedy a ako to objavili? Máme z toho byť nejako zvlášť vzrušení? Alebo vlastne ani veľmi nie?

Cíger a Švehla

Cíger a Švehla

.martin Mojžiš .spoločnosť 18.08.2015

Dobre to ten Širokého človek robí. Najprv Lintner, teraz Cíger so Švehlom. Nijaká vzbura sa konať nebude.

.týždeň

Ako sa volá ten autor?

.martin Mojžiš .časopis .literatúra 09.08.2015

Ten autor sa volá Raymond Smullyan. Má deväťdesiatšesť rokov a je známy predovšetkým vďaka knihe, ktorú napísal ako šesťdesiatnik. Ako sa volá tá kniha? Dobrá otázka.

.týždeň

Hurá na Mars

.martin Mojžiš .časopis .téma 26.07.2015

Tak nám odfotili Pluto – hovoria si dnes fanúšikovia kozmických letov a určite už rozmýšľajú, čo bude ďalšou métou pri spoznávaní slnečnej sústavy. A nejeden z nich by možno celkom rád vyšiel do ulíc a mávajúc rukami nadšene vykrikoval – na Mars, na Mars.

.týždeň

Glassova hudba

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma 26.07.2015

Mimoriadne talentovaných ľudí nie je veľa. Výnimočne skromných ľudí je tiež skôr poskromne. Je preto veľmi príjemné konštatovať, že jeden z našich najväčších hudobných talentov je pozoruhodne skromný. Osemnásťročný klarinetista Martin Adámek.

Metes a Vodislavská

Metes a Vodislavská

.martin Mojžiš .spoločnosť 25.07.2015

V decembri minulého roku Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK vylúčila zo štúdia dvoch študentov za závažný disciplinárny priestupok. Napriek tomu štúdium riadne ukončili a univerzita im zrejme bude musieť vydať diplomy.

.týždeň

Desiaty Khaliliho paradox

.martin Mojžiš .názory 24.07.2015

Jim Al-Khalili je britský fyzik, autor knihy Paradox, ktorú som vraj opísal a vydal ako Tri hlavy draka. Tak to aspoň píše čitateľ Jaro na stránke Martinusu.