Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Glassova hudba

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma

Mimoriadne talentovaných ľudí nie je veľa. Výnimočne skromných ľudí je tiež skôr poskromne. Je preto veľmi príjemné konštatovať, že jeden z našich najväčších hudobných talentov je pozoruhodne skromný. Osemnásťročný klarinetista Martin Adámek.

Metes a Vodislavská

Metes a Vodislavská

.martin Mojžiš .spoločnosť

V decembri minulého roku Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK vylúčila zo štúdia dvoch študentov za závažný disciplinárny priestupok. Napriek tomu štúdium riadne ukončili a univerzita im zrejme bude musieť vydať diplomy.

.týždeň

Desiaty Khaliliho paradox

.martin Mojžiš .názory

Jim Al-Khalili je britský fyzik, autor knihy Paradox, ktorú som vraj opísal a vydal ako Tri hlavy draka. Tak to aspoň píše čitateľ Jaro na stránke Martinusu.

.týždeň

Metes a Vodislavská

.martin Mojžiš .časopis .kauza

V decembri minulého roku Fakulta matematiky, fyziky a informatiky UK vylúčila zo štúdia dvoch študentov za závažný disciplinárny priestupok. Napriek tomu obidvaja štúdium riadne ukončili a univerzita im zrejme bude musieť vydať diplomy. Vitajte v Absurdistane.

.týždeň

Nepohoda

.martin Mojžiš .názory

V sobotu večer som sa na Pohode rozprával s dvoma členmi známej slovenskej kapely. A potom s inými dvoma. Svorne tvrdili, že sa medzi sebou dosť hádajú.

.týždeň

Dobré vzdelanie pre všetkých

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor

Minulý týždeň prišla na Slovensko otvoriť druhý ročník programu Teach for Slovakia. Nikto povolanejší prísť nemohol. Zakladateľka programov Teach for America a Teach for All. Wendy Kopp.

.týždeň

Na Pohode s Vladom Černým

.martin Mojžiš .názory

V piatok o 19.00 budem na Pohode v stane .týždňa diskutovať s Vladom Černým na tému "Čo robí fyzik v CERNe". O čom bude reč? To nikto nevie.

Naši top hokejisti prehovorili

Naši top hokejisti prehovorili

.martin Mojžiš .štefan Hríb .spoločnosť

Po kongrese hokejového zväzu a víťazstve Igora Nemečka hlasmi ním vybraných funkcionárov mohlo ostať ticho. Hviezdy nášho hokeja sa však našťastie nevzdali.

.týždeň

Medzi biológiou a medicínou

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor

Má dvadsať rokov, študuje medicínu a v tomto ročníku grantovej súťaže Talenty novej Európy patrila celkom jednoznačne k najvýraznejším finalistom. Na vizitke má pod svojím menom uvedené len jedno slovo – researcher (výskumník). Emília Petríková.

Hľadáme Howarda Hughesa

Hľadáme Howarda Hughesa

.martin Mojžiš .spoločnosť

Slovenským vedcom sa málokedy podaria objavy, kvôli ktorým sa možno budú prepisovať učebnice. Jemu a jeho tímu sa taký objav podaril. No zaujíma ho nielen vlastný výskum, ale záleží mu na celej slovenskej vede. Jozef Nosek.