Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Martin Mojžiš
.martin Mojžiš
V .týždni má na starosti rubriky veda a šport. Najradšej má svätý pokoj, keď nemusí o ničom písať, čítať ani rozmýšľať. Keď ten pokoj má, potom ho trávi napríklad aj písaním, čítaním a rozmýšľaním o všeličom. Učil a stále učí fyziku a je veľmi vďačný za to, že sa stále ešte nájdu ľudia, ktorých dokáže niečo naučiť. Jeho populárno-vedecké články vyšli v našom vydavateľstve aj knižne (Jeden výdych koňa, Dva hrby ťavy, Tri hlavy draka). Športoval, kým vládal, hrá počítačové hry, ale už ani tie ho príliš nebavia, hrá sa so svojimi deťmi, ale nemá na to vždy dosť trpezlivosti. Vie sa celkom slušne nahnevať.
.posledné
.týždeň

Československo 2015

.martin Mojžiš .názory

Pri príležitosti výročia vzniku ČSR sa vždy vyroja mudrlanti píšuci nie o vzniku, ale o zániku Československa a jeho dejinnej nevyhnutnosti. K tomu len jeden postreh.

Hokejová škola diplomacie

Hokejová škola diplomacie

.martin Mojžiš .spoločnosť

Prezident SZĽH v rozhovore pre denník Šport oznámil, že na odstúpenie z funkcie nevidí dôvod. Tým iba prehĺbil diplomatickú vojnu, ktorú vedie so skupinou okolo Michala Handzuša.

This war of mine

This war of mine

.martin Mojžiš .názory

Pred rokom vydala poľská firma 11 bit studios vojnovú počítačovú hru, ktorá by sa mala stať "povinným čítaním". Keď už teda chceme mať tie počítače v školách.

.týždeň

Jednoducho krásna kniha

.martin Mojžiš .časopis .literatúra

Máte radi mapy? Dokáže vás jemne vypracovná mapa pritiahnuť tak, že sa od nej na chvíľku neviete odtrhnúť?

.týždeň

Hokejová škola diplomacie

.martin Mojžiš .časopis .šport

Spor medzi slovenskými hokejovými reprezentantmi a prezidentom SZĽH uviazol na mŕtvom bode. Sú príčinou tohto stavu nedostatočné diplomatické schopnosti našich hokejistov?

.týždeň

Akreditácie – choroba alebo liek?

.martin Mojžiš .časopis .rozhovor

Je dlhoročným členom Akreditačnej komisie, ktorú časť akademickej obce považuje za liek pre choré slovenské vysoké školstvo, zatiaľ čo iná časť ju považuje za súčasť choroby.

.týždeň

Džezová flauta

.martin Mojžiš .časopis .spoločnosť

Ako stredoškoláčka povyhrávala veľa národných aj medzinárodných hudobných súťaží. Na vysokej škole chcela študovať flautu aj džez. Takže sa musela vybrať do Londýna. Mária Reháková

Nobelova cena pre oscilujúce neutrína

Nobelova cena pre oscilujúce neutrína

.martin Mojžiš .spoločnosť

Nobelovu cenu za fyziku dostali Takaaki Kajita a Arthur McDonald za objav súvisiaci s osciláciami neutrín. O čo v procese ide?

Voda na Marse

Voda na Marse

.martin Mojžiš .spoločnosť

V pondelok, 28. septembra 2015 oznámila NASA na tlačovej konferencii objav tečúcej vody na povrchu planéty Mars. Čo naozaj objavili a čo to znamená z hľadiska možností života na Marse?

.týždeň

Španielska hra

.martin Mojžiš .časopis .týždeň doma

Granty v rámci súťaže Talenty novej Európy sa udeľujú v troch kategóriách: v športe, vo vede a v umení. Šach je pritom športom, vedou aj umením. Šachový talent je preto asi najlepším stelesnením tejto súťaže. Napríklad deväťročná Viktória Nadzamová.