Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Cár-zjednotiteľ dostáva zabrať

.marína Gálisová .svet .politika

Chabarovsk je od Moskvy vzdialený niekoľko časových pásiem, ale krik tamojších protestov dobre počuť až v Kremli. Navonok ide o zatknutého gubernátora Furgala. V skutočnosti o to, že ruská pafederácia praská vo švíkoch.

Cár-zjednotiteľ dostáva zabrať JEVGENIJA PUSTOVITOVOVÁ/TASS/PROFIMEDIA 2. júl 2020 Chabarovsk, Rusko: Protesty proti zatknutiu bývalého gubernátora Sergeja Furgala, obvineného za údajné organizovanie nájomných vrážd spred 15 rokov.

ďaleký východ v Rusku je ozaj ďaleký, to by však v demokratickejších spoločnostiach nemusel byť problém – odľahlosť od centra dobre rieši federalizovaná forma štátu. Ak je však odľahlý región súčasťou takého centralizovaného usporiadania, aké sa v Rusku iba formálne nazýva federáciou, nastáva problém. 

Ten teraz drasticky vyskočil v Chabarovsku: v tomto 600-tisícovom meste až 50-tisícové davy protestujú proti zatknutiu bývalého gubernátora Sergeja Furgala (zatknutý a odvezený do Moskvy bol za údajné organizovanie nájomných vrážd pred 15 rokmi) a volajú po odstúpení Putina. Polícia prekvapivo necháva protestujúcich na pokoji. Pritom počas pandémie by ich mohla rozháňať aj pod zámienkou boja proti infekciám. 

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite