Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Sme všetci Egypťania?

.marína Gálisová .názory 07.02.2011

Economist ešte pred pár dňami písal, že západní turisti nemusia z Egypta utekať. Vraj majú aj lepšiu možnosť: byť svedkami týchto historických okamihov. Už vtedy, a to sa ešte nezačal pohon na novinárov v Káhire, som z toho mala zmiešané pocity.

.týždeň

Bez ospravedlnenia

.marína Gálisová .názory 25.01.2011

Dvadsiaty štvrtý január 2011, 16.32, moskovské letisko Domodedovo. Samovražedný atentátnik – a možno viacerí atentátnici – tu odpálili nálož, ktorá zabila 35 ľudí, zranila ich 168, z toho takmer 50 zranených je vo veľmi vážnom stave, uvádzajú ruské médiá.

.týždeň

EÚ nefunguje

.marína Gálisová .názory 18.01.2011

Živo si spomínam na časy, tesne pred vstupom Slovenska do Európskej únie, keď tých zopár ľudí, ktorí neboli nadšene za, dostávalo nálepku bláznov. Keď sa vyjadrili, že Európska únia je molochom etatizmu, ktorý reguluje, čo sa len regulovať dá, a čo nereguluje, to regulovať chce, vyslúžili si výsmech.

.týždeň

Assange a jeho bulvár

.marína Gálisová .názory 09.12.2010

Zamýšľať sa nad tým, či je Julian Assange hrdina, je marením času. Nie je to ani Robin Hood, ani spasiteľ sveta. Časť verejnosti ho tak vníma, to však nič nemení na skutočnosti, že je to jednoducho bulvárny vydavateľ.

.týždeň

Koniec červenej Bystrice?

.marína Gálisová .názory 29.11.2010

Banská Bystrica si užila hanby dosť. Pôsobenie primátora Igora Presperína bolo však aspoň hanbou lokálneho charakteru. Potom prišiel Ivan Saktor, a to už aj mnohí pravicovo zmýšľajúci Bystričania dostali pocit, že Presperín bol mierne lepší. Ale iba preto, že nebol neslávne preslávený po celom Slovensku.

.týždeň

Putinov hárem

.marína Gálisová .názory 12.10.2010

Chvíľu som dúfala, že je to hoax. Dvanásť ruských študentiek žurnalistiky vraj nafotilo pikantný kalendár venovaný Vladimírovi Putinovi!

.týždeň

Cthulhu čaká

.marína Gálisová .názory 14.06.2010

Na Slovensku, hoci to vždy tak nevyzerá, nežije až toľko nacionalistov. Možno tu naozaj prevláda oná neslávne preslávená holubičia nátura. Niežeby sme boli načisto mierumilovní, ale v pravej chvíli dáme prednosť domácemu pokoju. A to je dobre, aj keď tejto pravej chvíli často predchádza aspoň formálne zatínanie pästí a prskanie jedovatých slín.

.týždeň

Škoda, že konzervatívci budú vládnuť

.marína Gálisová .názory 13.05.2010

Keď toto píšem, Británia získala novú vládu. Nemyslím, že na Downing Street niekto očakáva môj názor, ale nejako mi nedá.

.týždeň

Dialóg nad oplátkami

.marína Gálisová .názory 29.12.2009

Pýta sa ma môj syn pri štedrovečernom stole, či som ako decko tiež jedávala vianočné oblátky. Po krátkej úvahe odhadnem, že áno, ale trochu iné. „Na tých kupovaných nebol kríž, vieš?“ pokúšam sa vysvetliť rozdiel.

.týždeň

Už aby to bolo

.marína Gálisová .názory 10.11.2009

Občas sa vo mne moje libertariánske ja svári s mojím konzervatívnym ja. Väčšinou si však nažívajú v zhode a teraz, keď sa na nás zo všetkých strán valí vuckárska kampaň, sa sestersky objímajú.