Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Marína Gálisová
.marína Gálisová
V .týždni má na starosti zahraničnú politiku. Venuje sa písaniu a prekladom z angličtiny a španielčiny. Rada rozmýšľa, číta a píše o tom, ako paradoxne, a pritom logicky sa prejavujú ľudské slabé a silné stránky v tzv. veľkom svete. A tiež o minulosti aj o tom, čo všetko zvládne naša nekonečná tvorivosť, iniciatíva, inšpirácia, o nových trendoch, vynálezoch, startupoch. Má zníženú schopnosť rozoznávania tvárí, tak sa na ňu neurazte, keď vás na ulici nespozná. Radšej volajte, hlasy rozoznáva dobre. Rada sa vyskáče na deathmetalovom alebo hardcorovom koncerte. Jej muž hovorí, že je balkánska nátura. Ekrazit.
.posledné
.týždeň

Podporuje švédska ministerka ženskú obriezku?

.marína Gálisová .názory 25.04.2012

Švédsko sa zaoberá bizarným škandálom. Ministerka kultúry je obvinená z rasizmu a z podporovania ženskej obriezky, neľudského a rozhodne nelekárskeho postupu, aký sa vykonáva v niektorých krajinách tretieho sveta. Je to vôbec možné?

.týždeň

Len správy

.marína Gálisová .názory 26.03.2012

Interrupcie sú citlivá téma. Nečudo, ide pri nej o veľa. O život, o psychiku, o intimitu, o pocity viny či neviny. Je ťažké o tejto téme hovoriť, pretože aj pri tých najcitlivejšie volených argumentoch – či za alebo proti – sa vždy niekto cíti nemilo zasiahnutý.

.týždeň

Samé dobré správy

.marína Gálisová .názory 12.03.2012

Pred týmito voľbami som netušila všeličo. A najmä nie to, že hoci pri vhadzovaní obálky do urny budem počuteľne škrípať zubami, po voľbách budem v podstate spokojná.

.týždeň

Nech je nový rok

.marína Gálisová .názory 02.01.2012

Tieto medziročné predely sú výsostne umelá záležitosť, ale nech. Bilancujeme a prognózujeme, pretože to pomáha vytvárať dojem istého usporiadania. Trápiť sa preto na začiatku januára, aký rok nás očakáva, či bude dobrý, či hrozivý, je len prechodná nemoc, ktorá nás zvyčajne opustí už o niekoľko dní.

.týždeň

Ach, bejby, bejby

.marína Gálisová .názory 25.11.2011

Kali volá svojej bejby. Bejby sa hnevá na Paťu. Koluje to po internete a je to smiešne aj mrazivé čítanie. A lieči to verejnosť z posledných ilúzií o novinároch.

.týždeň

Hlava 22 večne mladá

.marína Gálisová .názory 28.10.2011

Európska únia bojuje na mnohých frontoch. Kto by si bol pomyslel, že jedným z tých frontov raz bude aj voľný pohyb informácií? Asi len ten, kto vidí, že oklieštenie jednej slobody si časom logicky vyžiada oklieštenie slobody ďalšej.

.týždeň

Pád vlády? Úplne nesprávna dilema

.marína Gálisová .názory 11.10.2011

Predpokladám, že onedlho budeme vedieť, či sa premiérka Iveta Radičová rozhodla pre demisiu alebo nie. Za jej demisiu však nebude môcť ani Richard Sulík ani žiadny iný odporca eurovalu. (Inak, SaS som nevolila – preto, že som nepovažovala za možné, aby bola táto pred voľbami instantne pôsobiaca strana, vo svojej obrane slobody principiálna.)

.týždeň

Všetka česť Schröderovi

.marína Gálisová .názory 06.09.2011

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder nie je politická ľahká váha. Preto sa dá predpokladať, že vie vážiť slová. A keď hovorí o nutnosti vytvoriť Spojené štáty európske, iste to myslí vážne.

.týždeň

Prebudenie občianskej neposlušnosti?

.marína Gálisová .názory 08.06.2011

Výsledok sčítania vraj bude rozpačitý. Hovorí sa aj o jeho zmarení. Ja sa nazdávam, že výsledok sčítania bude pozitívny: prebudilo ducha občianskej neposlušnosti.

.týždeň

„Nejde vo mně, nejde vo tebe... De vo ty děcka!“

.marína Gálisová .názory 28.04.2011

Keď ide o deti, všetci v sebe nájdeme zásoby mravného rozhorčenia i nadmerné vedomie povinnosti. (Aj postava Bolka Polívku v Kurvahošigutentágu.) Štát ho nachádza predovšetkým – napokon, jednou z jeho úloh je vyhľadávať údajné nedostatky reality a potom ich s veľkou pompou naprávať.