Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Jadrové preteky sa vrátili. Už dávno

.marína Gálisová .svet

Zmluva o likvidácii rakiet stredného a krátkeho doletu (INF) je definitívne mŕtva. Spojené štáty od nej odstúpili po tom, ako Rusko dlhé roky ignorovalo výzvy Západu na jej dodržiavanie. Ohrozuje ukončenie zmluvy svetový mier?

Jadrové preteky sa vrátili. Už dávno AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool/SITA

na takto položenú otázku sa asi ani nedá odpovedať. Pretože je od základu chybná. A predsa to vyzerá, ako keby sa niekoľko komentátorov dostalo do mentálnej slučky. Neochvejne dávajú do súvislosti jeden fakt – Američania odstúpili od zmluvy INF – s druhým faktom – že napätie vo svete by sa dalo krájať, lebo vzťahy veľmocí sú azda najhoršie, aké kedy od konca studenej vojny boli. 

Je to typický príklad hľadania kauzality tam, kde nie je. Alebo ani nie hľadanie kauzality. Je to skôr vytváranie klamného dojmu, ako keby odstúpenie od INF spôsobilo napätie a vytvorilo základ pre preteky v zbrojení. Nuž, postfaktická doba nemusí znamenať iba vymýšľanie faktov. Môže znamenať aj vytváranie neexistujúcich spojitostí medzi nimi.

 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite