Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Ďakujeme, že pozeráte .pod lampou. Chceli by ste na ňu prispieť?

Petra Vlhová skončila druhá v obrovskom slalome Svetového pohára v Kronplatzi a v celkovom poradí sa znovu priblížila k prvému miestu.

Smutné a krásne

.mário Gešvantner .lifestyle .zásah

„Chceli by ste radšej viac ľúbiť a viac aj trpieť, alebo menej ľúbiť a o to menej trpieť? Podľa mňa je toto jediná skutočná dilema.“ 

týmito vetami sa začína najnovší román rešpektovaného anglického prozaika Juliana Barnesa, držiteľa prestížnej Man Bookerovej ceny Jediný príbeh (Artforum 2018) a v podobnom duchu pokračuje až do konca. 
Tak, ako si hlavný hrdina zapisuje citáty o láske a časom vyškrtáva tie, ktoré sú podľa neho nepravdivé, tak aj Barnes do svojej útlej knihy napratal množstvo citátov a úvah, ktoré by inak mohli pôsobiť banálne a melodramaticky. No, je to presne naopak – Barnes je Pán autor, len takí dokážu z takéhoto „lacného“ materiálu vyskladať bohatý, uveriteľný a silný príbeh. „Láska je toto, láska je tamto, láska znamená toto, láska znamená tamto. Dokonca aj celkom známe výroky nevraveli o nič viac než: je to mäkučká hračka, je to hebké šteniatko, je to prdiaci vankúšik.“
 

Celý článok si môžete prečítať, ak si kúpite Digital predplatné .týždňa. Ponúkame už aj možnosť kúpiť si spoločný prístup na .týždeň a Denník N.

predplatiť

Ak ste našli chybu, napíšte na web@tyzden.sk.
.diskusia
.posledné
.neprehliadnite