Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.knižnica
.týždeň

Husákove deti o Husákovi

.michal Novota .kultúra .knižnica 04.03.2018

Ôsmeho júna 1990 sa začali prvé slobodné voľby v Československu po 41 rokoch komunistickej totality. My Husákove deti sme v tom čase ešte väčšinou drali školské lavice.

.týždeň

Ako od prekliateho básnika

.marína Gálisová .kultúra .knižnica 25.02.2018

Pod sviečkou vraj býva najväčšia tma, no Heine Bakkeid, autor nórskej noir-detektívky Zajtra mi budeš chýbať, našiel miesto, kde je tma ešte hustejšia: pod majákom.

.týždeň

Kingova vysoká škola písania

.anton Vydra .kultúra .knižnica 19.02.2018

Tú knihu som obdivoval od okamihu, ako som si ju prvýkrát prečítal. Bola to najlepšia vysoká škola písania – pre mňa i pre tých, ktorým som ju odporúčal: kolegom, študentom, známym. Dnes vychádza po osemnástich rokoch konečne aj v slovenskom preklade.

.týždeň

Nie podzemná, ale kanálová cirkev

.ján Tkáč .kultúra .knižnica 11.02.2018

Medzi mojimi známymi sa pred pár týždňami strhla vášnivá diskusia, ktorá trvá dodnes. Týka sa útlej knihy, ktorá rozdeľuje i spája, vyvoláva protichodné reakcie a každý, kto ju ešte nečítal, sa jej vraj nevie dočkať. Nevyžádané rady mládeži od českého kňaza Marka Váchu.

.týždeň

Tragédie urozeného světanápravce

.jiří Peňás .kultúra .knižnica 04.02.2018

V polovině osmdesátých let vzbudil v jinak dosti zatuchlých poměrech oficiálně vydávané literatury značnou pozornost historický román Antona Hykische Milujte královnu – byla jí Marie Terezie. Že šlo o překlad ze slovenštiny, český čtenář tehdy možná ani příliš nevnímal.

.týždeň

Neprevychovaná

.martin Mojžiš .kultúra .knižnica 28.01.2018

Môže byť kniha spomienok na čínsky prevýchovný tábor z čias „kultúrnej revolúcie“ krásna? Môže. Ale nezakrýva takáto krása obludnosť systému a doby? Nezakrýva.

.týždeň

Vodka: kliatba ruskej politiky

.anton Vydra .kultúra .knižnica 21.01.2018

Čítať dejiny veľkého národa cez jediný a jednoduchý kľúč sa môže zdať čudné. No Schradove Dejiny písané vodkou nás vyvedú z omylu. Nie je to nijaké lacné písanie, čo chce iba zaujať pikantnou témou, ale skutočné dejiny skutočných ľudských tragédií.

.týždeň

Tá pravá ikona

.eva Čobejová .kultúra .knižnica 14.01.2018

Kedysi v roku 2001 sme tu mali anketu hľadajúcu odpoveď na otázku, ktoré architektonické dielo považujú Slováci za stavbu storočia. Zvíťazil bratislavský Most SNP. V inej ankete, hľadajúcej ikonu novodobej slovenskej architektúry, zas zvíťazil tatranský hotel Patria.

Ani stopy po Vianočnom mystériu

Ani stopy po Vianočnom mystériu

.silvia Kaščáková .kultúra .knižnica 17.12.2017

Knihu Vianočné mystérium treba čítať od „začiatku“ – už v advente. Vtedy by sa mala z predajných pultov premiestniť do rúk čitateľov. Podarilo sa a po knihe nezostalo ani stopy. Čo je za tým?

Dominik Tatarka – osamelo proti moci

Dominik Tatarka – osamelo proti moci

.anton Vydra .kultúra .knižnica 17.12.2017

Azda nijaký iný spisovateľ u nás nepocítil krutosť komunistického zločineckého režimu na svojom živote tak veľmi ako Dominik Tatarka. Večne rebelujúcemu karpatskému pastierovi ostali iba slová jeho textov. A ani nad nimi nemal vždy moc.