Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

.knižnica
Keď kurtizána vstane z hrobu

Keď kurtizána vstane z hrobu

.marína Gálisová .kultúra .knižnica 30.04.2018

Román Eku Kurniawana Krása bolí je prvým dielom indonézskej literatúry, ktoré bolo kedy nominované na literárnu cenu Man Booker Prize. V slovenčine táto magická sága prichádza pred čitateľa, ktorému je miesto jej zrodu nesmierne vzdialené. Má mu čo ponúknuť?

Trúfnite si na Borgesa

Trúfnite si na Borgesa

.anton Vydra .kultúra .knižnica 23.04.2018

Dobrá povesť a zvučné meno si zvykli predchádzať samotné dielo argentínskeho spisovateľa Jorgeho Luisa Borgesa. A tak sa stalo, že už o ňom mnohí počuli, no menej bolo tých, ktorí jeho knihy aj čítali. Je naozaj takým skvelým autorom, ako sa mu to pripisuje?

Špinavo, silno, kruto. Aj o nás

Špinavo, silno, kruto. Aj o nás

.filip Olšovský .kultúra .knižnica 15.04.2018

Ukrajina ako objekt a poľský reportér ako subjekt rozprávania. Dve premenné, na ktoré sme si za posledné roky zvykli. Napriek tomu je Přijde Mordor dielo úplne výnimočné a odlišné od všetkého, čo vám pri tejto kombinácii napadne.

.týždeň

Triler od konečnej po konečnú

.elena Akácsová .kultúra .knižnica 24.03.2018

Bestsellerom sa dnes môže stať aj podrobné líčenie nudnej služby vodiča autobusu na ďalekom nórskom vidieku, počas ktorej sa nič nestane, iba jedna slečna sa tam povracia ako novinár pri sledovaní Ficovej tlačovky.

.týždeň

Ako sa dá spať, keď je revolúcia?

.anton Vydra .kultúra .knižnica 11.03.2018

Od revolučných udalostí známych ako Euromajdan uplynuli už štyri roky. Situácia v krajine však ostáva naďalej napätá, zápas o nezávislosť sa nedá vybojovať zo dňa na deň. Trvá roky. A tie roky priniesli veľa rozmanitých príbehov.

.týždeň

Husákove deti o Husákovi

.michal Novota .kultúra .knižnica 04.03.2018

Ôsmeho júna 1990 sa začali prvé slobodné voľby v Československu po 41 rokoch komunistickej totality. My Husákove deti sme v tom čase ešte väčšinou drali školské lavice.

.týždeň

Ako od prekliateho básnika

.marína Gálisová .kultúra .knižnica 25.02.2018

Pod sviečkou vraj býva najväčšia tma, no Heine Bakkeid, autor nórskej noir-detektívky Zajtra mi budeš chýbať, našiel miesto, kde je tma ešte hustejšia: pod majákom.

.týždeň

Kingova vysoká škola písania

.anton Vydra .kultúra .knižnica 19.02.2018

Tú knihu som obdivoval od okamihu, ako som si ju prvýkrát prečítal. Bola to najlepšia vysoká škola písania – pre mňa i pre tých, ktorým som ju odporúčal: kolegom, študentom, známym. Dnes vychádza po osemnástich rokoch konečne aj v slovenskom preklade.

.týždeň

Nie podzemná, ale kanálová cirkev

.ján Tkáč .kultúra .knižnica 11.02.2018

Medzi mojimi známymi sa pred pár týždňami strhla vášnivá diskusia, ktorá trvá dodnes. Týka sa útlej knihy, ktorá rozdeľuje i spája, vyvoláva protichodné reakcie a každý, kto ju ešte nečítal, sa jej vraj nevie dočkať. Nevyžádané rady mládeži od českého kňaza Marka Váchu.

.týždeň

Tragédie urozeného světanápravce

.jiří Peňás .kultúra .knižnica 04.02.2018

V polovině osmdesátých let vzbudil v jinak dosti zatuchlých poměrech oficiálně vydávané literatury značnou pozornost historický román Antona Hykische Milujte královnu – byla jí Marie Terezie. Že šlo o překlad ze slovenštiny, český čtenář tehdy možná ani příliš nevnímal.