Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Peter Bálik
.peter Bálik
V .týždni má na starosti hudbu, šport a často spolupracuje aj na fototéme. Rád píše o hudbe a ešte radšej ju hrá. Zbiera platne, staré aj nové. Všetky peniaze, ktoré neminie za vinyl, považuje za vyhodené peniaze, nakupovanie iných vecí nepovažuje za zaujímavú činnosť, preto aj svoje obľúbené tričká a klobúky nosí až do roztrhania. Má rád nekonečné debaty o futbale, fandí pražskej Bohemke. Hrá v skupine Živé kvety.
.posledné
.týždeň

Alex Chilton, Big Star R.I.P.

.peter Bálik .názory

Americká popmusic prišla o ďalšieho skvelého hudobníka. Alex Chilton, líder skupiny Big Star, zomrel v stredu vo svojom domovskom meste New Orleans.

.týždeň

Návrat folku

.peter Bálik .časopis .hudba

Ak sa poviete slovo alternatíva, mnoho ľudí si predstaví niečo veľmi ťažko počúvateľné. No do tejto škatuľky dnes patrí aj hudba, s ktorou sa vracia krása.

.týždeň

Spievam, čo sama chcem

.peter Bálik .tomáš Gális .časopis .hudba

Keby sme brali do úvahy len rebríčky popularity, svoj spevácky vrchol dosiahla v roku 1971, keď získala bronzového slávika. Napriek tomu dodnes patrí k výrazným osobnostiam českej popmusic. A to aj napriek tomu, že nikdy nenadbiehala masovému vkusu. Marie Rottrová.

.týždeň

Turbofolk

.peter Bálik .časopis

Etno, world music alebo obyčajné disko. To sú pomenovania, ktoré sa v človeku vynárajú, keď počuje pesničku Horehronie, jednu z najväčších favoritov slovenského zástupcu na Eurovízii. Ale je tu ešte jeden terminus technicus, ktorý sa dokonale hodí na pseudo-worldmusicovú pesničku v podaní mladej speváčky Kristíny. Turbofolk!

.týždeň

Muž v čiernom a bielom

.peter Bálik .časopis .hudba

Keď si pozriete obal najnovšieho albumu Johnnyho Casha Ain’t No Grave, všimnete si, že vpredu sa nás usmieva mladý zubatý chlapec a vzadu je fotka starého Casha, pozerajúceho sa spoza okna. Oba zábery ohraničujú pozoruhodný a búrlivý život legendy americkej populárnej hudby.

.týždeň

Plastic People Of The Universe: Maska za maskou

.peter Bálik .časopis .hudba

Plastici. Človek ich môže velebiť za všetko možné - no to najpodstatnejšie sa skrýva v ich hudbe. A tá je aj hlavným dôvodom, prečo kapela vydržala do dnešných dní. Ak si vypočujete ich najnovší album Maska za maskou, zistíte, že ten oheň tam stále je. No je to iný oheň ako ten, ktorý kapela rozpálila, keď s nimi hrával ešte Milan Mejla Hlavsa, ktorý zomrel v roku 2001. Nehorí ako v minulosti, ale na druhej strane príjemne ohrieva.

.týždeň

Baránkov božích bude vždy málo

.peter Bálik .časopis .hudba

Za ich odvahu a hudbu by im mali postaviť sochu, no je jasné, že to by bola posledná vec, ktorú by Plastici chceli. Dnes sú symbolom odporu proti komunizmu, no ich misia pokračuje do dnešných dní. Je skvelé, že aj po smrti ich hlavného speváka a skladateľa Milana Mejlu Hlavsu sa kapela rozhodla pokračovať ďalej a napriek všetkým pochybovačom a odporcom (aj dnes žijú ľudia, ktorí by ich radi zakázali), to robí stále dobre. Dôkazom toho je ich najnovší album Maska za maskou, ktorý vyšiel v januári. O súčasných The Plastic People Of The Universe sme sa porozprávali s Vratislavom Brabencom, jedným z pôvodných členov tejto slávnej undergroundovej kapely.

.týždeň

Rock a prsník Janet Jacksonovej

.peter Bálik .časopis .šport

Posledné roky sa finále amerického Super Bowlu nedá predstaviť bez rockovej hudby. Tentoraz padla voľba na legendárnych The Who, ktorí v prestávke zahrali medley najväčších hitov spolu s burácajúcim publikom, spievajúcim ich nesmrteľné Won’t Get Fool Again.