Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Koaličná kríza pokračuje. Remišová si nevie predstaviť pokračovanie koalície bez sebareflexie

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Slovensko potrebuje viac bohatých

.lukáš Krivošík .názory

Podľa nemeckého štatistického úradu sú vraj Česká republika a Slovensko dva štáty Európskej únie s najnižším podielom chudobných. Mnohých takéto čísla prekvapujú. Faktom však je, že štatistika je zle interpretovaná.

.týždeň

Ficov nezmysel nás vyjde draho

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Minulotýždňové rozhodnutie Ústavného súdu o zisku zdravotných poisťovní považuje za zadosťučinenie. Ficovi by náklady pokojne zosobnil. Zároveň hovorí, čo všetko je v zdravotníctve ešte potrebné urobiť. Riaditeľ Health Policy Institute, Peter Pažitný.

.týždeň

Väčší euroval, aj morálny hazard

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Začiatkom minulého týždňa otvorili európski ministri financií oficiálnu debatu o posilnení efektívnej úverovej kapacity Európskeho fondu finančnej stability (EFSF). Aj keď konečné rozhodnutie zatiaľ nepadlo, zväčšenie eurovalu ukrýva značné riziká.

.týždeň

Generácia M

.martin Hanus .lukáš Krivošík .časopis .téma

Premiérka Iveta Radičová sa na prelome rokov dôrazne vyjadrila, že zvyšovanie odchodu veku do dôchodku by bolo momentálne „úplne nehorázne a neľudské“. Nepopulistická vláda by však predsa len mohla dnešným tridsiatnikom a štyridsiatnikom povedať pravdu.

.týždeň

Slovensko v postamerickom svete

.lukáš Krivošík .časopis .klub

Celý rok 2010 sme počúvali o relatívnom úpadku Spojených štátov a vzostupe nových regionálnych hráčov v Ázii a Latinskej Amerike. Lenže vo svete, v ktorom USA už nebudú svetovým hegemónom, bude Slovensko musieť hľadať nové bezpečnostné záruky.

.týždeň

Na opasku dochádzajú dierky

.lukáš Krivošík .časopis

Tie reči sa dajú začuť v čakárňach, vlakových kupé alebo je možné prečítať si ich v internetových diskusiách: „Všetko ide hore!“, lamentujú Slováci. Kto to ešte nepocítil pri tankovaní, dôjde mu to na vlastnej koži najneskôr v januári, keď nabehnú vyššie účty takmer za všetko.

.týždeň

Rok skúšky pre euro

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Pred dvoma rokmi bolo u nás zavedenie eura vítané ako prísľub lepších peňazí. Pred rokom sme mali pocit, že v čase krízy nám spoločná mena priniesla stabilitu a minimálnu infláciu. No na obzore už bolo vidieť mraky dlhovej krízy. Najbližší rok rozhodne o osude eura.

.týždeň

Lex Hodža by ma potešil

.jozef Majchrák .lukáš Krivošík .časopis .rozhovor

Takmer celý život prežil v Amerike. Do Bratislavy prišiel pokrstiť novú knihu. O  starom otcovi hovorí veľa prekvapivého. Napríklad, že mu bol Andrej Hlinka v otázke usporiadania Československa politicky blízky. Vnuk československého premiéra Milana Hodžu John Palka. Alebo po slovensky: Ján Pálka.

.týždeň

Naši zabudnutí velikáni

.martin Hanus .eva Čobejová .jozef Majchrák .lukáš Krivošík .časopis .téma

Je síce potešiteľné, že v posledných rokoch sa do verejného povedomia dostalo pár slovenských géniov, ktorí takmer zapadli v prachu dejín. Napríklad Ján Lajčiak. Sú tu však ďalší, ktorí takisto presiahli hranice našej krajiny, zanechali jedinečné dielo alebo vynikli neuveriteľnou odvahou, no dnes sú na Slovensku prakticky neznámi. Neraz si ich privlastňujú okolité národy, hoci to boli Slováci alebo prinajmenej hovorili v našom jazyku. Na nasledujúcich stranách sme vybrali päť ľudí, ktorí to všetko spĺňajú. Päť ludí, ktorých treba vyniesť zo zabudnutia.

.týždeň

Návrat z gréckej cesty

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Prvý rozpočet vlády Ivety Radičovej je na svete. Spolu s balíčkom úsporných opatrení dáva tušiť, aký bude rok 2011, keď chce koalícia presadiť niekoľko zásadných zmien. Zdá sa, že reformátori sa vrátili. No tentoraz postupujú opatrnejšie, ako by mohli.