Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Peniaze nemá vydávať štát

.lukáš Krivošík .jozef Ryník .časopis .rozhovor

Radil Jánovi Čarnogurskému aj Tonymu Blairovi. Za finančnú krízu viní centrálne banky. Riešenie neduhov v zdravotníctve aj iných oblastiach vidí v konkurencii a trhu. Ekonóm Tim Evans.

.týždeň

Otcovia úspešných dcér

.lukáš Krivošík .časopis .téma

Hovorí sa, že za každým úspešným mužom stojí silná žena. Na druhej strane, v životoch žien, ktoré sa presadili v politike, biznise, športe, vede či umení, bol často na začiatku jedinečný vzťah k ich otcom.

.týždeň

Čakal som od vás viac osobitosti

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Vraví, že transformáciu sme zvládli dobre, no očakával by od nás viac originality. Kritizuje štrukturálne nedostatky americkej ekonomiky i európsky korporativizmus. Východisko vidí v inováciách. Nositeľ Nobelovej ceny za ekonómiu, Edmund Phelps.

.týždeň

Kaizen má základ v sebaspytovaní

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Prednáška o kaizene na ministerstve zahraničia v Tokiu sa začína rezko. Do miestnosti vstupuje japonský profesor manažmentu. S vyhrnutými rukávmi a zovretými päsťami najskôr päťkrát oduševnene zakričí „Kai-zeeen!“ V hľadisku je nás asi štyridsať Európanov a z plných pľúc kričíme s ním...

.týždeň

Politik potrebuje príbeh o budúcnosti.

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Hovorí, že ľavici po Blairovi chýba presvedčivá vízia budúcnosti. Osud Veľkej Británie spája s Európskou úniou, no zároveň upozorňuje, že svet nášmu kontinentu uniká. Zástupca šéfredaktora denníka Financial Times Philip Stephens.

.týždeň

D'Souza a teniska na streche

.lukáš Krivošík .časopis .fenomén

Na knižnom trhu sa opakovane objavujú tituly s tematikou posmrtného života. Väčšinou ide o ezoterické publikácie od pochybných autorov. Ak však niektorá z nich stojí za prečítanie, tak je to knižka Život po smrti od bývalého poradcu Ronalda Reagana a konzervatívneho publicistu, Dinesha D'Souzu.

.týždeň

Ako vzostup Číny mení svet

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Pred niekoľkými týždňami sa stala Čína druhou najväčšou ekonomikou na svete a predbehla Japonsko.

.týždeň

Tisícročná voda

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň doma

Ak som si myslel, že jedna vec sa v Prievidzi nemôže nikdy stať, tak to bola predstava Bojnickej cesty pod mojimi oknami, ktorá sa mení na benátsky kanál. Príroda nás však poučila a udrela na Hornej Nitre aj na miestach, kde to málokto považoval za možné.

.týždeň

Aká veľká má byť vláda?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Deň daňovej slobody vychádza tento rok na 7. júna, čo je o štyri dni neskôr ako vlani. Tento symbolický dátum pritom súvisí so zásadnou politickou otázkou: aká veľká má byť optimálna vláda?

.týždeň

Verím v slobodných ľudí

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Tvrdí, že slovenské banky sú v dobrej kondícii, ale nemyslí si, že z Bratislavy by mohlo byť významné finančné centrum. Hospodársku politiku Baracka Obamu vidí negatívne a vyčíta jej prílišný paternalizmus. Americký ekonóm Edward C. Prescott.