Zdá sa, že máte zablokovanú reklamu

Fungujeme však vďaka príjmom z reklamy a predplatného. Podporte nás povolením reklamy alebo kúpou predplatného.

Lukáš Krivošík
.lukáš Krivošík
V .týždní má na starosti rubriku .ekonomika. Aj keď vyštudoval právo, ekonómia ho vždy zaujímala, pretože dáva odpoveď na otázku, prečo niektoré ľudské spoločnosti prosperujú lepšie ako iné. Zaujímajú ho nezamýšľané dôsledky účelových ľudských konaní, a v poslednom čase čoraz viac vzťah psychológie, kultúry a podnikavosti. Najradšej zo všetkého číta. Od kníh ho musí ťahať von manželka. So športom to nepreháňa, výnimkou je plávanie. Alkoholu nikdy veľmi neholdoval, no odkedy sa začal zaujímať o whisky ako fenomén, príležitosti, aby degustoval rôzne druhy, sa veľmi nebráni.
.posledné
.týždeň

Žijeme v škaredej dobe

.lukáš Krivošík .jaroslav Daniška .časopis .rozhovor

Pred rokom 1989 chodil do Československa prednášať na podzemnú univerzitu a spochybňovať komunizmus. Dnes chodí spochybňovať kultúru západnej Európy. Jeho výzor aj názory si len ťažko možno spliesť s niekým iným. Roger Scruton.

.týždeň

Vrátime sa ku korune?

.jaroslav Daniška .lukáš Krivošík .časopis .téma

Írsko požiadalo o pomoc a štáty eurozóny vrátane Slovenska okamžite prisľúbili záruky vo výške 85 miliárd eur. Trhy však zostávajú nepokojné. Čo sa deje? Hrozí koniec eura?

.týždeň

Ježiš ako obchodný partner

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Ak sa občianske združenie s názvom „Mládež pre Krista“ spojí s popredným severoírskym biznis konzultantom, aby spoločne uskutočnili seminár pre malých a stredných podnikateľov na Slovensku, vyzerá to ako neobvyklá kombinácia.

.týždeň

Dolár a euro maskujú slabosť

.lukáš Krivošík .časopis

Minulotýždňový summit G-20 v juhokórejskom Soule bol očakávaný s napätím, keďže Nemci, Číňania a ďalší sa chystali podať si amerického prezidenta Baracka Obamu. Rozhodnutie Američanov zachraňovať svoje hospodárstvo ďalším kolom kvantitatívneho uvoľňovania rozhorčilo cudzie vlády i mnohých ekonómov.

.týždeň

Potrebujeme slovenskú Nokiu

.lukáš Krivošík .matej Gašparovič .časopis .rozhovor

Je medzinárodne uznávaným odborníkom na manažment a profesorom v Nemecku. Verí, že pomaly sa končí čas, keď zahraničné firmy využívali Slovákov ako lacnú pracovnú silu. Predpovedá, že nová hlavná inovácia príde v oblasti manažmentu. Prezident firmy Fraunhofer IPA Slovensko, Ján Košturiak.

.týždeň

Permanentný protikrízový mechanizmus

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Minulotýždňový summit v Bruseli rokoval o nových, prísnejších rozpočtových pravidlách. Natíska sa však otázka, či majú vôbec zmysel, keďže členské štáty neboli schopné dodržiavať ani len svoje doterajšie záväzky.

.týždeň

Rómovia potrebujú šancu

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Slovensko navštívil, aby ho vyzval na spoločnú európsku politiku voči Rómom. Myslí si, že Maďarsko je v tejto otázke ďalej ako my. A kľúč k úspechu Rómov vidí najmä vo vzdelaní. Kontroverzný americký investor a filantrop George Soros.

.týždeň

Zlato – kamarát do dažďa

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Ceny zlata dosahujú v poslednom období zaujímavú úroveň. Ľudia, ktorí by za iných okolností o tento ušľachtilý kov zakopli len v podobe šperkov, zvažujú kúpu tehličky alebo investičných mincí. Má však zlato po desiatich rokoch ešte kam rásť?

.týždeň

Hrozia svetu menové vojny?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Rozsiahly krach firiem, ktorých výroba ide na export. Nádenníci prichádzajú o prácu a vracajú sa do svojich zbedačených domovov na vidieku. Séria sociálnych nepokojov následne destabilizuje najľudnatejšiu krajinu sveta...

.týždeň

Je chamtivosť dobrá?

.lukáš Krivošík .časopis .týždeň v ekonomike

Kým kultový film Wall Street z roku 1987 ovplyvnil dobový pohľad verejnosti na profesiu finančníkov, dvojka ťaží najmä zo súčasných hospodárskych problémov. Príznačné pre Olivera Stona je, že podiel FED-u na vzniku krízy v snímke skôr zahmlil.